work
9.4.2020
Kategorie: Ekonomika

OSVČ kontra zaměstnanec v době koronavirové

Sdílejte článek:

VIDLÁK 

Chtěl bych tímto článkem přispět ke smíru mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými, protože se mi před dvěma dny tak trochu poškorpili v diskusi. Kydy mají ve čtenářstvu celou řadu zaměstnanců i OSVČ a já bych byl rád, kdyby zůstávali i přes občasná nedorozumění přáteli.

Nemohu a ni nebudu měnit názory svých čtenářů, ale mohu napsat můj vlastní názor a předhodit ho diskusi.

Začal bych tím, že OSVČ nejsou jednolitá skupina. Je dost podstatný rozdíl mezi mým bratrem programátorem s živnosťákem, který má příjem hóóódně nadprůměrný a zároveň je líný se zabývat daněmi, máloco si dává do nákladů a tak je řádně zdaněn i odveden na zdravotním i sociálním a přispívá si na velmi pěkný důchod.  Neplatí si ale nemocenskou a za dovolenou nic nedostane, což je akorát to o co zaplatí na daních a odvodech méně než já jako zaměstnanec.

Mezi OSVČ patří i hodně právníků i architektů, kteří se různě výhodně sdružují, zakládají různé skupiny a umějí v tom tak dobře chodit, že platí podobně malé daně jako nadnárodní korporace Jeffa Bezose.

Mezi OSVČ patří zedníci, kteří přes svojí firmu prohánějí řadu faktur s materiálem a jejich práce v tom tvoří tu menší část.

Troufám si tvrdit, že placení daní mezi OSVČ je podobně rozdílné, jako jsou rozdílní oni sami. Hodně z nich platí na daních a všech odvodech podobné procento jako zaměstnanci se stejnými příjmy. Ale to hlavní podle mě spočívá v tom, že v naší republice jsou práce, které se zaměstnanecky dělat nedají, protože by je nikdo nezaplatil.

Zkusili jste si někdy povolat řemeslníka vodaře na opravu kohoutku, který by byl zaměstnanec? Kolikpak byste mu museli dát na hodinu, abytse zaplatili jeho dovolenou, jeho daně a celou jeho firemní strukturu? Já podobné faktury podepisuju dnes a denně. Když si objednám živnostníka, zaplatím mu zhruba půlku než když si na stejnou práci vezmu větší firmu a udělá to její zaměstnanec. Stejné to mají zedníci i další podobné profese.

Pokud nechcete platit pět stováků na hodinu za relativně jednoduchou odbornou práci, tak se to buď musíte naučit sami a udělat si to ve svém volném čase, nebo si musíte vzít OSVČ, který to udělá za dvě stovky a může to za tyhle prachy udělat jen proto, že je nezdaní, strčí je to kapsy, ledacos z osobní spotřeby si dá do nákladů a v konečném důsledku si skoro nepřispívá na důchod a neplatí si nemocenskou.

Všimněte si, že tohle žádná EET neřeší. Většina řemeslníků si to stejně nezavede, protože jedou fakturaci přes účet a s každým se kdykoliv domluvíte na zaplacení hotově bez jakéhokoliv dokladu.

Někdy bych to mohl zkusit až k někomu půjdu na melouch – že bych si řekl o pět stovek na hodinu, protože já sám si za tu hoďku musím vydělat alespoň dvě stovky, musím si platit slušný důchod, chci mít nemocenské pojištění, musím řádně zaplatit účetní, aby mi to všechno sečetla a ona si chce také vydělat na slušný důchod, musím se na ten melouch dostat nějakým autem, musím mít kupu nářadí, stát mě obere na daních, zkrátka a dobře milý bařtipáne, který si neumíš opravit kohoutek, vysolíš pět stovek či víc.

Myslím, že by si velmi rychle našel jiného.

V Německu přijede OSVČ opravář, za půl hodiny je pryč, vysolíte 100 EUR a nikdo se nad tím nepozastavuje. Ano, při takových příjmech pak bude každý OSVČ odvádět do státní kasy moc pěkné daně a zbude mu na zdravotní i sociální.

