virglobalsvet
15.4.2020
Kategorie: Politika

Pár libertariánských poznatků ke koronavirové pandemii

Sdílejte článek:

MATTHIAS LUKL

 

Celou planetu ochromil virus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění plic Covid-19 (v některých případech je to i poměrně vážný průběh) a nastala velká krize a nouzový stav. Tahle věc naprosto změnila svět – lidé napříč kontinenty chodí v rouškách, udržují od sebe odstup na dva metry, ekonomika stojí a spousta lidí neví, co bude dál.

Někteří tvrdí, že je takový stav důkazem, jak libertariánská filozofie nefunguje a představa anarchokapitalistů o světě se rozpadla jako domeček z karet. Četl jsem to od Čechů i v zahraničí.

Nerozumím. V bezstátní společnosti by zákazy vycházení, zavírání hospod, rušení akcí a letů nařizovaly pojišťovny a/nebo bezpečností agentury.

Pojďme se ale podívat na pár libertariánských poznatků, které si myslím, že by mohly být zajímavé.

Je virus chybou států?

Těžko soudit, jak by svět vypadal, kdybychom žili v bezstátní společnosti, ale když vidím současnou státní společnost, připadá mi, že jednotlivé státy dělají vše ještě horší, než to je.

Říká se, že stát je nutný právě pro krizové případy, kdy potřebujeme silnou ruku a autoritu, která udělá důležitá a jasná rozhodnutí. Ovšem zatím se mi zdá, že se ze strany států děje přesný opak.

Začneme od začátku – tam, kde virus vznikl. V Číně je spousta trhů se živými zvířaty – tzv. „wet markets“ – a já jsem na YouTube párkrát viděl videa z těchto trhů, kde mají psy a kočky nacpaný v malých klíckách, jak je pak zabíjí, opalují hořákem a jedí. Kromě psů se vyskytují také krysy, myši, různé druhy hadů, netopýři a jiné věci, které byste nikdy nedali do pusy. Hygiena je tam nulová. Mrtvá zvířata leží na hromadě v kalužích krve, které někdy akorát sem tam spláchne vodou z hadice.

Odkud se ale tohle vzalo? Proč tam dobrovolně jedí krysy? Vysvětlení je prosté – chudoba. V Číně vládne komunistická vláda a jejich režim uvedl celou řadu lidí do naprosté chudoby. Čína je sice veliká bohatá velmoc, ale na venkově to vypadá úplně jinak. V sedmdesátých letech minulého století byla chudoba tak velká, že se lidé naučili obstarávat jídlo různými nouzovými cestami, jako je právě chytání krys či pouličních psů.

Co Čína potřebuje, je alespoň minarchismus jak ho popsal Mises ve své knize Liberalismus, aby tamní společnost začala rychle bohatnout, prosperovat a nová generace Číňanů bude poptávat raději cheeseburgery místo krys.

Kromě toho, že jsou tyhle trhy nepřímým důsledkem komunistického režimu, nezapomínejme, že se Čína první případy koronaviru snažila ututlat, cenzurovat a trestala ty, kteří na to upozorňovali a varovali společnost. Podobně jako se Sovětský svaz snažil ututlat Černobyl. Podobně jako se za první světové tutlala španělská chřipka.

Jenže lež má krátké nohy a stal se z toho celoplanetární průšvih, který mohl být mnohem menší, kdyby Čína zareagovala okamžitě.

Kapitalismus selhal?

Ačkoliv je pro mnoho lidí pandemie údajně důkazem, proč potřebujeme stát, já vidím přesný opak. Vidím, že mnoho lidí a firem se snaží dělat první poslední.

Četl jsem o firmě, co vyráběla vlajky, ale v krizi začala vyrábět roušky, neboť je jich nedostatek. I celý národ se pustil do šití roušek, které se odevzdávají nemocnicím zadarmo. Viděl jsem web damerousku.cz, kde lidé sdílí mezi sebou roušky.

Slyšel jsem o celé řadě firem a bohatých lidí, kteří dali nemocnicím peníze.

Slyšel jsem také o firmách, co nechaly svoje zaměstnance doma, ale platí je stále stejně, například Starbucks.

