work
9.4.2020
Kategorie: Ekonomika

OSVČ kontra zaměstnanec v době koronavirové

Sdílejte článek:

VIDLÁK 

Chtěl bych tímto článkem přispět ke smíru mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými, protože se mi před dvěma dny tak trochu poškorpili v diskusi. Kydy mají ve čtenářstvu celou řadu zaměstnanců i OSVČ a já bych byl rád, kdyby zůstávali i přes občasná nedorozumění přáteli.

Nemohu a ni nebudu měnit názory svých čtenářů, ale mohu napsat můj vlastní názor a předhodit ho diskusi.

Začal bych tím, že OSVČ nejsou jednolitá skupina. Je dost podstatný rozdíl mezi mým bratrem programátorem s živnosťákem, který má příjem hóóódně nadprůměrný a zároveň je líný se zabývat daněmi, máloco si dává do nákladů a tak je řádně zdaněn i odveden na zdravotním i sociálním a přispívá si na velmi pěkný důchod.  Neplatí si ale nemocenskou a za dovolenou nic nedostane, což je akorát to o co zaplatí na daních a odvodech méně než já jako zaměstnanec.

Mezi OSVČ patří i hodně právníků i architektů, kteří se různě výhodně sdružují, zakládají různé skupiny a umějí v tom tak dobře chodit, že platí podobně malé daně jako nadnárodní korporace Jeffa Bezose.

Mezi OSVČ patří zedníci, kteří přes svojí firmu prohánějí řadu faktur s materiálem a jejich práce v tom tvoří tu menší část.

Troufám si tvrdit, že placení daní mezi OSVČ je podobně rozdílné, jako jsou rozdílní oni sami. Hodně z nich platí na daních a všech odvodech podobné procento jako zaměstnanci se stejnými příjmy. Ale to hlavní podle mě spočívá v tom, že v naší republice jsou práce, které se zaměstnanecky dělat nedají, protože by je nikdo nezaplatil.

Zkusili jste si někdy povolat řemeslníka vodaře na opravu kohoutku, který by byl zaměstnanec? Kolikpak byste mu museli dát na hodinu, abytse zaplatili jeho dovolenou, jeho daně a celou jeho firemní strukturu? Já podobné faktury podepisuju dnes a denně. Když si objednám živnostníka, zaplatím mu zhruba půlku než když si na stejnou práci vezmu větší firmu a udělá to její zaměstnanec. Stejné to mají zedníci i další podobné profese.

Pokud nechcete platit pět stováků na hodinu za relativně jednoduchou odbornou práci, tak se to buď musíte naučit sami a udělat si to ve svém volném čase, nebo si musíte vzít OSVČ, který to udělá za dvě stovky a může to za tyhle prachy udělat jen proto, že je nezdaní, strčí je to kapsy, ledacos z osobní spotřeby si dá do nákladů a v konečném důsledku si skoro nepřispívá na důchod a neplatí si nemocenskou.

Všimněte si, že tohle žádná EET neřeší. Většina řemeslníků si to stejně nezavede, protože jedou fakturaci přes účet a s každým se kdykoliv domluvíte na zaplacení hotově bez jakéhokoliv dokladu.

Někdy bych to mohl zkusit až k někomu půjdu na melouch – že bych si řekl o pět stovek na hodinu, protože já sám si za tu hoďku musím vydělat alespoň dvě stovky, musím si platit slušný důchod, chci mít nemocenské pojištění, musím řádně zaplatit účetní, aby mi to všechno sečetla a ona si chce také vydělat na slušný důchod, musím se na ten melouch dostat nějakým autem, musím mít kupu nářadí, stát mě obere na daních, zkrátka a dobře milý bařtipáne, který si neumíš opravit kohoutek, vysolíš pět stovek či víc.

Myslím, že by si velmi rychle našel jiného.

V Německu přijede OSVČ opravář, za půl hodiny je pryč, vysolíte 100 EUR a nikdo se nad tím nepozastavuje. Ano, při takových příjmech pak bude každý OSVČ odvádět do státní kasy moc pěkné daně a zbude mu na zdravotní i sociální.

