gungirl
28.3.2018
Kategorie: Společnost

Pár slov o zbraních

Sdílejte článek:

VLASTIMIL BRÁZDIL

Nosím. Pořád. I když jdu jen vysypat koš.

Proč? Protože (zatím) můžu. Mé okolí i rodina si už zvykli. Zhruba polovině to nevadí, část mi fandí nebo se dokonce do klubu lidí, „co má jednu ruku dlouhou“ přidala. Na každého zástupce rodu Homo armatus, kterého jsem pomohl stvořit, jsem opravdu hrdý.

 

Pak je tu polovina druhá, která má se zbraněmi a schopností/ochotou je použít problém. Pro větší část z nich jsem podivín, který maluje čerty na zeď a zbytečně se vláčí s kilem železa, který mu stejně k ničemu nebude.

Nezanedbatelná menšina, tipnul bych tak 10 %, se ke zbraním staví vysloveně negativně a pouhá přítomnost člověka, který se ozbrojil o své vůli, je pro ně natolik stresující, že si dokonce neváhají stěžovat. Zatím ne na mě, protože o mém skrytém nošení ani neví, ale třeba na kolegu, který sbírá nože a občas se přijde pochlubit novým přírůstkem, často velkým jak nůž z „RAMBO III“, způsobujíc tak diskomfort a stres na jinak pohodovém pracovišti.

Byl bych moc rád, aby kromě „GUN FREE ZONE“ přibylo i viditelné označení hoplofobických (zbraní se štítících) osob „GUN ALLERGIC PERSON“. Navrhuji symbol sněhové vločky. Moc nerad bych někomu, kdo nemá zbraně rád a chce je vidět jen v rukou státu, amatérsky pomáhal proti jeho vůli a přesvědčení. Jistě zvládne případného útočníka přesvědčit a argumentovat s ním do příjezdu policie. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od hasičů a záchranky nemá policie závazné dojezdové časy, může to být diskuze v rozsahu 5 minut až nekonečno.

Právě pro zaryté odpůrce zbraní mám pár argumentů. Byly už napsány mnohokrát a možná lépe. Ale opakování je matka moudrosti.

Vážení hoplofobici, nepředstavujte si pod pojmem zbraň hned full-auto zlou černou útočnou pušku „AK -15 “ s podvěšeným granátometem a bubnovým zásobníkem. Zbraň je cokoliv, čím zvýšíte účinnost útoku a provází lidstvo od nepaměti. Zakážete mi pušku a pistoli? Bude to mít dva důsledky. Jednak okamžitě vystoupím z Aktivních záloh a budu se snažit přemluvit i co nejvíce spolubojovníků, protože stát, který mi svěří zbraň, jen pokud je to v jeho zájmu, není stát, který bych chtěl dobrovolně bránit. A za druhé si opatřím zbraň jinou. Doutnákovou předovku, luk, halapartnu, sekeromlat, rybičku, pletací jehlice… Sebe, svou rodinu a své blízké budu chránit vším, čím budu moci. Klidně tupou stranou příborového nože.

V každé domácnosti a autě je lékárnička, ti zodpovědnější mají i hasící přístroj. Viděno vaší optikou jsou zbytečné ba kontraproduktivní, máme lékaře a hasiče. Poskytnout amatérskou první pomoc nebo svépomocí hasit požár, přece může vše jen zhoršit. O úspěšném zastavení krvácení nebo uhašení požáru hned v zárodku se většinou nedozvíme, nikdo je nehlásí. Stejně tak většinou nikdo nehlásí (protože nemusí) použití zbraně, pokud skutečně nedojde ke střelbě. A takových použití je většina. Drban usoudí, že benefity nepřeváží rizika a od piklů upouští. Zbraně tím dostávají dokonce jisté magické schopnosti předcházení neštěstím. Pokud to živel riskne, je to většinou on, kdo se sveze rychlou nebo i pomalou pomocí. Místo hypotetického „zakážeme zbraně i kdyby to zachránilo jen jediný život“ jsou v reálném světě stovky příběhů se šťastným koncem. Zneškodněný zloduch a zachráněná oběť prostě šťastný konec je.

Nečtěte jen novinové titulky. Kampaň proti zbraním je i u nás v plném proudu. Z většiny „Muž střílel na …“ se někde ke konci článku vyloupne plynová nebo airsoftová pistole, což je sice legislativně palná zbraň, ale krom toho, že to zní bombasticky, bych se daleko víc bál individua s lešeňovou trubkou.

Spousta lidí chodí střílet pro zábavu nebo sportovně. Naše parádní disciplína – biatlon, vážně není přípravka budoucích teroristů, kteří se tiše přiblíží zasněženým lesem, chladnokrevně postřílí 20 nevinných obětí a zase zmizí. Zajděte si na střelnici, na většině vás rádi přivítají i bez zbrojního průkazu. Nejspíš zjistíte, že je to jednak opravdu dobrá zábava a taky to není tak jednoduché, jak to v telce vypadá.
Přesto nebo právě proto, že u nás můžete skrytě nosit .44 Magnum Dirty Harryho, poloautomatickou kosu (zcivilněnou útočnou pušku SA vz.58) s deseti plnými zásobníky nebo třeba protitankovou pušku PTRS, pokud máte dost peněz, jste spolehlivý, bezúhonný, důkladně prozkoušený, evidovaný a bude se vám chtít tahat takovou spoustu železa, jsme jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Ostatní státy, včetně USA by si z naší legislativy mohly vzít příklad. Ten magor, co střílel na Floridě, by si u nás koupil maximálně kuličkovku za „čistapadesát“ někde u stánku.

Kolem vás se pohybuje daleko víc ozbrojených lidí, než si myslíte. Nijak vám neškodí, naopak vám mohou pomoct. Respektujte je, jako my respektujeme vaše volby, preference a libůstky. O tom je pravá svoboda.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 182 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...