skola1
15.4.2019
Kategorie: Ekonomika

Peněz ve školství je nadbytek

Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Přijde mi absurdní, když slyším, že by se mělo přidávat finančních prostředků do školství. Tam je peněz víc než dost, stačí se jen podívat, jak někteří ředitelé s penězi hospodaří
  • Motto “Dobře si všímej, jak vypadá tvůj brav, starej se pečlivě o svá stáda.” (Přísloví Šalamounova, Třetí sbírka, pořízená muži Chizkijášovými, 27.23)

 

Přijde mi absurdní, když slyším, že by se mělo přidávat finančních prostředků do školství. Tam je peněz víc enž dost, stačí se jen podívat, jak někteří ředitelé s penězi hospodaří.

Má-li současná vláda hledat rezervy, kde se dají ušetřit peníze, pak by se měla podívat, jak vypadá skutečný stav financí ve školství. Tam se totiž neskutečně plýtvá, ale nikdo se tímto problémem zabývat nechce.

Vzhledem k tomu, že mám víc než dost zkušeností s touto oblastí našeho hospodářství, mohu prohlásit, že peněz ve školství není málo, ale plýtvá se zde takovým způsobem, že zůstává selský rozum stát. Mám zkušenosti s výukou na středních školách, strávila jsem rok na základní škole, mám i jisté informace o tom, jak to vypadá na vysokých školách, proto chci tímto svým blogem alarmovat proti dalšímu toku peněz do systému, v němž se peníze nevyužívají racionálně.

Ve školství je úvazek pedagoga velmi nízký v porovnání s tím, co musí odpracovat lidé v ostatních oblastech. Na základních školách činí pracovní úvazek 22 hodin, čímž se myslí jedna hodina v trvání 45 minut. Na středních školách činí pracovní úvazek 21 hodin, čímž se opět rozumí, že jedna vyučovací hodina činí 45 minut. Ve srovnání s tím, co musí odpracovat jiní zaměstnanci v jiných oborech, je toto víc než směšné.

Na vysokých školách mohou profesoři těžit z toho, že mohou využívat dotací z Evropské unie. Krom svého platu vysokoškolského profesora mohou využívat dotací z EU a trávit tak cca půl roku pobytem na evropských školách, přičemž se jim dostává platu v České republice, a navíc jsou jim hrazeny veškeré náhrady na pobyt na zahraniční univerzitě. Nemusím ani připomínat skutečnost, že jsou jim propláceny diety v eurech.

Jestli chce současná vláda ušetřit, pak by se měla zaměřit především na stav současného školství. Učitelů není nedostatek, je však nadbytek škol, které tu být nemusí. Má-li být na základní škole třída s počtem ani ne deseti žáků, můžeme hovořit o plýtvání. Totéž platí o středních školách, kterých je přebytek, a některé z nich by měly tak zaniknout.

Školství se stalo citlivým tématem, což připouštím. Ale je naprosto nepřijatelné, abychom zde měli školy, které jsou zbytečné. Ale zkuste toto vysvětlit v systému, v němž stále platí “Já na bráchu, bráha na mě.”

Současné školství skýtá neskutečné finanční rezervy, jen by to měl s konečnou platností někdo připustit a učinit přítrž tomu, aby tu zde byly některé základní či střední školy, které jsou naprosto zbytečné…


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 306,00 Kč
Vybráno 26.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 422 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.