25.3.2014
Kategorie: Společnost

Pár otázek k ukrajinské cestě do Evropy. Umí Brusel odpovědět?

Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 25|03|2014

Pokud Rusko bude požadovat po Ukrajině současnou komoditní tržní cenu plynu 386 dolarů za tisíc kubíků, bude se jednat o ekonomickou odvetnou sankci, jejíž následky si nedovedu moc dobře ani představit. Ukrajina do konce loňského roku platila Rusku tržní cenu. Tedy kolem 400 dolarů. Jenže od ceny plynu se odečítal nájem za umístění ruské černomořské flotily na Krymu. Pak dostala 30% slevu. A odklad splátek dluhu. Jasně, že z politických důvodů. Politické poměry se ale změnily. Co se tedy bude dít dále?

 

 

Světové ratingové agentury poslaly Ukrajinu do spekulativního pásma CCC. Rusko už finančně pomáhat nebude, naopak požaduje zaplacení miliardových dluhů. Kdo tedy vše zaplatí?

 

Vynechme politiku. Nechme emoce stranou a začněme se před volbami do europarlamentu politiků ptát. Otázek je docela dost.

 

Tou první a hlavní otázkou je, jak dlouho Rusko počká s dluhem za plyn ve výši skoro dvou miliard dolarů. Jak a kdy budou placeny další platby. Přece jenom Evropa odebírá z Ruska skoro 40% své potřeby plynu. A Ukrajina bez plynu ekonomicky padne dříve než se řekne švec.

 

Až bude vyřešena tato otázka, bude potřeba ihned řešit provoz Ukrajiny jako takové. S tím spekulativním ratingovým pásmem je situace Ukrajiny na finančním trhu tragická.

 

Jak dlouho je možné zvládat dluhovou službu státu novými úvěry s mnohem vyššími úroky, abych zaplatil úroky a splátky těch předchozích úvěrů? Je potřeba si uvědomit, že nějaké odpouštění dluhů je u Ukrajiny skoro nereálné. Vzhledem k tomu, že Ukrajina má současných dluhů u MMF a EU minimálně. Rusko a Čína asi moc počkat chtít také nebudou.

 

 

A tak je další otázkou, kam vlastně půjde ta solidární výpomoc Západu. Zda přes Ukrajinu nebude proudit tam, kde trestáme sankcemi. Což by asi měla. Nejsem zrovna ekonomický génius, ale pokud bude v dnešní době inkasovat větší množství dolarů a kurz rublu prudce padá, nevydělá na tom Rusko náhodou?

 

Reformy na Ukrajině budou během na dlouhou trať. A je i možné, že se je ani nepodaří zrealizovat. Již na Majdanu šlo rozpoznat, jak se bude na Ukrajině v budoucnu řešit nespokojenost davu.

 

Valnou většinu obyvatel Ukrajiny nečeká vůbec nic dobrého. O podnikatelích, firmách i velkých podnicích ani nemluvě. To zdražení plynu ekonomiku udusí.

 

Ale já doufám, že v Bruselu mají dobře zpracovaný plán.

 

Europoslanec Rouček včera na blogu tvrdil, že Evropská unie přináší všem demokracii, blahobyt a spokojenost. Už z toho důvodu bychom je prý měli v květnu volit. Ale pan Rouček už vůbec neřekl, jak to teď budou řešit. Jak budou pokračovat ve stamiliardových injekcích Řecku, kde budou získávat finance pro Ukrajinu.

 

Na závěr bych rád slyšel ještě jednu odpověď na otázku.

 

Na co se mám připravit já? Na co se mají připravit Evropané? A na co máme připravovat naše děti a vnoučata?

 

Haló, pane Roučku! Myslím, že tyhle informace spěchají….

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 264,00 Kč
Vybráno 32.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 13 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.