25.3.2014
Kategorie: Společnost

Pár otázek k ukrajinské cestě do Evropy. Umí Brusel odpovědět?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 25|03|2014

Pokud Rusko bude požadovat po Ukrajině současnou komoditní tržní cenu plynu 386 dolarů za tisíc kubíků, bude se jednat o ekonomickou odvetnou sankci, jejíž následky si nedovedu moc dobře ani představit. Ukrajina do konce loňského roku platila Rusku tržní cenu. Tedy kolem 400 dolarů. Jenže od ceny plynu se odečítal nájem za umístění ruské černomořské flotily na Krymu. Pak dostala 30% slevu. A odklad splátek dluhu. Jasně, že z politických důvodů. Politické poměry se ale změnily. Co se tedy bude dít dále?

 

 

Světové ratingové agentury poslaly Ukrajinu do spekulativního pásma CCC. Rusko už finančně pomáhat nebude, naopak požaduje zaplacení miliardových dluhů. Kdo tedy vše zaplatí?

 

Vynechme politiku. Nechme emoce stranou a začněme se před volbami do europarlamentu politiků ptát. Otázek je docela dost.

 

Tou první a hlavní otázkou je, jak dlouho Rusko počká s dluhem za plyn ve výši skoro dvou miliard dolarů. Jak a kdy budou placeny další platby. Přece jenom Evropa odebírá z Ruska skoro 40% své potřeby plynu. A Ukrajina bez plynu ekonomicky padne dříve než se řekne švec.

 

Až bude vyřešena tato otázka, bude potřeba ihned řešit provoz Ukrajiny jako takové. S tím spekulativním ratingovým pásmem je situace Ukrajiny na finančním trhu tragická.

 

Jak dlouho je možné zvládat dluhovou službu státu novými úvěry s mnohem vyššími úroky, abych zaplatil úroky a splátky těch předchozích úvěrů? Je potřeba si uvědomit, že nějaké odpouštění dluhů je u Ukrajiny skoro nereálné. Vzhledem k tomu, že Ukrajina má současných dluhů u MMF a EU minimálně. Rusko a Čína asi moc počkat chtít také nebudou.

 

 

A tak je další otázkou, kam vlastně půjde ta solidární výpomoc Západu. Zda přes Ukrajinu nebude proudit tam, kde trestáme sankcemi. Což by asi měla. Nejsem zrovna ekonomický génius, ale pokud bude v dnešní době inkasovat větší množství dolarů a kurz rublu prudce padá, nevydělá na tom Rusko náhodou?

 

Reformy na Ukrajině budou během na dlouhou trať. A je i možné, že se je ani nepodaří zrealizovat. Již na Majdanu šlo rozpoznat, jak se bude na Ukrajině v budoucnu řešit nespokojenost davu.

 

Valnou většinu obyvatel Ukrajiny nečeká vůbec nic dobrého. O podnikatelích, firmách i velkých podnicích ani nemluvě. To zdražení plynu ekonomiku udusí.

 

Ale já doufám, že v Bruselu mají dobře zpracovaný plán.

 

Europoslanec Rouček včera na blogu tvrdil, že Evropská unie přináší všem demokracii, blahobyt a spokojenost. Už z toho důvodu bychom je prý měli v květnu volit. Ale pan Rouček už vůbec neřekl, jak to teď budou řešit. Jak budou pokračovat ve stamiliardových injekcích Řecku, kde budou získávat finance pro Ukrajinu.

 

Na závěr bych rád slyšel ještě jednu odpověď na otázku.

 

Na co se mám připravit já? Na co se mají připravit Evropané? A na co máme připravovat naše děti a vnoučata?

 

Haló, pane Roučku! Myslím, že tyhle informace spěchají….

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.