papez
7.10.2019
Kategorie: Společnost

Papež František volá po newspeaku?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VYORAL

Papež František (historicky první jezuita na papežském stolci s původním jménem Jorge Mario Bergoglio) v nedávném kázání adresovaném jeho komunikačnímu týmu uvedl, že je alergický na přídavná jména a příslovce. Mám se jich vzdát. Obdobně vyjádřil George Orwell ve svém nesmrtelném antiutopickém románu 1984 snahu totalitářů u takzvaného newspeaku, který vznikal oklešťováním, otesáváním a degradací původního jazyka. Jeho konečným cílem bylo zúžení rozsahu myšlení lidí. „Je to krásné ničit slova. Samozřejmě největší odpad je u sloves a přídavných jmen, ale jsou i stovky podstatných jmen, která by se dala vyřadit také,“ říká jedna z postav románu. Náhoda? Nemyslím si.

Má František 1984 jako manuál? Pak se máme zřejmě na co těšit. Aby za chvíli nevyzval k valorizování: likvidování lidí a souběžně všech dostupných zmínek o nich, tedy jejich kompletní výmaz z historie.

„Na co jsem lehce alergický: ‚Toto je něco autenticky křesťanského‘, ‚toto je skutečně tak‘. Spadli jsme do kultury přídavných jmen a příslovcí a zapomněli na sílu podstatných slov,“ řekl papež v kázání zveřejněném na serveru Vatican news.

Vzdejme se přídavných jmen! Začátek newspeaku

„Komunikátor musí přimět lidi, aby pochopili váhu reality podstatných jmen, která odrážejí realitu lidí. A toto je komunikační mise: komunikovat s realitou, bez oslazování přídavnými jmény nebo příslovci. ‚Toto je křesťanská věc‘: proč říkat autenticky křesťanská? Je křesťanská!“ uvedl mimo jiné, nebo:  „Vaše komunikace by měla být prostá (asketická, strohá), ale krásná: krása není rokokové umění, krása nepotřebuje tyto rokokové věci, krása se projevuje sama ze samotných podstatných jmen, bez jahůdek na dortu. Myslím, že to se musíme naučit.“

„Naučme se označovat lidi jejich jmény, stejně jako to bůh dělá s námi, a vzdejme se přídavných jmen,“ dodal ještě František na Twitteru.

Kroky papeže Františka, já ho raději označuji jeho původním jménem Bergoglio, docela sleduji a jeho progresivistický přístup (nejen dovnitř církve, ale vůbec vůči světu jako takovému) je nepopiratelný. Zmiňme třeba jeho nekritickou agitaci ve prospěch migrantů z Afriky a středního východu.

Podobnost s praktikami uvedenými v Orwellově 1984

Papežovo kázání adresované jeho komunikačnímu týmu ve mně v mžiku evokovalo souvislost s Orwellovým antiutopickým románem 1984 a zejména s takzvaným newspeakem. Posvátné zásady britského totalitního zřízení Angsoc z Orwellova díla byly: Newspeak, doublethink (podvojné myšlení) a měnitelnost minulosti.

Ostatně posuďte sami. Přikládám několik citací z Orwellova nadčasového románu vydaného v roce 1949(!), odehrávajícího se v budoucnosti v Londýně.

„Upravujeme jazyk do konečné podoby, jakou bude mít, až už nikdo jinak mluvit nebude. Až skončíme, budou se to lidé jako ty muset celé znovu učit. Ty si asi myslíš, že naše hlavní práce spočívá ve vymýšlení nových slov. Vůbec ne. My slova ničíme – moře slov, stovky denně. Otesáváme jazyk až na kost. Jedenácté vydání nebude obsahovat ani jediné slovo, které by mohlo do roku 2050 zastarat,“ vysvětluje jedna z postav hlavnímu hrdinovi knihy Winstonu Smithovi.

Je krásné ničit slova. Největší odpad je u sloves a přídavných jmen

„Je to krásné ničit slova. Samozřejmě největší odpad je u sloves a přídavných jmen, ale jsou i stovky podstatných jmen, která by se dala vyřadit také…“

„Srdcem stále ještě lpíš na oldspeaku s celou jeho vágností a zbytečnými významovými odstíny… Chápeš, že jediným cílem newspeaku je zúžit rozsah myšlení? Nakonec dosáhneme toho, že ideozločin bude doslova nemožný, protože nebudou prostředky, kterými by se dal vyjádřit…“

Uslyšíme brzy ústy papeže Františka i Orwellova okřídlená hesla?

Válka je mír! Svoboda je otroctví! Nevědomost je síla!

Autor: Tomáš Vyoral

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním aktu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech portálu, které je povinna studovat každá diskuze. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali a pochopili pravidla.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 192 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.