armadacr2
24.2.2020
Kategorie: Společnost

Osudy obyčejných vojáků nás mají zajímat. Bez nich je nám špičková technika k ničemu

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

O armádě se v mediích píše poměrně často. Nejčastěji se dozvídáme o miliardových akvizicích, o potřebách navýšit rozpočet MO na 2% HDP atd. Pouze málo mediálního prostoru nebo zájmu politiků je ovšem věnováno tomu, na čem armáda stojí. Zájmu o obyčejné vojáky. Zájmu, o ty tisíce mladých mužů a žen, kteří se rozhodli sloužit vlasti. A přitom jsou to právě oni, kdo tvoří základní kameny armády, a bez nichž by žádná armáda nebyla.

Koho z politických špiček nebo vládních úředníků zajímá to, že vojáček v Horní Dolní nemá vybavení? Nebo že chlap, který musel z armády odejít v nejlepších letech, se nedokázal začlenit do normálního života, rozpadla se mu rodina a on začal s pitím. Pro politické strany tyto témata nejsou příliš aktuální, protože se na nich nenahoní tolik bodů jako na kritizování miliardových nákupů nebo odmítání účasti AČR v zahraničních misích. Toto jsou pro politiky i média hlavní témata, na které by se mohli chytit voličské ryby nebo čtenáři. Koho dnes zajímají osudy obyčejných vojáků a jejich problémy?

„Musíme mít jasný program, který osloví deseti tisíce voličů a ne se zabývat pár jednotlivci“. To jsou názory některých politiků, se kterými jsem se pokoušel na dané téma bavit. Musím uznat, že existují i světlé výjimky (Jana Černochová), která má snahu něco udělat, ale co zmůže jedinec…?

Vím, o čem mluvím. Sám jsem se před 10 lety dostal do podobné situace. Po 18 letech služby v nejelitnějších útvarech Policie a AČR jsem se ocitnl v civilním životě. Práci jsem nemohl sehnat a nakonec jsem byl vděčný za práci „securiťáka“ v jedné vesnici u Prahy. Jednou z mých povinností bylo vyhledávat černé skládky. Ta frustrace, kterou jsem cítil během mých prvních služeb, byla děsivá. V předešlých letech jsem se podílel na zatýkání těch nejnebezpečnějších zločinců, nebo jsem velel elitní jednotce v Afghánistánu. Patřil jsem k elitě a teď? Hledal jsem a označoval vyhozené lednice. Nebylo mi lehko. Cítil jsem se degradovaný, byl jsem frustrovaný a nebyl jsem si jistý, že to zvládnu. Nakonec jsem si řekl, že když mě nedostali Talibanci, tak mě nedostanou ani tady. „Neposral“ jsem se z toho a odrazil se ode dna. Ne každému se to ale podaří.

A to je ten důvod, proč jsem rozhodl napsat sérii článků o problémech obyčejných vojáků. Nechci psát pouze o veteránech, ale i vojácích v činné službě. Mým cílem je na tyto problémy upozornit a doufat, že někdo odpovědný tato témata uchopí. Je potřeba si uvědomit, že armáda nestojí na supermoderních vrtulnících nebo BVP, ale na lidech, kteří tuto techniku ovládají a jsou ochotni riskovat své životy při boji proti terorismu, nebo při obraně vlasti. Při výkonu služby by měli žít s vědomím, že až jednou skončí, tak jim stát nabídne pomocnou ruku a pomůže jim se začlenit zpět do civilního života. Chtěl bych, aby si odpovědní úředníci uvědomili, že i když pořídí špičkovou techniku za miliardy, tak bez těch obyčejných vojáků nám to nebude k ničemu.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 771,54 Kč
Vybráno 47.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 525 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,71 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.