PRYMULAPODPIS
28.9.2020
Kategorie: Politika

Pane ministře Prymulo … nechte nás už žít!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMinistr zdravotnictví Roman Prymula chce zavést další omezení styku v Česku. Střední školy by měly začít s distanční výukou, ve volnu by se nesmělo sejít více jak deset či dvacet osob. Prymula popírá sám sebe!

Roman Prymula při nástupu do funkce tvrdil, že se školy nebudou zavírat, pak přišla uzavírka škol vysokých, nyní chystá zavření škol středních, chce nechat zatím školy základní – zatím. Rovněž chce omezit počet lidí, kteří se sejdou ve svém volném čase na deset či dvacet osob. Argumentuje zkušenostmi z jiných států, když například ve Velké Británii platí, že se může sejít maximálně šest osob. Chtěl bych v této souvislosti vyjádřit naprostý nesouhlas s tím, co Prymula chystá i s tím, jak argumentuje. Musím se ale vrátit o šest měsíců zpátky.

Když česká vláda rozhodla na počátku března, že je nutné reagovat na výskyt covidové infekce v Česku – tehdy byl covid importován do Česka lyžaři z Itálie – chápal jsem to jako opatrnost, která je na místě. Poté přicházely z Itálie otřesné informace o takovém nezvládnutelném průběhu infekce, že se opatrnost vyplatila. Na rozdíl od Itálie a dalších evropských států, včetně tolik dnes vychvalovaného Švédska, se počet zemřelých udržel na velmi nízkých číslech. Česko tak jarní vlnu zvládlo, a za to rozhodně tehdejší náměstek ministra zaslouží ocenění.

Dnes však jsme o půl roku dál. Samotní epidemiologové tvrdí, že smrtnost infekce je oproti jarní vlně nákazy desetkrát menší a je dnes výrazně pod 1 % z celkového počtu infikovaných. Připomeňme si, že nám dobře známá chřipka má každý rok kolem milionu infikovaných a na chřipku zemře každoročně v Česku i více než tisíc osob, tj. smrtnost chřipky bývá běžně kolem 0,1 %. Navíc, právě v den, kdy média oznamovala další “rekord” – zemřelo u nás na covid 19 osob – současně hovořila o tom, že rakovina plic usmrtí 20 osob v Česku denně! Budou snad tyto “rekordy” média také uvádět?

Prymula po nástupu do funkce prohlásil, že se bude snažit co nejméně poškodit českou ekonomiku. Mimo jiné také prohlásil, že nepočítá s plošným zavíráním škol, kromě tehdy již uzavřených vysokých škol. Také tvrdil, že je potřeba každému opatření dát určitý čas na to, aby se mohlo projevit. Očekával jsem proto, že po úvodních opatřeních po nástupu do funkce skutečně nechá alespoň dva týdny na to, aby se jejich vliv projevil. Místo toho ale Prymula dál přitvrzuje a hrozí omezováním volnočasových aktivit na deset osob, hovoří o uzavření středních škol kromě prvních ročníků. Podle něj jsou údajně střední školy největším rizikem pro šíření infekce. Docela bych si v této situaci přál, aby mu ministr školství Robert Plaga dokázal vzdorovat a s plošným zavřením středních škol nesouhlasil. Obávám se, že na to nebude mít odvahu.

Vysokoškoláci už proti zavření vysokých škol protestovali. Kdo jiní než vlastně dospělí lidé, by měli projevit takovou disciplínu, aby s rouškami strávili výuku, když to mohou snést děti na středních školách a II. stupni základních škol, že ano.

Nicméně, dnes je skutečně čas začít se bavit o ekonomických dopadech regulací, které chce Prymula opět zavádět. Mimochodem, dříve hovořil o 14 dnech, dnes už o měsíci. Jako by mu s jídlem rostla chuť? Veřejnoprávní televize ČT v těch samých Událostech, kde Prymula oznamoval další restrikce, uvedla, že průměrná česká rodina přišla v důsledku virové pandemie o 13000 Kč. Miliardové ztráty hlásí služby, turismem počínaje a hotely konče.

Události se navíc opět otřely o Andreje Babiše, který údajně prosadil začátek školního roku na školách bez roušek. Babiš dostal slovo s tím, že on si žádné zavírání škol nepřeje, ale že nebude zasahovat do kompetence ministrů zdravotnictví a školství. Dle mého soudu chyba – Prymulova opatření se totiž zdaleka netýkají jenom školství, chce opět zasahovat do života nám, lidem. To, co jsem byl ochoten snášet na jaře, ale nejsem rozhodně ochoten snášet dnes. Podle fanatiků zavírání, jakým je profesor Flegr, jsme tu měli mít tento týden již 10000 infikovaných denně. Místo toho máme stále denní výskyt infikovaných mezi dvěma až třemi tisíci. V nemocnicích sice leží téměř 800 osob, podle informací z médií však nejméně 40 % by nemocniční péči nevyžadovalo, pokud by je bylo možné vrátit do domácího ošetřování. Zdravotnický systém byl na jaře představen tak, že je chopen zajistit intenzivní péči až o 1500 či 2000 osob na ventilaci. Na jednotkách intenzivní péče dnes leží asi 150 osob, tj. systém je využit na cca 10 % z pohledu infekce covidem.

A ještě jeden postřeh z jara. Tehdy se tvrdilo, že je nutné zavřít obchodní centra právě proto, aby se v nich nehromadila středoškolská mládež. Očekávám, že nemalé procento středoškoláků bude mít k distanční výuce velmi vlažný postoj a půjdou se raději bavit s kamarády do obchodních center. Zavřete je, pane ministře Prymulo, opět?

Dle mého soudu jsou opatření chystaná Prymulou v této chvíli natolik omezující společenské aktivity, že je nemohu na rozdíl od jara vůbec podpořit. Tvrdím to s plným vědomí toho, že jako senior patřím mezi tak zvanou ohroženou skupinu. Ohrožena je však dnes především opět česká ekonomika, životní úroveň milionů občanů této země. A s tím se rozhodně nehodlám smiřovat. Ukazuje se, že mé obavy z Prymuly jako “zavírače” byly naprosto oprávněné- bohužel!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 404 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
politicon.cz
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.