alexandrovci
25.12.2016
Kategorie: Společnost

Pád ruského letadla s Alexandrovci: Teroristický útok?

Loading...
Sdílejte článek:

REC

Dnes ráno zacloumala mediálním světem zpráva o pádu ruského letadla. Tu-154 s 91 lidmi na palubě se zřítilo do Černého moře krátce poté, co vzlétlo z mezinárodního letiště Adler u Soči. Letoun mířil z Moskvy na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja a u Soči měl mezipřistání kvůli dotankování paliva. Na palubě zříceného leadla byla významná část Alexandrovova souboru. 

Stroj zmizel z radarů 20 minut po startu. Podle ruských letových dispečerů vládly v oblasti Soči velmi příznivé povětrnostní podmínky. Ruští záchranáři našli v Černém moři 1,5 kilometru až šest kilometrů od břehu ropnou skvrnu, trosky a podvozek zříceného letadla.

Podle seznamu, zveřejněného ministerstvem obrany, bylo na palubě letadla 64 členů věhlasného souboru Alexandrovci, včetně jeho ředitele a uměleckého šéfa, generála Valerije Chalilova. Z pěvecké části souboru se vyhnuli pohnutému osudu zřejmě jen tři hlavní sólisté, kteří spojem neodletěli.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na pondělí 26. prosince státní smutek. Putin současně slíbil pomoc pozůstalým a zevrubné vyšetření příčin katastrofy. Důvody, proč letadlo spadlo, má podle Putina zjistit premiér Dmitrij Medveděv. Dostal za úkol sestavit a sám řídit státní komisi pro vyšetřování katastrofy.

Objevily se různé teorie o příčině havárie. Od technických problémů, přes střet s ptáky či lidskou chybu posádky. Nicméně nejnovější zjištěná fakta vedou některé odborníky i k možné variantě teroristického útoku. Jedním z nich je Andrej Krasnoperov, který v rozhovoru pro ruská média uvedl: “Je to příliš podezřelé, že letadlo po vzletu ve stoupání, kdy je to jen pár minut, zmizí z radarových obrazovek. To je velmi podivné, letadlo při vzletu spadne velmi vzácně, a to zejména v této třídě. Tu-154 má tři motory, je velmi spolehlivé. … Věřte mi, to rozptýlení úlomků je možné pouze tehdy, když někdo zničí letadlo ve vzduchu. Při výbuchu.” (Více zde

Tragédie, která v sobě snoubí smrt většiny příslušníků elitního ruského armádního pěveckého souboru a fakt, že letěl zpívat do syrského Aleppa na oslavu vítězství nad povstalci, samozřejmě také rozpoutala divokou přestřelku názorů na českých sociálních sítích i v domácích médiích. 

Na straně jedné se můžeme dočíst třeba na profilu Jaroslava Foldyny, poslance ČSSD: Upřimnou soustrast všem rodinám pozůstalých po havarii letadla, které letělo do Syrie. Je to velmi smutná zpráva. Alexandrovci svým pisněmi dokázáli za Druhé světové války přispět k rozdrcení fašistyckých vojsk. Dnes letěli podpořit Ruské vojáky v boji s teroristy, jsem přesvědčen, že je Ruská a Syrská vojska utopí v krvi. Ti co je financují nemohou nikdy zvítězit, síla není v miliardách dolarů, ale v odhodlání porazit zlo, ohrožující celý svět.

President Miloš Zeman odeslal kondolenční telegram V. Putinovi:  Vážený pane prezidente, s hlubokým pohnutím jsem přijal zprávy o dnešní havárii armádního letadla u Soči, která si vyžádala mnoho nevinných lidských životů. Tragédie je o to smutnější, že postihla jeden z nejvýznamnějších ruských uměleckých souborů, k jehož velkým ctitelům sám patřím. Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych vyjádřil jménem České republiky i jménem svým hlubokou soustrast rodinám a blízkým zahynuvších, celému ruskému národu i všem milovníkům kultury na celém světě. S úctou Miloš Zeman, prezident České republiky.

Událost komentovali také někteří čestí umělci: „Pana Gotta zpráva o pádu letadla s členy Alexandrovců hluboce zasáhla a vzpomínku na společná vystoupení by si rád uchoval ve své mysli,“ sdělila k tragické události tisková mluvčí Karla Gotta Aneta Stolzová. Gott s Alexandrovci zpíval již několikrát.

“V roce 2012 jsem byl hostem českého a slovenského koncertního turné legendárního ruského pěveckého sboru Alexandrovci. Byl to pro mne veliký zážitek. A zároveň obrovská zkušenost a čest. Zpráva o tragickém neštěstí, které Alexandrovce postihlo, mne totálně zaskočila, pokazila krásné vánoční svátky,” uvedl zpěvák Martin Chodúr.

“Od rána jsem v slzách. Naposledy jsem s nimi vystupovala toto léto. Byli jsme v Bělorusku. Vysílala to ruská televize a sledovalo to víc jak 10 milionů lidí. O dalších koncertech jsme jednali. Měla jsem s nimi létat po světě,” dodala zpěvačka Míša Nosková.

Velké emoce však na druhé straně způsobil komentář Jakuba Jandy z Think tanku Evropské hodnoty: 

Jenom abychom si to ujasnili:

  • Ztráta každého lidského života je tragická.
  • V ruském letadle zemřeli převážně představitelé ruských ozbrojených sil na cestě do válečné zóny, ve které má ruská armáda na svědomí masivní a v poslední dekádě bezprecedentní vyvražďování civilistů ve stylu vyvražďování Čečenska. Západní svět, včetně jinak k Moskvě dost tolerantních Francouzů, mluví o válečných zločinech.
  • Cestující daného letu byli na cestě podpořit toto ruské válečné tažení. Nebyly to žádné nevinné babičky na vánočních trzích, ale představitelé ruských ozbrojených sil. Včetně ruských novinářů, kteří po stovkách dostávají ruská vojenská (!) vyznamenání za to, že jsou poslušnou součástí kremelské mašinérie.

To nijak nesnižuje osobní tragédii pro jejich blízké, nebo váhu jejich životů. Sami se rozhodli sloužit ruské vojenské mašinérii. Při její vojenské operaci zemřeli. Závěr: Jejich smrt samozřejmě neoslavuji, jen vysvětluji, že zemřeli jako součást ruské vojenské operace v Sýrii.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč


Celkem za měsíc: 12 847,60 Kč
Vybráno 36.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 69 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
80 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.