Kapitalismus selhal? Firmy a lidi po celém světě si začali pomáhat a táhnout za jeden provaz proti viru. Děje se přesný opak – stát jim za jejich snažení hází klacky pod nohy.

Byrokracie

Jak můžeme vidět, státy dělají zcela absurdně kafkovské rozhodnutí. Zakazování prodeje roušek (díky čemuž je teď nemocnice nemají), zakazování testování soukromým laboratořím a tak dále.

Když někdo začne vyrábět dezinfekce a rozdávat je zdarma, najednou přijde stát s tím, že na to musí mít povolení. V Akademii věd mají robota, co zvládne denně otestovat sta tisíce vzorků, ale jelikož tenhle typ testování není povolený zákonem, tak robot stojí[1].

Vážně? Opravdu to nejde bez byrokracie? A zrovna teď v krizi? Opravdu musím dojít za státem a ptát se. „Hej státe, můžu?!“ a čekat, až mi řekne „Ale jo, můžeš.“ a pak mu být vděčný? To je naprosto absurdní. Nejhorší je, že tyhle byrokratické hlouposti reálně stojí lidské životy.

Stát tu hraje roli takového toho poplety, co chodí mezi lidmi, kteří se snaží urychleně zastavit požár, neustále se jim plete do cesty, překáží a na co sáhne, to pokazí.

Za zmínku také stojí, že stát chce dávat peníze firmám, které virus nejspíše ochromí tak, že zbankrotují. A někteří stát chválí. K tomu mám tři věci. Za prvé, opět si myslím, že na volném trhu tohle může pokrýt nějaký druh pojištění, které dnes prostě neexistuje právě proto, že se spoléhá na stát. Za druhé, bude v tom nepochybně nějaký háček a nebude to jen tak. Stát vám opravdu jen tak nepošle peníze a neřekne „na, tady máš na pomoc“, ale bude tam celá řada „ale“, a konečně za třetí – nezapomínejme, že stát nám ty peníze před tím sebral a všechny tyhle peníze by teď firmy mohly mít navíc třeba v rezervách, kdyby se daně výrazně snížily.

Ďáblův advokát

Na závěr se států i malinko zastanu. Hodně lidí kolem mě kritizuje, že státy a obecně společnost nebyla na virovou pandemii dobře připravena. Je to katastrofa – nemáme nemocnice, doktory a nikdo nezareagoval dostatečně rychle.

Pochopitelně to všechno státy mohly udělat lépe, ale ne zase tak moc. Hodně lidí tady trochu doufá v zázraky.

Myslím, že i na volném trhu by tohle byla katastrofa, protože pokud postavíte nemocnici, která má kapacitu pro 1000 lidí, ale najednou onemocní 10 000 lidí virem, tak prostě máte problém v jakékoliv realitě, bez ohledu na to, jaká politická filozofie tam platí.

Ne jenom to, ale obecně tahle připravenost není zadarmo. Je snadné říct: „Měli jste počítat s tím, že se tohle může stát. Měli jste být připraveni,“ ale veškerá opatření a přípravy na krize jsou nákladem, který stojí hodně času a peněz. A když budete chtít zavádět opatření proti různým situacím, které mohou nastat (terorismus, požár, zemětřesení, povodeň, krádež, kyberútok, virová pandemie), tak nebudete dělat nic jiného. Vaše prostředky jsou omezené a je nutné dělat kompromisy.

Je zajímavé, že když soukromé firmy nezareagují dobře, ihned se mluví o selhání trhu, zatímco u států se to bere jako selhání jednotlivců (v našem případě je to chyba Babiše, Vojtěcha, Hamáčka atd.).

Jako poslední slova bych rád využil na upozornění. Bohužel, virová pandemie přináší velké nebezpečí v podobě zvýšení moci státu. Ve jménu virové krize dá sám sobě další práva a další možnosti, a lidé to ochotně přijmou. Až pandemie skončí, octneme se v úplně jiném světě, kde státy budou daleko větší a mocnější než kdy dřív. Tak na to pozor!

Zdroj: [1] https://twitter.com/mcagala/status/1240247744171778048

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Ladislav Konopka 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 399,00 Kč
Vybráno 58.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 851 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,87 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)