cinan
20.10.2017
Kategorie: Společnost

Pekingská inspirace

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,23 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Ve středu (18/10) začal v kontinentální Číně sjezd tamní komunistické strany. Můžeme se z této monstrózní akce něčemu přiučit? Jak kdo. Přinejmenším jeden aspekt věci pominout nelze. Známe to z naší totalitní minulosti. Sjezd vládnoucí komunistické partaje byl „událostí roku“ – pro všudypřítomnou propagandu. Nejinak je tomu i v takzvané lidové Číně, kde se ovšem opatření sjezd provázející obracejí tvrdě proti lidu.

Smůlu mají ti, kdo bydlí v blízkém okolí. Ale nejen oni. Čínská vládnoucí moc si je tak jistá podporou a sympatiemi národa, že raději ještě víc utáhla šrouby. Působí to celé dojmem, že kdyby to neudělala, čeká zemi státní převrat. Města, ne pouze metropole, jsou podle zpravodajského serveru Lidovky.cz plná policistů a členů civilní bezpečnosti. V okolí sjezdového paláce bude například zakázáno používat drony a balóny. To se dá pochopit. Ale jak rozumět zákazu zapalovat plynové hořáky? Přilehlé restaurace prý kvůli tomu raději zavřely.

A dále: nefunguje takzvané sdílené ubytování. Lidé si přes doručovací službu nemohou objednat prášky nebo tekutiny. Dokonce nože s čepelí nad 10 centimetrů musí být opatřeny QR kódy kvůli identifikaci majitele. Zakázán je i prodej hraček v podobě střelných zbraní. Součástí opatření jsou razie v nočních podnicích. Cizincům odebírají moč kvůli podezření na užívání drog. Ve veřejné dopravě čeká pasažéry skenování zavazadel a osobní kontroly. Cenzoři ve službách režimu tvrdě sledují kyberprostor. A tak dále.

Zkrátka – pomineme-li zlotřilé cizince – je to ukázka nerozborné jednoty strany a lidu v praxi.

Vlastně bychom nad tím mohli mávnout rukou, kdyby nebylo jisté okolnosti. Příští týden uplynou tři roky od návštěvy Miloše Zemana v ČLR. Český prezident tehdy poskytl Ústřední čínské televizi CCTV rozhovor, v němž mimo jiné pravil:

  • Já jsem přijel do Číny, abych se od Číny učil, jak zvýšit hospodářský růst, jak stabilizovat společenský řád. (Zdroj překladu: Portál Echo24/31.10. 2014.)

Patří k této stabilizaci společenského řádu, kterou se chce Miloš Zeman od Číňanů učit, také výše uvedená opatření doprovázející partajní sjezd?

Těžko říci. Jisté je ale jedno: chce-li se prezident demokratického (a postkomunistického) státu učit stabilizovat společenský řád v totalitním komunistickém režimu, pak je to stejně pošetilá snaha, jako kdyby se v dekádách před rokem 1994 jezdili občanští aktivisté vyznávající multikulturalismus jezdili učit do Jihoafrické republiky.

To v lepším případě. V tom horším: je to nanejvýš nebezpečné.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
95 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.