rychetský
2.12.2020
Kategorie: Politika

Pavel Rychetský zase „perlil“

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPředseda Ústavního soudu prohlásil, že jarní uzavření hranic Česka bylo „jasným protiústavním krokem“ české vlády. Pavel Rychetský tak opět nadřazuje literu zákona nad jeho obsahem.

Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku pandemie koronaviru, bylo podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského absolutně protiústavní. Řekl to v neděli v rozhovoru pro Českou televizi. Kritizoval také premiéra Andreje Babiše za jeho minulost. Předseda vlády se proti tomu ohradil…….

V jednom okamžiku (vláda) zavřela hranice a nikdo nesměl vycestovat z České republiky. Tak to je absolutně protiústavní. Vláda může v té krizové situaci zavřít hranice, ale pro návrat nebo pro příjezd do země. Ale my máme v ústavě, z důvodů, které si jenom starší lidé pamatují, na ten totalitní režim, my máme výslovné ustanovení, že nikomu nelze bránit v tom, aby tuto zemi opustil,“ řekl Rychetský na dotaz, zda měl při nynější koronavirové krizi někdy pocit, že vláda sešla ze správné cesty a Ústavní soud by měl zasáhnout.

Otázka číslo jedna: Pane předsedo Ústavního soudu – tak proč jste nezasáhl?! Rychetský se tváří jako nejspravedlivější a přitom nic neudělal? To je přesně politikaření ve věci tak vážné, jako je současná pandemie koronaviru. Samozřejmě, že jde o naprosto mimořádný krok v naprosto mimořádné situaci. Pokud hodnotíme vládní opatření z pozice Ústavy a ignorujeme, co se tehdy, v polovině března letošního roku dělo ve světě, můžeme se tvářit přesně tak, jak říká Rychetský. Vláda jednala „jasně protiústavně“ a „sešla z cesty“.

Zasadíme-li ale jarní zásah vlády do našich práv cestovat volně přes hranice do aktuální situace, uvědomíme-li si, že zákaz překročení hranic vyhlásila v podstatě naprostá většina zemí EU, nabývá Rychetského kritika zcela jinou formu. A co například zákazy vycházení tak tvrdé, jako vyhlásil Izrael nejen během první vlny, ale zejména během „druhé vlny“. Podíváme-li se stejnou optikou, tj. optikou strážce litery zákona nad jeho obsahem, jednaly protiústavně zcela jistě všechny vlády tak zvaného „demokratického“ světa. V tomto pohledu by reagoval vlastně „nejlépe“ běloruský diktátor Alexander Lukašenko, který hranice formálně neuzavřel, nicméně prakticky přes ně také téměř nikdo necestoval.

Otázka číslo dvě: Jde o kritiku vlády právě proto, že v jejím čele je Andrej Babiš vedený ve svazcích StB? Rychetský říká, že právě to je důkazem „vyprchání“ polistopadového étosu. Nikdy si údajně nedokázal představit, že se to po roce 1989 stane. Na tuto otázku je také poměrně triviální odpověď. Babišův vzestup se datuje od zásahu policie na Úřadu vlády v roce 2013. Toho zásahu, který se proslavil jako „kabelkový proces“ s Janou Nečasovou, dříve Nagyovou. Česká pravice utrpěla ve volbách na podzim roku 2013 zdrcující porážku, protože se podařilo Nečase vykreslit jako hlupáka (i když si to mimochodem docela zasloužil!). Náhle se hnutí ANO stalo druhou nejsilnější stranou , vstoupilo do vlády a pak už ten příběh docela dobře známe.

Ano, Také jsem si nedokázal představit, že se jednou do čela české vlády dostane osoba bez čistého lustračního osvědčení. Politika je ale docela nemilosrdná a chování Nečase, ale i Bohuslava Sobotky a Milana Chovance vyřídilo ODS a ČSSD naprosto dokonale. Opět tak mohu jenom konstatovat, že Rychetského kritika klouže po povrchu. A navíc, pokud se nyní naváží do Miloše Zemana, i on mu v čase jeho vlády oddaně sloužil. Má tedy vůbec právo lkát nad rozlitým mlékem, které pomáhal rozlít?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 863 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
politicon.cz
96 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.