gettyimages-72712730-1160x754
6.10.2016
Kategorie: Společnost

Oživuje Vladimir Putin starou KGB?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OWEN MATTHEWS

Nová agentura oživuje přízrak Stalinovy ​​tajné policie, která bude větší a silnější než dnešní FSB.

Krátce poté, co byl poprvé jmenován premiérem v roce 1999, Vladimir Putin žertoval k publiku nejlepších zpravodajských důstojníků, že byl vyslán skupinou tajných špionů, aby infiltroval vládu, a že “úspěšně splnil svůj úkol.”

Ukazuje se, že Putin nedělá vtipy. Během Putinových let u moci nejen Kreml, ale téměř každá větev ruského státu převzala staré praktiky KGB, stejně jako je on sám.

Minulý týden přinesl novinku, že Putinova obnova státu bude brzy zakončena závěrečným triumfem – vzkříšením samotné staré KGB. Podle ruského deníku Kommersant je přeskupení ruských bezpečnostních agentur v plném proudu. Sjednotí FSB (hlavní nástupce agentury KGB) s ruskou zahraniční zpravodajskou službou do nové super-agentury ministerstva státní bezpečnosti. Je to zpráva, která výrazně nebyla popřena Kremlem ani samotnou FSB.

Nová agentura, která oživuje název Stalinovy ​​tajné policie mezi 1943 a 1953, bude stejně velká a silná jako stará sovětská KGB, zaměstnávat má až 250.000 lidí.

Vytvoření nového ministerstva státní bezpečnosti představuje “vítězství pro stranu Čekistů,” řekla bezpečnostní analytička Taťjana Stanovaya, s odkazem na první bolševickou tajnou policií. Důležitým momentem je, že při tvorbě jeho jádra prosazuje Putin svoji vlastní autoritu nad bezpečnostním aparátem Ruska.

Putin, který v roce 2004 řekl, že “není tam žádná taková věc jako bývalý agent KGB,” vždy měl komplikovaný vztah s FSB. Na jedné straně, Putin umožnil FSB absorbovat kousky staré rozdrobené KGB, když se Boris Jelcin pokusil rozebrat kdysi všemocný sovětský bezpečnostní aparát v časných devadesátých letech minulého století. Za Putina FSB získala kontrolu nad ruskými hranicemi, hraničními vojsky a shromažďováním elektronických informací. Ve stejné době bývalí špioni KGB začali její převzetí v každé instituci státu, stejně jako ruských firmách.

Tehdy také Putin učinil několik pokusů o reformu a řízení FSB. V roce 2007 dal svému blízkému spojenci Viktoru Čerkesovovi na starosti Federální protidrogovou agenturu a úkol vyšetřit podivné obchodní jednání špičkových FSB důstojníků. Když Čerkesovův clean-up selhal, Putin vybudoval další konkurenční bezpečnostní agenturu a pověřil ji, spíše než FSB, aby vyšetřovala politické vraždy jako například novinářky Anny Politkovské či opozičního politika Borise Němcova.

Nyní Putin vložil síly na upevnění moci do dvojice super agentur: Národní gardy – vytvořené v červenci, která spojuje vnitřní bezpečnost a vojáky, které má Kreml pod kontrolou – a nyní nové Ministerstvo státní bezpečnosti. Putin obě agentury bude osobně kontrolovat.

“V noci z 18. září na 19. … země přešla od autoritářské do totalitní,” napsal bývalý člen dumy Gennadij Gudkov na své stránce na Facebooku .

Dalším důkazem Putinova shromažďování moci do vlastních rukou je probíhající změny, zahájené během léta, kdy se mění hlavy významných institucí. Cílem ve všech případech se zdá být nahradit staré Putinovy spojence za mladší, více loajální a méně nezávislé osobnosti.

Vytvoření ministerstva státní bezpečnosti je součástí projektu “zaměřeného na nahrazení starých spojenců za nové,” řekl nezávislý analytik Stanislav Belkovsky. “Putinovi se nelíbí, že je obklopen lidmi, kteří se cítí nedotknutelní kvůli jejich osobní blízkosti k němu. Nechce mít nic společného se svými starými přáteli, chce lidi, kteří chtějí vykonávat jeho vůli. “

Hlubší význam všech těchto čistek a reorganizací však přesahuje zdi Kremlu. Jsou to jasné známky, že se režim připravuje na problémy. Od chvíle, kdy ceny ropy začaly padat v roce 2013, se Kreml připravuje na nepokoje a nespokojenost obyvatel, kterým raději přináší rozptýlení a jiné myšlenky jako anekce Krymu a kampaň v Sýrii. Putin proto připravuje železnou pěst i doma.

“KGB, je třeba připomenout, nebyla tradiční bezpečnostní služba v západním slova smyslu – tedy agentura zabývající se ochranou zájmů určité země a jejích občanů,” napsal bezpečnostní analytik Andrej Soldatov. “Jejím hlavním úkolem bylo chránit režim. Její aktivity zahrnovaly lov dolů špionů a disidentů i dohled nad médii, sportem a dokonce i kostely. Hlavním úkolem bylo vždy chránit zájmy toho, kdo v současné době bydlel v Kremlu.”

To je přesně to, co Kreml dnes potřebuje.

A ve finále je tu osobní důvod Putina pro očištění a oživení ministerstva státní bezpečnosti. V některých ohledech je to ukázka síly Putina, protože cítí tolik sebevědomí, aby praktikoval plně osobní, autoritářskou vládu. Je to ale také známkou slabosti, protože důvod, proč Putin tak koná je zneškodnit možnost palácového převratu. Putin je “muž systémů a institucí”  a jako takový ví, že největší hrozbou pro něj jsou jeho spojenci.

Při vytváření super ministerstva Putin dokončuje 25-letý kruh. Ten, kdo bude stát v čele nového ministerstva bude jistě významným politickým hráčem – ale je jasné, že skutečná hlava jak ruského státu a jeho nových, “konsolidovaných” bezpečnostních složek bude Putin sám. To se nestalo od vlády Jurije Andropova, hlavy KGB, který se stal generálním tajemníkem mezi lety 1982-84, a který již nedokázal dobře držet “popularitu” sovětského režimu, jehož situace se rychle stala katastrofální, a nakonec, díky zrychlující se hospodářské krizi, ani žádné další množství represí nebo propagandy nedokázalo zabránit jeho kolapsu a pádu. Putin zřejmě doufá, že tentokrát ho toto kolo krutější represe a chytřejší propagandy zachrání od stejného osudu.

ZDROJ: politico.eu

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
87 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.