elektrarna
10.1.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Palestinci kradou elektřinu a pak obviňují Izrael

Sdílejte článek:

BASSAM TAWIL

  • Palestinci jsou patrně přesvědčeni, že mají “právo” na bezplatnou elektřinu – i když to vede ke kolapsu jejich vlastní energetické společnosti.
  • Toto přesvědčení je v souladu s dlouhodobým vnímáním Palestinců, že někdo jiný – pokud možno izraelští a západní dárci, ale v podstatě kdokoli – by měl platit jejich životní náklady, zejména pak účty za elektřinu.
  • Palestinští úředníci využívají problému s elektřinou a poštvávají proti Izraeli nejen mezinárodní společenství, ale i své vlastní lidi. Tito úředníci říkají Palestincům, že Izrael se je snaží bezdůvodně trestat a že jejich hněv by měl být namířen proti Izraeli, nikoli proti zlodějům elektřiny nebo palestinskému vedení.
  • Spor kolem nezaplacených dluhů za elektřinu je jen dalším příkladem neustálé snahy Palestinců svalovat vinu za své utrpení na Izrael. Místo toho, aby převzali odpovědnost za krádeže elektřiny a nezaplacené účty a přijali represivní opatření proti pachatelům, dělají Palestinci to, co umí nejlépe – snaží se ze všech sil přesvědčit svět, že je to všechno vina Izraele.

Mnoho Palestinců již delší dobu neplatí za elektřinu, kterou jim dodává arabská společnost Jerusalem District Electricity Company (JDEC).

Další Palestinci této společnosti elektřinu přímo kradou, což je trestný čin, který se v každé zemi, kde jsou dodržovány zákony a pořádek, trestá pokutou nebo vězením. Elektřina se krade přímým připojením k vedení (“zavěšením kabelu”) nebo manipulací s elektrickými měřiči.

JDEC kupuje elektřinu od společnosti Israel Electric Corporation (IEC), což je největší dodavatel elektrické energie v Izraeli. Společnost JDEC však z důvodu krádeží elektřiny a rozsáhlého neplacení účtů Palestinci nebyla schopna splácet své dluhy vůči izraelskému dodavateli IEC.

Izraelská společnosti IEC 22. září 2019 oznámila, že přerušila dodávku energie do některých palestinských vesnic a měst na Západním břehu Jordánu, s úmyslem přinutit Palestince, aby zaplatili svůj dluh ve výši 1,7 miliardy šekelů (asi 483 milionů dolarů). IEC se roky snaží o zaplacení dluhu, který v průběhu let neustále roste. Ačkoliv byl dluh částečně sporadicky splácen, tak od počátku roku 2019 neposlala Palestinská samospráva izraelské energetické společnosti vůbec nic. Palestinská samospráva neposlala izraelské společnosti žádné peníze od okamžiku, kdy jí Izrael snížil přibližně na polovinu množství posílaných peněz, které pro ni Izrael vybírá v podobě celních poplatků a daně z přidané hodnoty – snížení odpovídá částce, kterou Palestinská samospráva vyplácí rodinám uvězněných teroristů.

Ačkoliv Palestinci otevřeně připouštějí, že jejich energetická společnost z důvodu neplacení a krádeží elektřiny každoročně přichází o miliony dolarů, tak současně žalují světu, že je Izrael přerušením dodávek elektrické energie “kolektivně trestá”. Palestinci zkrátka žádají mezinárodní společenství, aby odsoudilo Izrael za to, že si dovoluje po nich požadovat zaplacení dluhů za elektřinu.

Tato palestinská drzost (arabsky “wakaha”) dosáhla svého vrcholu, když si šéf JDEC Hisham Omari při setkání s úředníky OSN v Jeruzalémě stěžoval na přerušení dodávek elektrické energie do některých palestinských oblastí na Západním břehu. Omari prý obvinil Izrael, že Palestince kolektivně trestá a varoval, že izraelský krok bude mít “závažné následky”.

Šéf arabské energetické společnosti považuje neschopnost své společnosti splácet dluhy Izraeli za záležitost, kterou je třeba předložit OSN. Očividně však představitele OSN neinformoval o desítkách tisíc Palestinců, kteří neplatí své účty nebo kradou JDEC elektrickou energii. Tento trapný detail by mohl odvrátit pozornost od snahy obvinit Izrael z toho, že po jeho společnosti požaduje zaplacení dluhů za elektřinu.

