gettyimages-72712730-1160x754
6.10.2016
Kategorie: Společnost

Oživuje Vladimir Putin starou KGB?

Sdílejte článek:

OWEN MATTHEWS

Nová agentura oživuje přízrak Stalinovy ​​tajné policie, která bude větší a silnější než dnešní FSB.

Krátce poté, co byl poprvé jmenován premiérem v roce 1999, Vladimir Putin žertoval k publiku nejlepších zpravodajských důstojníků, že byl vyslán skupinou tajných špionů, aby infiltroval vládu, a že “úspěšně splnil svůj úkol.”

Ukazuje se, že Putin nedělá vtipy. Během Putinových let u moci nejen Kreml, ale téměř každá větev ruského státu převzala staré praktiky KGB, stejně jako je on sám.

Minulý týden přinesl novinku, že Putinova obnova státu bude brzy zakončena závěrečným triumfem – vzkříšením samotné staré KGB. Podle ruského deníku Kommersant je přeskupení ruských bezpečnostních agentur v plném proudu. Sjednotí FSB (hlavní nástupce agentury KGB) s ruskou zahraniční zpravodajskou službou do nové super-agentury ministerstva státní bezpečnosti. Je to zpráva, která výrazně nebyla popřena Kremlem ani samotnou FSB.

Nová agentura, která oživuje název Stalinovy ​​tajné policie mezi 1943 a 1953, bude stejně velká a silná jako stará sovětská KGB, zaměstnávat má až 250.000 lidí.

Vytvoření nového ministerstva státní bezpečnosti představuje “vítězství pro stranu Čekistů,” řekla bezpečnostní analytička Taťjana Stanovaya, s odkazem na první bolševickou tajnou policií. Důležitým momentem je, že při tvorbě jeho jádra prosazuje Putin svoji vlastní autoritu nad bezpečnostním aparátem Ruska.

Putin, který v roce 2004 řekl, že “není tam žádná taková věc jako bývalý agent KGB,” vždy měl komplikovaný vztah s FSB. Na jedné straně, Putin umožnil FSB absorbovat kousky staré rozdrobené KGB, když se Boris Jelcin pokusil rozebrat kdysi všemocný sovětský bezpečnostní aparát v časných devadesátých letech minulého století. Za Putina FSB získala kontrolu nad ruskými hranicemi, hraničními vojsky a shromažďováním elektronických informací. Ve stejné době bývalí špioni KGB začali její převzetí v každé instituci státu, stejně jako ruských firmách.

Tehdy také Putin učinil několik pokusů o reformu a řízení FSB. V roce 2007 dal svému blízkému spojenci Viktoru Čerkesovovi na starosti Federální protidrogovou agenturu a úkol vyšetřit podivné obchodní jednání špičkových FSB důstojníků. Když Čerkesovův clean-up selhal, Putin vybudoval další konkurenční bezpečnostní agenturu a pověřil ji, spíše než FSB, aby vyšetřovala politické vraždy jako například novinářky Anny Politkovské či opozičního politika Borise Němcova.

Nyní Putin vložil síly na upevnění moci do dvojice super agentur: Národní gardy – vytvořené v červenci, která spojuje vnitřní bezpečnost a vojáky, které má Kreml pod kontrolou – a nyní nové Ministerstvo státní bezpečnosti. Putin obě agentury bude osobně kontrolovat.

“V noci z 18. září na 19. … země přešla od autoritářské do totalitní,” napsal bývalý člen dumy Gennadij Gudkov na své stránce na Facebooku .

Dalším důkazem Putinova shromažďování moci do vlastních rukou je probíhající změny, zahájené během léta, kdy se mění hlavy významných institucí. Cílem ve všech případech se zdá být nahradit staré Putinovy spojence za mladší, více loajální a méně nezávislé osobnosti.

Vytvoření ministerstva státní bezpečnosti je součástí projektu “zaměřeného na nahrazení starých spojenců za nové,” řekl nezávislý analytik Stanislav Belkovsky. “Putinovi se nelíbí, že je obklopen lidmi, kteří se cítí nedotknutelní kvůli jejich osobní blízkosti k němu. Nechce mít nic společného se svými starými přáteli, chce lidi, kteří chtějí vykonávat jeho vůli. “

Hlubší význam všech těchto čistek a reorganizací však přesahuje zdi Kremlu. Jsou to jasné známky, že se režim připravuje na problémy. Od chvíle, kdy ceny ropy začaly padat v roce 2013, se Kreml připravuje na nepokoje a nespokojenost obyvatel, kterým raději přináší rozptýlení a jiné myšlenky jako anekce Krymu a kampaň v Sýrii. Putin proto připravuje železnou pěst i doma.

“KGB, je třeba připomenout, nebyla tradiční bezpečnostní služba v západním slova smyslu – tedy agentura zabývající se ochranou zájmů určité země a jejích občanů,” napsal bezpečnostní analytik Andrej Soldatov. “Jejím hlavním úkolem bylo chránit režim. Její aktivity zahrnovaly lov dolů špionů a disidentů i dohled nad médii, sportem a dokonce i kostely. Hlavním úkolem bylo vždy chránit zájmy toho, kdo v současné době bydlel v Kremlu.”

To je přesně to, co Kreml dnes potřebuje.

A ve finále je tu osobní důvod Putina pro očištění a oživení ministerstva státní bezpečnosti. V některých ohledech je to ukázka síly Putina, protože cítí tolik sebevědomí, aby praktikoval plně osobní, autoritářskou vládu. Je to ale také známkou slabosti, protože důvod, proč Putin tak koná je zneškodnit možnost palácového převratu. Putin je “muž systémů a institucí”  a jako takový ví, že největší hrozbou pro něj jsou jeho spojenci.

Při vytváření super ministerstva Putin dokončuje 25-letý kruh. Ten, kdo bude stát v čele nového ministerstva bude jistě významným politickým hráčem – ale je jasné, že skutečná hlava jak ruského státu a jeho nových, “konsolidovaných” bezpečnostních složek bude Putin sám. To se nestalo od vlády Jurije Andropova, hlavy KGB, který se stal generálním tajemníkem mezi lety 1982-84, a který již nedokázal dobře držet “popularitu” sovětského režimu, jehož situace se rychle stala katastrofální, a nakonec, díky zrychlující se hospodářské krizi, ani žádné další množství represí nebo propagandy nedokázalo zabránit jeho kolapsu a pádu. Putin zřejmě doufá, že tentokrát ho toto kolo krutější represe a chytřejší propagandy zachrání od stejného osudu.

ZDROJ: politico.eu

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 90 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.