E10
25.1.2019
Kategorie: Ekonomika

Paliva E10: Revoluce v automobilismu po dobrém či po zlém

Sdílejte článek:

TOMÁŠ STRAKA

V posledních měsících snad neuplyne týden, aby se neobjevila nějaká zásadní zpráva o
novém nařízení nebo regulaci, komplikující provoz auta, nebo přinejmenším vyžadující
další nové investice od automobilek…

Ať už se jedná o zvýšení daně z pohonných hmot, které odstartovalo„Hnutí žlutých vest“ ve Francii, nebo o zemích, které odpouštějí elektromobilům veškeré daně, a někdy je i dotují, jen aby se tato extrémně drahá a zatím žalostně neefektivní vozidla vůbec stala konkurence schopnými. Zapomíná se tak na zprávy, které jsou sice starší, ale pro dnešní dobu neméně důležité.

Během prvních třech měsíců roku 2019 bude v Česku nejpoužívanější benzín, Natural 95,
nahrazen celoevropsky jednotným palivem E10. Konkrétně se pumpy s novým palivem mají objevit od ledna 2019, do března 2019 by mělo palivo E10 být všude – a během roku 2020 Natural 95 zmizí.

Oficiálních důvodů je několik – jednak směs E10 obsahuje větší složku biopaliv, takže je
považována za „ekologičtější“; také bude pro celou Evropu stejná, takže automobilisté z tzv.
vyspělých zemí se údajně nebudou muset bát tankovat tzv. na východě. A v neposlední řadě bude zatížena nižší daní, palivo tedy zlevní. Konkrétně v Německu, kde bylo na pumpách v dostání už v roce 2018, bylo levnější o cca 0,4 eura na litr, než stará pohonná směs Natural 95. Což nezní zas tak špatně.

O čem se ale nemluví, je vliv, který toto palivo bude mít na motory starších aut. Bylo přímo
navrženo s cílem, aby motory starších vozů ničilo. Ono tedy zkrátí životnost automobilů obecně, nicméně vzhledem k jinému poměru uhlovodíků a jiným aditivům než u dosud standardních směsí se důsledky projeví

a) zejména na autech vyrobených před rokem 2008
b) zejména na malých, osobních autech s malými motory.

U osobních automobilů vyrobených ještě v devadesátých letech by mělo ke zničení motoru
dojít skutečně velmi rychle – už po vyjetí 2-3 nádrží (testy v roce 2016 dokonce naznačovaly, že malá osobní auta se slabými motory bude schopná závažně poškodit i jediná nádrž!), u aut
vyrobených mezi lety 2002 a 2008 by výdrž motoru měla být o něco delší, nicméně i těmto autům spalování nové benzínové směsi ubere zhruba 2/3 životnosti oproti stavu, kdy by jezdila na stávající Natural 95.

Totožné problémy budou mít i automobily vyrobené mimo EU (resp. pro jiný trh, než EU),
lhostejno na roku výroby. Proti efektům nové směsi by měla být relativně odolná pouze auta z USA, ta ale je problém v EU provozovat kvůli vyšší spotřebě a emisím, než jaké evropská legislativa povoluje.

Přináší palivo E10 vůbec nějaké výhody? Ohledně ekologičností biopaliv se dá diskutovat
hodiny a hodiny. Každopádně jsou ale méně efektivní, zároveň méně bezpečná při výrobě a
produkují více odpadu, než paliva klasická.

Zároveň je výroba směsi E10 dražší, takže jakmile skončí daňové úlevy spojené s
přechodem na E10 – tedy, jakmile se definitivně přestane prodávat Natural 95 – tak lze očekávat skokové zdražení o výši nákladů, spojených s náročnější výrobou.

Ve skutečnosti tak jde primárně o další bič na řidiče. Elektromobily je možné zvýhodnit
pomocí daňových úlev a dotací; dieselové motory je možné zakázat ve městech, nebo pro osobní auta; ale sáhnout legislativně na auta s benzínovým pohonem už by bylo příliš velké sousto. Lidi zkrátka není možné nutit, aby si koupili nové auto, zejména když na nové nemají a to staré dosud jezdí.

Palivo E10 je proto politicky průchodným způsobem, jak vyřadit z provozu stará auta s malými motory – tedy vozy, ve kterých jezdí zejména lidé, kteří si nic lepšího nemohou dovolit a fakticky tak s nástupem nových paliv přijdou o možnost vůbec auto mít.

Bohatých se to samozřejmě nedotkne – buď si koupí co dva-tři roky nové auto, protože na to
prostě budou mít, nebo už teď tankují Super 98, který je sice o 10% dražší, nicméně zatím nahrazen novou směsí nebude. Tedy alespoň v Česku a v roce 2019, ve zbytku EU už je zvolna zaváděno palivo E5, které bude mít obdobně destrukční účinky na motory sportovních aut.

Co tato změna přinese dlouhodobě se dá odhadnout relativně snadno. Hromadný úprk lidí do
měst, protože prostě už pro ně nebude ekonomicky možné každý den dojíždět; vznik nových
chudinských čtvrtí; drastické zlevnění nemovitostí na venkově, a následný přesun bohatých lidí na venkovská sídla, kde jim zbývající obyvatelé vesnic budou sloužit, protože jinou práci nenajdou.

Zkrátka venkov jako za feudalismu a města jako za průmyslové revoluce.
Nicméně bude to ekologičtější a aut ubude. Dokonce drasticky; 2/3 provozu tvoří osobní
auta starší 10 let, tedy právě ta, která během následujících dvou let zmizí.

A účel světí prostředky, n’est-ce pas?

Autor: Tomáš Straka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 813 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
20 komentářů