virus3
23.3.2020
Kategorie: Společnost

Pandemii nezastavíme … ale hlavu vzhůru a hlavně klid!

Sdílejte článek:

BARBORA BROŽKOVÁ

I mě jakožto zdravotníkovi v první linii to nedá, abych nenapsala slohové cvičení, jakožto všichni v těchto časech ( včetně těch, kteří tomu ani za mák nerozumí- včetně medií). Vynechám komentáře o politice a o tom, jak se světová pandemie toho času mnohým hodí do krámu a jak skrze jimi vlastněná média masírují lid ke strachu ( a tak to asi nebude jen u nás, ale i v jiných zemích). Zaměřím se spíše na zdraví a na koranarovirus jako takový, jsou to poznatky, které jsem zatím stačila v rámci své krátké kariéry ve slunném českém zdravotnictví pochytit.


Je to virus. A virus stejně jako jakýkoliv jiný virus, či bakterie může způsobit infekci a následně i smrt pacienta. Ale musíme se ptát s jakou šancí se mu to povede ( ikdyž se o naší smrt virus vlastně ani nesnaží, jedná se spíše o omyl, kdo by chtěl zabít svého hostitele, ve kterém se mu vlastně daří??).

Aby nás virus zabil, stejně jako jakákoliv jiná infekce, tak se mu to povede, když naše imunita nefunguje, nebo máme jiné těžké onemocnění spojené se stářím a také velkou roli hraje fakt, jak na tom zrovna je naše zdravotnictví a jaké má možnosti nám v té dané situaci pomoci ( jestli má ventilátory, mimotělní oběhy, medikamenty, jak plné je oddělení, kolik je lékařů, kolik lidí se mnou zrovna stůně, atd….).

Denně čtu v médiích protikladné informace. Na jednu stranu straší mnoha úmrtími v mladším věku ( viz mladý fotbalista, který zemřel ve 21 letech a po dlouhém čtení se dozvíte, že měl leukémii, u které je imunita pacienta nula).

A v jiném článku se zase dočtete, že jak v Itálii, tak v Číně byli pacienti, kteří přežili koronarovirus a bylo jim přes 100 let. Kdo zažil práci na interně nebo LDN nechápe, že se někdo dožije takového věku a je schopný přežít jakýkoliv infekt, protože upoutání na lůžko z jakéhokoliv důvodu je u tak starého člověka smrt téměr vždy.

Dočtete se od mikrobioložky, která coronarovirus testovala, že nálož koronaviru byla u lidí, které testovala a kteří byli téměř bezpříznakových taková, že pokud by to byla chřipka, tak by byli na jednotce intenzivní péče.

Takže kde je pravda?

Dočítáte se o statistikách, které tvrdí, že mladých lidí zemře méně než 0,1%. U starších lidí je to asi 3-4%. A že dětí bývají velmi mírné až latentní průběhy.

Další velkou otázkou jsou reálná čísla infikovaných. Čísla, která se dozvídáme z médií jsou čísla TESTOVANÝCH. Reálná čísla budou mnohonásobně vyšší. Protože virus se šíří, ale my nemáme kapacitu ani prostředky otestovat všechny. Takže mladí lidé s drobným respiračním infektem zůstávají doma, aby to vyleželi a nešířili infekt mezi ostatní, ale test na coronarovirus u nich v drtivé většině proveden není. Takže realná čísla ani není možné zjistit.

Proto si asi všichni v těchto časech klademe otázku, jak se chovat, abychom byli v těch kladných procentech, které přežijí a ne v procentech, které nepřežijí, takže nastává otázka, co máme dělat.

Je to jednoduché. Pandemii nezastavíme. Ta začala, pokračuje a bude. Virus se bude šířit populací a my ho s největší pravděpodobností téměř všichni proděláme.

Otázkou je, kdy ho proděláme, za jakých okolností a kolik lidí bude s námi nemocných ( jak bude přetížen zdravotnický systém). Nařízení, opatření, ze stran vlád a zdravotnických systému slouží k tomu, aby se pandemie zpomalila. Protože pokud se zpomalí, pak nezkolabuje zdravotnický systém a zdravotnický systém bude schopen pomoci těm nejtěžsím případům. Což se bohužel nestalo v Italii, kde epidemie přišla příliš rychle a onemocnělo mnoho lidí najednou. Proto lékaři museli volit mezi tím, komu pomohou a komu ne. Tomuto se momentálně snažíme vyhnout v Čechám. Zatím máme 460 nemocných a žádné umrtí. Navíc mám teorii, že Itálie svým zdravým životním stylem docílila toho, že se tam mnoho lidí dožívá vysokého věku a proto také jejich číslo ze stran úmrtí je vysoké + vysoká kontaktnost Italů, kteří se sdružují do kolektivů a fyzické kontakty ( potřesy rukou, hubičkování) jsou jako společenská slušnost, ale bohužel hrají přenosu viru do karet.

Coronavirus je navíc zrádný svou dlouhou inlubační dobou, proto se snadno šíří ( lidé v inkubační době jsou již nakažliví pro své okolí, ale ještě nevykazují žádné příznaky).
Ale vrátím se k faktu o zpomalení pandemie – roušky, zákaz velkých akcí, méně lidí v tramvaji…..

Opatření, které brání rychlému rozšiřování a přetížení systému. Roušky zdravému člověku příliš nepomohou se nekakazit. Ale pokud jsem já ten nemocný, pak mi zabrání ve velké míře prskat a roznášet infekci do okolí na další lidi. Respirátory nás před infekcí ochrání, ale jejich trvanlivost, než se vyčerpá filtr, je v rámci hodin.

Virus venku na slunci vydrží jen krátkou dobu. V místnosti mnohem déle ( v rámci dní). Proto má rada je, abyste topili a větrali. Jezte zdravé jídlo, vitaminy, hodně spěte a odpočívejte, ať má vaše tělo sílu se bránit infekci, která časem pravděpodobně přijde.

A hlavním důvodem proč píšu tohle zamyšlení je, abyste se nestresovali. Protože stres a strach, který je dnes na denním pořádku a který vyvolávají média způsobuje, že si ničíme naší imunitu. Stres ničí naší imunitu. Stres zatěžuje kardiovaskulární systém atd. je škodlivý.

Člověk v dobré pohodě se vždy daleko lépe léčí než člověk, který je vystrašený k smrti. U starších lidí ( a kór těch nemocných) je vhodné omezit kontakt se světem a přečkat, dokud se situace nezlepší).

Můj závěr je: dobře jíst, větrat, spát, nestresovat se, na veřejných prostorách se chovat tak, aby se epidemie nešířila příliš rychle a až to přijde, tak si doma sednout na prdel a dělat to, co jste měli dělat doposud – dobře jíst, větrat, spát, nestresovat se, nevycházet.

Tolik k mému proslovu. Co potřebujeme je čas. Čas, aby byla vyvinuta dobrá vakcína a je dost možné, že se budeme muset očkovat na coronarovirus jako na chřipku a je možné, že budou cyklické epidemie u coronaroviru stejně jako jsme zvyklí u chřipky.

Takže, vážení a milí, hlavu vzhůru a hlavně klid!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 136,00 Kč
Vybráno 6.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 217 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.