panika3
1.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Panika v supermarketech: Očekávání potravinových lístků

Sdílejte článek:

KAREL ZVÁRA

S médii živenou panikou a informacemi o rychlém šíření nového viru COVID-19 se množí zprávy o neobvykle velkých nákupech. Někteří lidé se zásobují jako kdyby měla přijít válka. Ve velkém nakupují trvanlivé potraviny, především mouku, rýži, těstoviny a konzervy.

Je to strach z nákazy? Ne, nemůže být. Kdo se bojí, že se nakazí, nebude dobrovolně chodit do míst, kde se vyskytuje mnoho jiných lidí, třeba do supermarketu. Není to strach z nákazy, je to strach z toho, že se stane něco, co způsobí potíže se zásobováním. Že si nebudou moci koupit potraviny a další základní potřeby. Lidi vyděsila možnost, že stát zavede opatření, která mohou způsobit potíže se zásobováním.

Příkladem může být zpráva Deník.cz o tom, že Praha zvažuje možnost omezit prodej potravin.

Až děsivě úsměvná je věta, kterou Deník.cz cituje náměstka primátora:

„Chceme zabránit panice. A panika nenastane, až se objeví první pacient s koronavirem v České republice, k čemuž pravděpodobně dojde v blízké době, ale nastane ve chvíli, kdy člověk přijde do obchodu a nebude tam mít co koupit.“

Jeho slovy chce zabránit panice, ale právě těmito slovy ji vyvolává. Posiluje očekávání prvních nakažených a připouští možnost omezení prodeje. Vlastně čtenáře připravuje na blízkou budoucnost – nastavuje jejich očekávání.

Pokud stát/samospráva omezí dostupnost zboží administrativně, potom mírou potřebnosti/hodnoty zboží přestane být cena, namísto toho se jí stane počet nakupujících. Místo jednoho člověka přijde do obchodu celá rodina a před pokladnou se rozdělí, protože tak bude moci nakoupit větší množství zboží.

Pokud stát/samospráva znemožní / bude postihovat cenovou reakci (prudké zvýšení cen aktuálně žádaného zboží), nebo přirozenou tržní reakci potlačí třeba omezením prodeje, přenese se tento obchod na černý trh. Lidé v mém věku a starší si to jistě pamatují. Známosti, podpultovky, šmelina – to co spolehlivě fungovalo i za vlády stran komunistů, lidovců a socialistů (stran Národní fronty).

Pokud by to vyústilo ve všeobecné pochopení, že lidé ke svému životu 90 procent úřadů vůbec nepotřebují, byl by to skvělý důsledek. Tak pozor, velevážení ředitelé zeměkoule sedící na magistrátech a ministerstvech: Možná právě teď řežete větev, na které sedíte.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 261,00 Kč
Vybráno 32.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 577 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.