trumpreagan
26.4.2019
Kategorie: Politika

Otloukánek Trump a kovboj Reagan

Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Funkčnost státu nezáleží v tom, že mu vládnou dobří lidé, ale že je ustaven tak, aby nezáleželo na tom, kdo mu vládne. (Baruch Spinoza)

Oznámila onehdy naše spanilomyslná paní kancléřkyně Angela Merkel, že vláda Donalda Trumpa od ní nemůže očekávat vstřícné jednání. Světové agentury k tomu hlásí že jakmile ta slova dolehla k sluchu páně Trumpovu, okamžitě si dal nohu za krk.

Avšak dosti žertů. Soukromě bych řekl, že paní Angela se svým životopisem se má nejmíň co ošklebovat nad americkým presidentem, ať je jaký je. Vysoká funkcionářka komunistického svazu mládeže (FDJ) v někdejší východoněmecké gubernii… úmysl vstoupit do vládní a jediné strany SED sice pojala, ale včas si rozmyslela, započavši na poslední chvíli (v prosinci 1989) uhrabávat si cestičku ke kariéře v sjednoceném Německu, mocnými rozmachy loktů odhánějíc od sebe každého, v němž spatřovala konkurenci, až nakonec vystoupila k hodnosti nejvyšší, kancléřské. Schopnost být v pravou chvíli na pravém místě jí nelze upřít, stejně jako vyřknout pravé slovo před pravým publikem, ohledy morálními ani ideovou stálostí se příliš nezatěžujíc. Jednou (r. 2013) se vyslovila proti dvojí státní příslušnosti, trvalému zdroji neplech a podvodů, podruhé (2016) dvojí státní příslušnost schvalovala, jednou (2010) prohlásila iluzi mulikulturní společnosti za ztroskotanou, podruhé (2015) se stejnou rozhodností vyhlásila, že islám náleží k Německu, až téhož roku, o vlastní vůli a bez konsultace v parlamentu a tudíž protiprávně, otevřela svým slavným Wir schaffen das (my to dokážeme) brány nekontrolovanému přívalu uprchlíků. Čímž si ovšem znamenitě podrazila nohy u německého voličstva, i uvidíme, jak to povede nebo také nepovede dál a k čemu.

Ponechme však stranou dámu tak dlouho chytračivší, až se ocitla na konci svého chytráctví. Navzdory všemu, co jeho politikové poněkud neuváženě přejali z nechvalného Honeckerova dědictví, je dnes Německo země hospodářsky zdatná, mezinárodně respektovaná, i potvrzen jest Spinozův výrok v záhlaví tohoto článku. Potřebujeme pak ale vůbec všechny partaje, ministry a veškeren ostatní aparát, když beztak nezáleží na tom, kdo státu vládne? Pakli je ovšem ustaven tak, aby na tom nezáleželo… ale to téma si můžeme nechat na jindy. Co by mě teď spíš zajímalo: čím se znelíbil současný americký president nejen paní Merkelové – na jejím líbení či nelíbení by tak dalece nesešlo –, nýbrž i podstatné části evropské mediální scény a intelektuálních elit, že nemohou vyslovit jeho jméno, aniž se jim dělaly vrásky hněvu kol nosů? Že je-li zobrazován, pak aby co možná připomínal vesnického troubu? Pokusme se najít odpověď.

Mohl by za tím být obvyklý evropský antiamerikanismus, rozšířený hlavně mezi lidičkami mysli prosté, co jakživi na půdu USA nohou nevstoupili, doopravdického Američana nepotkali a když i potkali, nepoznali ho. Jenže šiřitelé transatlantické nevraživosti bývají vesměs lidé vzdělaní, světa znalí, ne, tím to nebude. Nebo spíš žárlivost vyplynuvší ze zaostání v konkurenci? V Americe šlape konjunktura jako hodinky, kdežto evropská ekonomika klopýtá přes jeden bludný kořen za druhým. Ale konjunktura je záležitost měnivá, jednou se usměje na toho, podruhé na onoho… nene, nesmíme být tak prkenně realističtí; jsouť i příčiny nevraživostí z hlubin podvědomí vyvěrající, rozumovou úvahou nevysvětlitelné. Srovnáním s minulostí, to už spíš. Jak již naznačeno, nachází nevraživá kritika svůj cíl v osobě presidenta Trumpa; i zabádejme v dějinách, vyskytl-li se kdy srovnatelný případ.

Kdo chceš býti oblíbeným státníkem, nedělej pokud možno nic. Takový G.W. Bush, jak ještě neupadlo v zapomnění, si nadrobil pěknou polízanici svrhnuv z trůnu iráckého diktátora Saddáma Husajna, bestii v lidské podobě se statisíci obětí na svědomí, kdyby nějaké měl. Jiný Husain, tentokráte Barack Obama, neudělal v celé sbírce blízkovýchodních patálií dohromady nic, čímž si vysloužil obdiv a lásku šlechetných duchů celého Západu. Zato jistý Ronald Reagan… vzpomínáte si? Nebylo za oněch časů na Západě politika, aby do Moskvy nejezdil, napětí neuvolňoval, až je málem dočista uvolnil; Reagan se té turistiky neúčastnil, ale vystavil Sověty soutěži ve zbrojení, v níž velmocensky sebevědomý, ekonomicky ale slaboučký moskevský režim nemohl obstát. Netrvalo dlouho a sovětský mocenský systém se rozpadl, studená válka skončila vítězstvím Západu. Že by se ovšem Reagan, úspěšný ukončitel světového napětí, dočkal vděku, to zase ne. O americkém kovbojovi bylo mnoho řečí, co by pořád jen střílel od boku a nekouká kam… inu, nadělal si kovboj Reagan mnoho zlé krve mezi západními levičáky, jejichž srdcím byla matička Moskva, ať byla jaká byla, přece jen bližší než kapitalistický Washington, i zase mezi intelektuály vždy dobře vědoucími, jak by ten svět měl správně vypadat a špatně snášejícími, netočí-li se dle jejich direktiv.

Donald Trump má za sebou dva roky ve funkci presidenta Spojených států a zatím se zdá, že si nepočíná špatně. Ve věci ilegálních migrantů ze zchudlých zemí Střední Ameriky projevil rozhodnost, vzácný to úkaz v tomto čase předstíravého pokrytectví, ani v jiných ohledech se nedopustil ničeho, co by se dalo nazvat neúspěchem či dokonce selháním. Do budoucna… no, věštecké brejle nemám, ale podobá se spíš pravdě, že bude zvolen presidentem i napodruhé, podoben v tom svému předchůdci Reaganovi. Bylo by tudíž evropským politikům v čele s paní Angelou té rady, aby zanechali tropení šoufků ze zámořského – dosud – spojence, kterýžto sedě přece jen na delší straně páky mohl by nám pěkně zavařit, kdyby mu moc rajtovali po nervech.

Ostatně mají sami dost toho, na čem mohou brousit svůj státnický um: na těch statisících a snad už milionech uprchlíků opravdových i našvindlovaných, co se ze všech stran hrnou do jejich zemí. Ale to už je jiná povídka.

Autor: Luděk Frýbort


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 700 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.