revoluce
20.11.2018
Kategorie: Historie

Ozvěny 17.11.: Škoda, že Petr Pithart nedostal tenkrát taky pár ran obuškem!

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Tak opět jedny oslavy máme šťastně za sebou… Občanská aktivita se při nich – a díky Bohu za to! – velice silně projevila. Vyslala vzkaz Andreji Babišovi: DE – MI – SI! DE – MI – SI! Že by ho Zeman zas znova jmenoval premiérem? Tak ať! Jen ať už zcela odhalí svoje nedemokratické ledví! 

Ale leccos taky moc smutné. Tak například trapné vstoupení expremiéra Petra Pitharta, který, stoje na Národní třídě přímo před památníkem 17. listopadu, hlásal do veřejnoprávní televize, že komunisté prý předali moc disidentům laskavě a ochotně… Tak proč až v listopadu, když přitom ještě v lednu… Ale ne, s takovýmito hloupými řečmi nemá ani smysl polemizovat. A taky nešlo o revoluci, protože v tom předání moci prý nebylo vůbec žádné riziko: a to tento bývalý komunista a bývalý disident říká jářku přímo na místě, kde při zákroku pohotovostního pluku byly brutálně zmláceny a zčásti i těžce zraněny desítky lidí; škoda, že Petr Pithart nedostal tenkrát taky pár ran obuškem! 

Ale nejsmutnější je to, že touhou slavit konec komunismu se celý třese někdo, kdo z tohoto režimu tyl a sloužil i jako fízl pod jménem Bureš. 

Malá reminiscence: Miroslav Kalousek – současným nejmocnějším politikem Andrejem Babišem prezentovaný jako ztělesnění zla (ale nechci teď řešit postavu Miroslava Kalouska) – má, na rozdíl od Babiše, alespoň odvahu: když byl Miroslav Kalousek ministrem financí a Letenská ulice před jeho úřadem byla plná docela agresivních demonstrantů, z davu se ozývalo: „Vylez, ta hajzle, neschovávej se před náma!“ (Dnes již se před Ministerstvem financí podobně nedemonstruje: jednak se národnímu hospodářství daří, a hlavně: nynější vláda si dává pozor, aby nedělala třeba potřebné, ale nepopulární kroky, k jakým měl právě Kalousek odvahu.) „Vylez,“ skandoval dav – a ministr financí vyšel před budovu. „Cože? On má ještě tu drzost vylézt sem před nás?“ divila se jedna rozkurážená žena. A Miroslav Kalousek, pokud to šlo, nějakou chvíli s davem diskutoval. 

K čemusi podobnému nemá předseda ANO (připomeňme si, že původní význam této zkratky byl Aktiv Nespokojených Občanů), v současnosti premiér, ani chuť, ani odvahu. Když se dopočul, že někteří občané jsou rozhodnuti zabránit mu lidským řetězem v pokryteckém položení věnce k památníku 17. listopadu v Praze, naprosto nad nimi zvítězil, aniž by se zachoval jakkoli nedemokraticky, aniž by poslal s kytkou jen úředníka, jako Miloš Zeman, on se dostavil osobně: položil kytku na vytouženém místě, dne 17. listopadu, jednu minutu po půlnoci – bez jakékoli konfrontace s aktivem nespokojených občanů! Šašek! 

Na druhé straně: třeba v Bělorusku by si dnes opozice netroufla o nějakém blokování ani snít – ale i v takové Francii by policie ulici uzavřela, papaláš by si udělal, co chce, a pak by se zase vpustil dav. Ale toto přece Andrej Babiš nedělá, on nikoho neomezuje, on se občanům nevyhýbá, on jenom spěchal na letadlo, aby – právě 17. listopadu, ani o den později, ani o den dřív –„pomohl“, jak říká, svému těžce nemocnému synovi, žijícímu ve Švýcarsku… Šašek!

Je jenom třeba položit si otázku, jak dlouho podobné vlknažravšíakozocelé postupy, tak typické pro Andreje Babiše, budou ještě našemu současnému nejmocnějšímu politikovi na jeho voliče zabírat.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 755,00 Kč
Vybráno 13.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 8 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 2,92 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.