safe_image
24.5.2018
Kategorie: Společnost

Padají mosty proto, že jsou politici diletanti a možná i kradou?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MICHAL MALÝ

Spadla lávka v Troji a naštěstí nikdo nezemřel. Havarijní stav lávky byl městu znám, přesto na ni pustilo lidi. Ve věci mělo být podáno trestní oznámení pro obecné ohrožení, pokud se tak nestalo. Libeňský most se díky předchozímu nezájmu vedení Prahy i městských částí rozpadá a je obrazem diletantismu, ignorace a možná i korupce, jež bují v celé zemi.

I zde by mělo padnout trestní oznámení pro porušení povinnosti řádného hospodáře. Rozhořela se diskuse, zda Libeňský most rekonstruovat, nebo zbourat a postavit nový. Podlehl jsem jí také, jako Pražák a milovník historie a architektury jsem byl pro rekonstrukci. Čím víc jsem se jako stavař s problematikou seznamoval, čím víc jsem zjišťoval technický stav mostu, seznamoval se s jeho i na dobu výstavby zastaralou konstrukcí, tím více jsem se posouval k tomu, abych byl pro zbourání a nový, moderní most. Jenže ten problém je mnohem širší a mnohem větší, než samotný most.

Podle nové zprávy TSK je ve velmi špatném stavu také most Palackého, ale i Karlův. Celkem je ve velmi špatném stavu aktuálně 23 pražských mostů a lávek. Stupněm pět, tedy jako stav špatný TSK ohodnotila 99 mostů. Je mezi nimi například most Hlávkův, na němž se po pádu Trojské lávky konaly zátěžové zkoušky. Celkem se TSK stará o 700 mostů v Praze. „Z čísel vychází, že ve třídě pět (špatný) až sedm (havarijní) máme 18 % mostů na území hlavního města,“ konstatoval šéf TSK Petr Smolka. ZDROJ.

Na opravy a údržbu mostů a lávek jsou ročně v Praze stovky milionů korun, ale správce těchto konstrukcí není schopen definovat, kde a zač tyto prostředky utratil.  V období 2014 – 2017 Praha investovala do mostů a lávek 1,2 MLD. Ale i tato částka je nedostatečná, most v průběhu sta let životnosti, na kterou je konstruován, potřebuje na údržbu a opravy zhruba čtyřnásobek pořizovací ceny. Libeňský most za 90 let neprošel žádnou větší opravou! Namísto včasných oprav, údržby a preventivních opatření se věci řeší, až když se konstrukce dostane do havarijního stavu, což vyjde několikanásobně dráž, než řádná údržba. Takový „postup“ mi připadá pomalu jako úmysl.

Každý stavař ví, že armatura, ze které odpadne beton ztrácí svoji funkci. Nátěr nic neřeší. Jenže město leje desítky až stovky milionů právním kancelářím (přestože má vlastní), namísto aby zaplatilo poctivou práci stavaře, statika, technika.

Město přitom v minulých letech skončilo hospodaření s neproinvestovanými miliardami na účtu. Tedy je zřejmé, že finance na údržbu zbyly, i když jich bylo třeba ještě víc. Takže jde o zřejmou nesystémovost a nekoncepčnost vedení města, navíc laický přístup při rozhodování. A chybějící finance? Inu, pokud se z roku na rok v Praze tráva seká namísto za 1,50 Kč/m2 za 6,- Kč/m2, pokud se prodává majetek pod cenou, kupuje a investuje se nevýhodně, pak je jasné, že je peněz málo. Ale pokud se takto „hospodaří“, pak jde buď o diletantismus a porušení povinnosti péče řádného hospodáře, nebo přímo o korupci a tedy rozkrádání díky umělému předražování.

V obou případech by ale politici a úředníci, kteří takto „hospodaří“, měli čelit trestnímu oznámení. Jenže ruka ruku myje a navíc, volič má krátkou paměť, před volbami se zase bude slibovat a pojede se dál. A když jsme u těch investic a hospodaření, stačí vzpomenout tunelový komplex Blanka. Z původních 21 MLD se jeho cena vyšplhala na konečných (?) 44 MLD. Za těch 23 MLD navýšení ceny by se postavilo 11 mostů v Praze, včetně inženýrských sítí. Pro dokreslení – policie v této době šetří fiktivní faktury vystavené za neexistující dodávku kabelů tunelu Blanka, celkem měl být stát okraden o 850 milionů korun. To je více, než cena Libeňského mostu bez inženýrských sítí. Na kauzu kolem kabelů jsem upozornil 5. 11. 2015 ZDE

Pokud politikům a úředníkům, kteří takto „hospodaří“ nedá stopku policie, měl by jim jí dát v blížících se volbách alespoň volič. Jinak budou padat nejen mosty.

Autor: Michal Malý

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč

Celkem za měsíc: 8 176,08 Kč
Vybráno 23.27%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.