dane102018
7.3.2019
Kategorie: Ekonomika

Peníze asi došly

Sdílejte článek:

J3K

Ministerstva čekají škrty, a přestože je de facto začátek roku, je nám předkládáno, že letošní schodek bude podstatně větší, než je schváleno. Jak je to možné v době, kdy se pravděpodobně ekonomická krize teprve blíží? Byl sestaven reálný rozpočet, utrácí se příliš, nebo stát doplácí na loňské výsledky, kdy byl údajně na konci rozpočet vyrovnaný? A lze opravdu zjistit, byl li takový?

Každý podnikatel je povinen ze zákona vést účetnictví, a pokud přesáhne určitý obrat, tak dle výsledků hospodaření odvádět daně. Finanční úřady kontrolují velmi pečlivě, zda li zaplatil jejich správnou výši a často dle vlastního uvážení doměřují doplatky často až likvidační. Soudit se s Finančním úřadem bývá běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem, hlavně však nástroj v rukách Finanční správy v podobě zajišťovacích příkazů a velmi rychlý rozprodej majetku firem mezi tím dovede většinou i prosperující a poctivou firmu ke krachu. Náhrada způsobených škod státem je poté vymahatelná většinou velmi těžce, táhne se, a jestliže tato instituce v případu trestů jedná bleskově, pak v okamžiku vracení majetku a finančních prostředků je velmi liknavá. Což je dáno tím, že nabytý majetek obratem prošustruje.

Otázkou tedy zůstává, je li vůbec možné nahlédnout do hospodaření samotného státu. Určité možnosti jistě jsou, nicméně abychom se dostali k podobně přesným číslům, jako v soukromém sektoru, to asi možné není. Navíc škody způsobené státními úředníky a ministerstvy jsou řádově úplně jinde. Jak si jinak vysvětlit šetření NKÚ na Ministerstvu financí po odchodu ministra Babiše, při kterém údajně chybělo minimálně 210 miliónů korun? Nikdo tenkrát nenesl následky, vše se zametlo pod koberec a zodpovědnost se vypařila jako pára nad hrncem. Ostatně ani tato částka nemusela být konečná. Média se pouze zmínila a po všem se zavřela voda. Pokud je podobný ,,nepořádek” na všech ministerstvech, nelze se divit, že peníze chybí. Přístup ke státním financím se totiž liší od toho našeho soukromého. Většinou přesně víme, kolik máme v peněžence, na úsporách či kolik dlužíme. Tedy pokud váš dluh není v rukách exekutora, který si přihazuje, aniž byste o tom věděli.

Při tvoření státního rozpočtu má vláda k dispozici určitý balík peněz, jehož velikost však není přesně daná. Vychází se i z předpokládaných výsledků hospodářství, výběru daní a ve hře jsou další aspekty. Sestavit rozpočet není nic jednoduchého a u jeho tvorby se schází skuteční odborníci. Ekonomický vývoj však může být v realitě horší či lepší, než se očekává, skutečnost tak může být rozdílná od představ. Správný hospodář počítá s horší variantou, optimista může narazit na problém se složitějším vývojem ekonomiky, politik slibující více, než lze poskytnout, je přímo rizikem. Jestliže je na konci února zjevné, že tentokrát to nevyjde, vznikla při sestavování rozpočtu někde chyba. A to zásadní. V době, kdy se má šetřit na horší roky, se utrácelo, nikoliv investovalo.

Polovina země je nyní rozkopaná, dálnice nedokončené, komunikace v dezolátním stavu. Železnice je na konci kapacity průjezdnosti kolejí. Čeká nás obrovské zdražení elektřiny a dá se očekávat, že ruku v ruce s tím poletí nahoru i další ceny zdrojů energií a paliv. V dezolátním stavu jsou vodní a odpadní sítě, které sice stát spravuje pouze zčásti, protože samotné zdroje vody rozprodal. Důchodový systém je před kolapsem, chybí v něm desítky miliard, které utratili předešlé vlády. Peníze chybí ve zdravotnictví, školství, sportu i v sféře péče o děti. Přestože se utrácí za sociální dávky určené méně přizpůsobivým spoluobčanům, pro ostatní skutečně potřebné prostě nezbývá. Sociální demokraté dělají vše pro zvýšení volebních preferencí, rozdávají však z toho, co není. Ale ani ministři za ANO se nijak moc nešetří. Přiznat, že státní pokladna zeje prázdnotou již před volbami do Evropského parlamentu, není odvaha, ale pravděpodobné je, že velikost díry státní pokladny dosahuje rozměrů Macochy.

Kde se tedy bude šetřit? Dá se očekávat, že silnice zůstanou děravé, železniční cesty budou opravované v kritických místech. Očekávejme zvýšenou aktivitu finančáků, pravděpodobné zvyšování daní, už nyní jsou na řadě alkohol a cigarety, přičemž se samozřejmě mluví o ochraně zdraví jejich konzumentů. Další na řadě budou jistě motoristé, sníží se částky určené na zvyšování důchodů a mezd vybraných státních zaměstnanců a bude se hledat cesta, jak zmáčknout ještě více podnikatele. Zdravotnictví a školství zůstane nadále v útlumu. Cena elektřiny nás šokuje, podobně vodné a stočné. Budou se hledat další zdroje státních příjmů, očekávejme další zvyšování stávajících poplatkú za cokoliv. Co naopak čekat můžeme, ale nic se tím nezlepší? Změny nepřijdou v růstu platů poslanců, nesníží se dotace na biopaliva, neziskový sektor nepřijde o své miliardové příjmy. Začneme platit za úkony, které byly dosud zdarma, a to napříč různými sférami státního zájmu. Nezmění se poměr přijatých studentů na produktivní vysoké školy a na ty, které produkují vyloženě nepotřebné absolventy, přestože jde o obrovskou zátěž. Nadnárodní společnosti budou nadále vyvádět stovky miliard zisků do zahraničí. Existují tak různé druhy prostředí, do nichž nadále přitékají peníze tolik potřebné jinde. Investice do výzkumů, které jsou naprosto nepotřebné, chybí tam, kde by byly mnohem užitečnější. Tvorba berliček převádějících státní peníze do soukromých kapes je naším národním zvykem. Výsledkem není obohacování středních či malých podnikatelských subjektů, ale profitují na nich politici a velké konglomeráty. Granty, dotace a daňové prázdniny patří k systému rozpouštění určité části prostředků tak, aby národ nemohl moc říct a jejich příjemci byli spokojení…..a zvýhodnění. Takto se dobrý hospodář nechová. Stát není dobrý hospodář.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ladislav Hegyi 300,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč

Celkem za měsíc: 14 428,00 Kč
Vybráno 41.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 263 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.