Koneckonců, pusťte se do stavby baráku a nechte si spočítat, kolik bude stát na klíč a kolik bude stát, když si postupně najmete různé OSVČ na jednotlivé stavební fáze. Konečný rozdíl bude ve statisících. A pokud si řeknete, že raději zaplatíte firmu aby její zaměstnanci mohli na dovolenou, dost často zjistíte, že oni si sami najímají různé OSVČ, aby si ten rozdíl strčil do kapsy majitel.

Žijeme v zemi, kde nás za třicet let naučili, že zisk je svatý. Obzvlášť ten soukromý. Třicet let pracovali na tom, aby vznikla tahle dvojkolejnost. Aby se tu legálně (ale dost hnusně) dalo dělat levné práce, ze kterých jsou levné daně. Dneska už je to tak propojené a provázané, že do toho nikdo raději nevrtá, protože jakýkoliv pokus o srovnání příjmů i daní mezi zaměstnanci a OSVČ skončí ztrátou voličů.

Ono je to vlastně výhodné pro všechny kromě důchodových účtů a nemocenského pojištění. Zaměstnanci se mohou sdružovat a zakládat odbory a vznášet společné požadavky. Pak jsou drazí a vyplatí se vlastně jen v průmyslu, protože tam se úspory realizují z velikosti a objemu výroby. Případně na úřadech, protože stát přemýšlí jinak.  Kdekoliv jinde, kde se jedná o individuální výrobu se vyplatí nechat OSVČ ať proti sobě soutěží v podsekávání ceny. Ti se těžko sdruží. Tedy ti obyčejní. Právníci  a podobní se sdružují velmi snadno, ale stát a důchodový účet z toho stejně nic nemá, protože se sdružují za účelem dalších optimalizací.

Targus by nám řekl, že podobné je to určitě bude i mezi řidiči kamionů. Být tam OSVČ a podlejzat ceny díky daňovým optimalizacím, nulové dovolené a budoucího nízkého důchodu je asi jediný téměř legální způsob jak mezi opravdovými zloději uspět.

A nejlepší je, když se dělníci v průmyslu a dělníci topenáři hašteří mezi sebou o tom, kdo odvede státu víc na daních, případně kdo je pro společnost užitečnější. Jen ať se hádají mezi sebou – nebudou mít čas přemýšlet, jestli ta chyba není někde jinde. Občas do toho někdo řízne, poštve jedny proti druhým a panstvo se raduje. Na jedné straně mají lidi na levnou práci, kteří na to jednou doplatí nízkým důchodem a rozdíl doplatí zaměstnanci z průmyslu a  OSVČ, kteří na to mají.

Nikdy to nezaplatí nikdo opravdu bohatý. Vždycky to nakonec zaplatíme my obyčejní pracující. A nikdo nechce platit topenáři a zedníkovi pět stovek na hodinu, aby si on mohl platit řádné daně a pojištění.

Pokud budeme tedy tvrdit A – totiž že EET je správné a potřebné, pak řekněme i B – že je zapotřebí manuálně pracujícím OSVČ řádně platit stejné peníze jaké si vezme firma se zaměstnanci za stejnou práci.

Pokud bych se někdy stal OSVČ a šel se přiživovat zedničinou či polyfůzním svařováním vodovodních trubek, tak slibuji, že nebudu dělat problémy s EET, pokud mi nebudou nadávat, že beru 400 – 500 na hodinu. A pokud budu mít zakázky za tuto cenu, tak slibuju, že si za tyhle peníze budu platit zdravotní i nemocenské pojištění, budu si dělat rezervu na dovolenou, budu řádně platit daně a do nákladů si započítám skutečně jen to, co bude potřebné pro výkon povolání.

Ale pokud budu mít šanci dostat jen 150 Kč na hodinu nebo trochu víc, tak udělám všechno pro to, abych ty peníze přinesl domů ženě a děckám a státu dal jen to na co dosáhne. Vždycky budu na delší straně páky a žádná EET ani jiná buzerace nebude nikdy lepší než moje kreativita v zatajování. Proč? Protože za fakturovaných 150,-  na hodinu se dost blbě žije.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 370 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.