Kromě toho, že se Palestinci snaží využít diskuse o svém dluhu za elektřinu k podněcování svých občanů proti Izraeli, šéf Odboru energetiky a národních zdrojů Palestinské samosprávy Thafer Milhem šel ještě dál, když prohlásil, že izraelský pokus o inkaso dluhu byl součástí “systematické politiky izraelské vlády, která tlačí na prezidenta Mahmúda Abbáse a palestinskou vládu, aby se podřídily izraelskému diktátu”. Milhem uvedl, že Palestinci se svou stížností na rozhodnutí izraelské společnosti přerušit dodávky elektrické energie do některých oblastí Palestiny kontaktovali několik mezinárodních organizací. Současně Izrael obvinil z toho, že svým naléháním na zaplacení dluhu uvalil na všechny Palestince “kolektivní trest”.

Snaha palestinských úředníků internacionalizovat spor ohledně jejich nezaplaceného dluhu vůči IEC je součástí stále silnějšího soustavného úsilí přesvědčit mezinárodní společenství, že Izrael “bezdůvodně trestá” Palestince. Tento pokus, učinit Izrael zodpovědným za krizi, je však bohužel založen na lžích a podvodu.

Samotní Palestinci připouštějí, že hlavní příčinou krize jsou rozsáhlé krádeže elektřiny a časté neplacení účtů za elektřinu. Přesto však Palestinci mají obavy říci světu, že kradou elektřinu své vlastní společnosti.

Šéf JDEC Omari, jenž požadoval zásah OSN, který by donutil Izrael pokračovat v dodávkách elektřiny Palestincům navzdory svému dluhu, současně nedávno připustil, že jeho společnost čelí finanční krizi kvůli své neschopnosti přinutit Palestince, aby přestali krást elektřinu, a donutit je platit účty.

Omari prozradil, že “velcí palestinští odběratelé” dluží jeho společnosti 100 milionů šekelů (asi 28,6 milionu dolarů). Řekl, že celkové dluhy palestinských odběratelů vůči jeho společnosti odhaduje na 800 milionů šekelů (asi 229 milionů dolarů). Uvedl, že více než polovina dluhu patří Palestincům žijícím v uprchlických táborech, kde obyvatelé kradou elektřinu již dlouho a odmítají za ni platit.

Pokusy JDEC domoci se peněz za nezaplacené účty v uprchlických táborech na Západním břehu Jordánu se setkaly s odporem. Zaměstnanci JDEC, kteří vstoupili do táborů s cílem vybírat dlužné částky nebo přerušit dodávku energie, byli často vystavení výhrůžkám a násilí. Energetická společnost ani její zaměstnanci se však od palestinských bezpečnostních sil v této věci žádné pomoci nedočkali.

Omari také kritizoval palestinské soudy za to, že se nezabývají Palestinci, kteří kradou elektřinu a odmítají platit své účty. “Někteří Palestinci zřizují v uprchlických táborech soukromé hlídky, aby zabránili zaměstnancům společnosti vypnout dodávku elektrické energie,”uvedl“Jiní nám zase brání v přístupu k elektrickým rozvaděčům pomocí řetězů a kamenů a znemožňují nám je tak otevřít.”Varoval, že pokračující krádeže elektřiny a neplacení účtů “ohrožují samu existenci arabské energetické společnosti.”

Palestinští úředníci využívají problému s elektřinou a poštvávají proti Izraeli nejen mezinárodní společenství, ale i své vlastní lidi. Tito úředníci říkají Palestincům, že Izrael se je snaží bezdůvodně trestat a že jejich hněv by měl být namířen proti Izraeli, nikoli proti zlodějům elektřiny nebo palestinskému vedení.

Arabská energetická společnost svým palestinským zákazníkům vzkázala, že snaha Izraele o inkaso dluhu je součástí izraelského plánu na převzetí kontroly nad společností“judeizaci” arabských čtvrtí a institucí ve východním Jeruzalémě. Vzkaz arabské společnosti Palestincům, kteří kradou elektřinu a odmítají platit své účty, zní: “Pokud se ocitnete bez elektřiny, měli byste za to obviňovat pouze Izrael.”

Palestinci jsou patrně přesvědčeni, že mají “právo” na bezplatnou elektřinu – i když to vede ke kolapsu jejich vlastní energetické společnosti. Toto přesvědčení je v souladu s dlouhodobým vnímáním Palestinců, že někdo jiný – pokud možno izraelští a západní dárci, ale v podstatě kdokoli – by měl platit jejich životní náklady, zejména pak účty za elektřinu.

Spor kolem nezaplacených dluhů za elektřinu je jen dalším příkladem neustálé snahy Palestinců, svalovat vinu za své utrpení na Izrael. Místo toho, aby převzali odpovědnost za krádeže elektřiny a nezaplacené účty a přijali represivní opatření proti pachatelům, dělají Palestinci to, co umí nejlépe – snaží se ze všech sil přesvědčit svět, že je to všechno vina Izraele.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 14 333,00 Kč
Vybráno 40.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 482 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.