Koneckonců, pusťte se do stavby baráku a nechte si spočítat, kolik bude stát na klíč a kolik bude stát, když si postupně najmete různé OSVČ na jednotlivé stavební fáze. Konečný rozdíl bude ve statisících. A pokud si řeknete, že raději zaplatíte firmu aby její zaměstnanci mohli na dovolenou, dost často zjistíte, že oni si sami najímají různé OSVČ, aby si ten rozdíl strčil do kapsy majitel.

Žijeme v zemi, kde nás za třicet let naučili, že zisk je svatý. Obzvlášť ten soukromý. Třicet let pracovali na tom, aby vznikla tahle dvojkolejnost. Aby se tu legálně (ale dost hnusně) dalo dělat levné práce, ze kterých jsou levné daně. Dneska už je to tak propojené a provázané, že do toho nikdo raději nevrtá, protože jakýkoliv pokus o srovnání příjmů i daní mezi zaměstnanci a OSVČ skončí ztrátou voličů.

Ono je to vlastně výhodné pro všechny kromě důchodových účtů a nemocenského pojištění. Zaměstnanci se mohou sdružovat a zakládat odbory a vznášet společné požadavky. Pak jsou drazí a vyplatí se vlastně jen v průmyslu, protože tam se úspory realizují z velikosti a objemu výroby. Případně na úřadech, protože stát přemýšlí jinak.  Kdekoliv jinde, kde se jedná o individuální výrobu se vyplatí nechat OSVČ ať proti sobě soutěží v podsekávání ceny. Ti se těžko sdruží. Tedy ti obyčejní. Právníci  a podobní se sdružují velmi snadno, ale stát a důchodový účet z toho stejně nic nemá, protože se sdružují za účelem dalších optimalizací.

Targus by nám řekl, že podobné je to určitě bude i mezi řidiči kamionů. Být tam OSVČ a podlejzat ceny díky daňovým optimalizacím, nulové dovolené a budoucího nízkého důchodu je asi jediný téměř legální způsob jak mezi opravdovými zloději uspět.

A nejlepší je, když se dělníci v průmyslu a dělníci topenáři hašteří mezi sebou o tom, kdo odvede státu víc na daních, případně kdo je pro společnost užitečnější. Jen ať se hádají mezi sebou – nebudou mít čas přemýšlet, jestli ta chyba není někde jinde. Občas do toho někdo řízne, poštve jedny proti druhým a panstvo se raduje. Na jedné straně mají lidi na levnou práci, kteří na to jednou doplatí nízkým důchodem a rozdíl doplatí zaměstnanci z průmyslu a  OSVČ, kteří na to mají.

Nikdy to nezaplatí nikdo opravdu bohatý. Vždycky to nakonec zaplatíme my obyčejní pracující. A nikdo nechce platit topenáři a zedníkovi pět stovek na hodinu, aby si on mohl platit řádné daně a pojištění.

Pokud budeme tedy tvrdit A – totiž že EET je správné a potřebné, pak řekněme i B – že je zapotřebí manuálně pracujícím OSVČ řádně platit stejné peníze jaké si vezme firma se zaměstnanci za stejnou práci.

Pokud bych se někdy stal OSVČ a šel se přiživovat zedničinou či polyfůzním svařováním vodovodních trubek, tak slibuji, že nebudu dělat problémy s EET, pokud mi nebudou nadávat, že beru 400 – 500 na hodinu. A pokud budu mít zakázky za tuto cenu, tak slibuju, že si za tyhle peníze budu platit zdravotní i nemocenské pojištění, budu si dělat rezervu na dovolenou, budu řádně platit daně a do nákladů si započítám skutečně jen to, co bude potřebné pro výkon povolání.

Ale pokud budu mít šanci dostat jen 150 Kč na hodinu nebo trochu víc, tak udělám všechno pro to, abych ty peníze přinesl domů ženě a děckám a státu dal jen to na co dosáhne. Vždycky budu na delší straně páky a žádná EET ani jiná buzerace nebude nikdy lepší než moje kreativita v zatajování. Proč? Protože za fakturovaných 150,-  na hodinu se dost blbě žije.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 449 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)