Maďarský nejvyšší soud zprostil obžaloby kameramankou, která v roce 2015 na hranici se Srbskem prý kopala do uprchlíků. Soudy nižší instance Petře László přitom v minulosti uložili tříletý podmíněný trest vězení .

_En4q4qz_400x400Podle maďarského Nejvyššího soudu měl být čin kameramankou kvalifikován jako přestupek, ne jako trestný čin. Případ musí být podle dnes zveřejněného rozhodnutí nyní uzavřen, neboť již uplynula doba, během níž mohla být László za přestupek potrestána.

László v září 2015 v blízkosti shromaždiště migrantů na přechodu Röszke prý kopla do nohou muže a dítěte, kteří ze shromaždiště prchali společně se čtyřmi stovkami dalších uprchlíků. Obžaloba dále tvrdila, že potom kopla do ruky jiného muže, který držel v náručí malé dítě.

Podle vyjádření soudu, to, že se strhne mediální hysterie, nemusí znamenat, že byl spáchán trestný čin.

Záběry incidentu se dostaly na internet a vyvolaly mezinárodní pozornost. Na základě toho padla i trestní oznámení na kameramankou.

László v té době pracovala pro internetovou televizní stanici N1 TV, blízkou nacionalistické radikální straně Jobbik. Bezprostředně poté, co incident stal známým, televize s László rozvázala pracovní poměr.

Dva soudy nižší instance konstatovaly vinu László. Podle nich se dopustila hrubého narušení veřejného pořádku a uložili její tříletý podmíněný trest. Nejvyšší soud tyto rozsudky nyní zrušil.

Přitom samotný případ byl od začátku nesmysl. Kameranka samotná stála od běžícího migranta daleko, mimo dosah. Nohu vystrčila jen reflexivně, přičemž se ho vůbec nedotkla. Jak vidno ze zpomalených záběrů, migrující ztratil rovnováhu poté, když se vytrhl policistovi, který ho držel za bundu.

Aby toho nebylo dost, podle kurdských zdrojů byl “ubohý” migrant Usama Abdul Mohsen příslušníkem teroristické organizace Al-Nusrat, která patří k Al-Káidě.

Čili zmíněné záběry, které vedly k zahájení řízení a odsouzení Lászlo byly od začátku fake news. Nic nového. Maďarský soud ukončil trapnou kauzu, která byla doslova ostudou racionality a ukázkou eurohodnotové normalizace.

Maďarskou kameramankou “vláčeli po médiích ” jako rasistku a propustili z toho důvodu ze zaměstnání. Přičemž byla opravdu jen v nesprávný čas na nesprávném místě. Na místě, kam ji poslal její zaměstnavatel.

Zde nejde jen o nějaký ” špatně odpískaný faul “.

Je to celá mašinérie, která má přimět lidi vítat migranty a ” zadupat do země ” ty, kteří toto vítání a následnou islamizaci své země nevnímají jako svou “eurohodnotu “.

Je to přímo fanatická ideoinkvizice, které stačí jen podezření a koná. Koná tam, kde má tu moc jednat. V některé EU zemi, médiu či úřadě absolutně, jinde nějakou, někde i žádnou … A kde má moc absolutní, tam platí, když se kácí les, létají třísky …

Zde nejde ani tak o to, že maďarská kameramankou byla nespravedlivě obviněna. Razance obvinění napříč celou Evropou, a následný vyhazov z práce, nemožnost oběti ” normalizační ” perzekuce se bránit je svědectvím o celé Evropě a právě těch eurointegračních hodnotách. Takto jsme si integrovanou Evropu nepředstavovali …