PENIZE
16.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

miroslav-krizek95949359_0Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Máme po volbách, vítězové se časem proberou z povolební kocoviny a mělo by to být hodně rychle, protože česká ekonomika není v nejlepší kondici. Navíc stojíme na prahu inflační spirály, která znepříjemní život běžným občanům i firmám. Zde je pár rad, které by pomohly situaci zlepšit a také by přispěly ke snižování veřejného dluhu.

1. Zaměřit se na výdajovou stránku státního rozpočtu

Tohle bude nepopulární, ale nutný krok, výdaje státu bobtnají a na nové vládě bude, aby bujení zastavila. Jak na to? Jedním z kroků je zeštíhlení státní správy, prostě je nutné propustit část státních zaměstnanců a vydat se cestou digitalizace. Dlouhodobě není ani udržitelná situace, aby měli zaměstnanci ve veřejné sféře v průměru o 12 % vyšší platy než ve sféře soukromé, takže vláda bude muset zabrzdit s přidáváním a odměnami, soukromý sektor na to prostě už nebude schopen vydělat a vše ostatní je jen dluh příštích generací, plus to roztáčí už tak vysokou inflaci. Posvítil bych si také na sociální dávky, zda je příjemci pobírají oprávněně, dlouhodobé zneužívání dávek totiž není nic nového.

A zásadní rada, vláda musí začít u sebe, pokud zřejmě budoucí premiér Fiala označí tři poslanecké kluby stran Spolu jako technikálii, tak ve výdajích je to třikrát zvýšený plat předsedovi poslaneckého klubu, místopředsedovi a trojnásobné provozní výdaje. O možném vytváření nových ministerstev pro Piráty snad radši ani nemluvím, takhle vám nutnost šetření nikdo věřit nebude!

2. Přehodnotit Green Deal

Tohle je rada, o které tak trochu dopředu tuším, že nebude vyslyšena, ačkoli by byla velmi efektivní. My si prostě momentálně nemůžeme čistě bezuhlíkovou společnost dovolit, bohužel se z uhlíkové neutrality stalo zejména v Evropě nové náboženství a fakta budou označována za herezi. Ceny emisních povolenek vyšplhaly do nebývalých výšin, a to se už odráží nejen v cenách energií, ale přelévá se jako vlna zdražování do všech ostatních položek zboží a služeb. Na Green Dealu je krásně vidět, že nákladové tlaky jsou z velké míry řízeny politicky, nikoli ekonomicky, takže se tento nesmysl dá ukončit zase jen politicky. Ochrana životního prostředí ano, ale ne fanatická, na kterou doplatí zejména domácnosti. Nechci, aby se například důchodci, kteří celý život pracovali, museli rozhodovat, zda si v jedné místnosti zatopí nebo si ohřejí vodu, protože na víc nebudou mít.

3. Cílit na vyšší diverzifikaci ekonomiky

Sázka na jednoho koně je vždycky riziková, v případě české ekonomiky se to projevuje v dominanci automobilového průmyslu a s ním spojených dodavatelů. Automotive je bezvadná věc i pro stát, dokud všechno šlape a do státního rozpočtu plyne daňový výnos. Jenže jen hodně špatný analytik by neviděl, že se tento dominantní sektor zadrhává a na průšvih je zaděláno i v souvislosti elektrickou budoucností automobilů. Krize s dodávkou čipů postihla náš automobilový průmysl v plné síle, Škoda Auto zřejmě zastaví výrobu do konce roku, a i ostatní továrny chystají odstávky. Očekávám, že představitelé automotive budou po státu vyžadovat pomoc, zřejmě ji také dostanou, ale ne v optimální podobě. Vhodnějším řešením by byla podpora kurzarbeitu, která stále není schválená. Do budoucna se zaměřit na další odvětví průmyslu 4.0 a digitalizace, k tomu podporovat technické obory na středních a vysokých školách, to je cesta, jak ekonomiku učinit odolnější.

4. Neplést politiku do obchodu

Politikaření v čistém byznysu je vždycky špatně a navíc zárukou, že se situace zkomplikuje. Vidíme to třeba na dodávkách zemního plynu, Evropa má před zimou rekordně nízké zásoby a jedním z návrhů politiků je například být tvrdší na Rusko jako na dodavatele této strategické suroviny. Zřejmě politici zapomínají, kdo je majitelem zemního plynu, než se dostane do Evropy, je to Rusko a vyhrožovat Gazpromu, že mohou mít na evropském trhu problémy, je čirá pošetilost. Oni si prostě jen počkají, výsledkem bude leda tak ještě dražší plyn. Zákaz politikaření platí i v zahraničním obchodu, každý by měl mít možnost exportovat a importovat, kam se mu zlíbí, bez ohledu na to, jaké státní zřízení v té které zemi panuje.

5. Privatizace státních podniků

Pravicově zaměřená vláda má konečně šanci dotáhnout do konce privatizaci České pošty a Českých drah, dva státní molochy s nepřesvědčivou kvalitou služeb. Vstup spolehlivého soukromého partnera by s těmihle firmami udělal divy, navíc v duchu „horší už to být snad ani nemůže“, nemáme moc co ztratit.

Na závěr dodávám, že nejen já si přeji, aby se vláda chovala v ekonomice hlavně úsporně a racionálně, protože jinak zabředneme do bahna stagflace na pěkně dlouhou dobu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 264 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,23 out of 5)
Loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)