2476137-trumpbiden
30.8.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Ostře sledované americké volby

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRUž dlouho jsme tu neměli tolik katastrofických scénářů a předpovědí, jaké vidíme a slyšíme v americké prezidentské kampani. Obě strany se vzájemně ostře obviňují a obě strany mají i svou pravdu. Zda nakonec rozhodne u amerických voličů ekonomika, jako tomu bylo už tolikráte v minulosti, to se první úterý v listopadu konečně dozvíme.


Stav je zatím dobrý pro kandidáta demokratů, Joea Bidena, který se v březnu ujal vedení a náskok si stále udržuje. Průzkumy hovoří o průměru osmi procent a i BBC dne 26.srpna zveřejnila graf, který tomu odpovídá. Takový náskok Hillary Clintonová v roce 2016 neměla. Komentátor The Motley Fool, Sean Williams, k dobru Bidena přidává to, že hodlá doplnit tenčící se sociální zabezpečení, ve kterém chybí 17 biliónů dolarů a je si vědom toho, že američtí důchodci značně zchudli. Nemalá část z nich se proto odvrátila od úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa.

Biden proto důchodcům slibuje zvýšení nejnižších důchodů z 886 dolarů měsíčně na 1301 dolarů a navíc jim Biden maluje další růžovou budoucnost. A tou má být každoroční růst důchodu o jedno procento, dokud nedosáhne 5% zvýšení primárního základu. K tomu zajištěné státem podnikatelské půjčky a podnikatelské zvýhodnění pro černé Američany, a tak můžeme konstatovat, že volební lákadlo má Biden dobře připravené. Pro chudé bílé Američany Biden ale žádnou podporu neplánuje. To se mu může nevyplatit.

Kritik demokratů a významný politik republikánů, Newt Gingrich, k tomu říká, že Bidenovi ten náskok dlouho nevydrží. Jeho zdravotní i fyzické neduhy se prý jasně projeví. Slabý prezident podle Gingricha nemůže nic pozitivního vyjednat ani s Čínou, ani s Ruskem ani s Evropskou unií. Gingrich se navíc odvolává na zprávu Rasmussen Reports, kdy šest z deseti Američanů je přesvědčeno, že Biden pro své zdraví nedoslouží ani své první volební období.

„Skutečným nebezpečím pro demokraty je odcizení jednotlivých skupin Američanů na základě postojů, které sice potěší radikály, ale většina Američanů je proti této radikalitě,“ doplňuje Gingrich pro Fox News.
Také volba černé-nečerné možné vice prezidentky Kamaly Harissové se nejeví až takovým ternem, jak se demokraté domnívali. To, že její praděd byl údajně otrokářem na Jamajce je jedna věc, to že v klání o prezidentkou nominaci klesla na 3,5% ale ukazuje, že ji samotní demokraté až tak neberou. Podle průzkumu Berkeley Institute se 61% Kaliforňanů domnívalo, že by neměla být prezidentskou kandidátkou a to je Kalifornie její domovský stát.

Ve sklepě měsíce ukrývaný Biden ve svých vystoupeních opravdu nepřesvědčil. Zatímco Trump se utápěl v covidových kotrmelcích a poklesu ekonomiky, Biden vyráběl jedno trapné video za druhým. Tím samozřejmě vyvolal obavy demokratů, kteří v New York Times zahájili špatnou kampaň, že televizní debaty prezidentských kandidátů jsou zbytečné. Bylo by to poprvé ( Pozn. Zahájeny byly 26. září 1960), kdy by se takové debaty zrušily.

Nesetkat se ze strachu s Trumpem před kamerou by znamenalo pro Bidena naprostý pád. Chybu si demokraté uvědomili a otočili. Odmítnout televizní souboje si totiž vůbec nemohli dovolit. A tak na jejich nominačním sjezdu stál náhle rétoricky vyměněný Biden. Donald Trump to komentoval svým obvyklým způsobem: „Nevím jak mohl být pan Biden ve svých debatních vystoupení tak neschopný a najednou být tak OK.“ A navrhl test na drogy, který Biden obratem odmítl. Ale stejně jako u televizních debat i u testu na drogy budou muset demokraté zvažovat důsledky.

Poté, co v pořádání televizních debat demokraté ustoupili, byly stanoveny termíny. Debaty se budou se konat v Clevelandu v Ohiu dne 29.září, v Miami na Floridě 15. října a v Nashville v Tennesee 22. října.

Ale ani ten Bidenem odmítnutý test na drogy nebude tak jednoduchou záležitostí. Sklepní vystoupení Bidena byla totiž začasté katastrofou. Jednou dokonce oznámil, že kandiduje do Senátu, nikoliv na úřad prezidenta, jindy upouštěl tělesný plyn a zásadně neodpovídal na žádné dotazy. Videa o tom existují a kolují a Trump bude jimi mávat jako důkaz. Trumpovi pak stačí, aby se v přímém přenosu zeptal Američanů, zda chtějí za prezidenta narkomana, když se bojí prokázat testem opak a Biden opět bude v ohrožení. Trump je ranař a kdyby jej Clintonová v roce 2016 zbytečně nepodcenila, (Američany preferující volbu Trumpa nazvala ubožáky), byla by v Bílém domě ona. Byla si ale až příliš jista vítězstvím a Biden se tváří stejně.

Důležité televizní debaty prohrály volbu v průzkumech vedoucímu Nixonovi v roce 1960 proti Kennedymu a stejně tak dopadl vedoucí Michael Dukasis proti Georgu Bushovi staršímu v roce 1988. Význam těchto kandidátských televizních debat je právě proto tak velký, protože dávají voličům příležitost porovnat schopnosti kandidátů, a to způsobem, který jinak není možný. Mnoho nerozhodných voličů výsledek televizního klání opět ovlivní. A protože počet nerozhodných voličů se pohybuje okolo třinácti procent, pak právě tito mohou v tzv. Swing state (Státy, kde podíl voličů obou stran je přibližně vyrovnaný) rozhodnout o prezidentu. Protože vítěz bere vše.

Pokud Trump do zahájení televizních debat v Ohiu stáhne náskok Bidena z osmi na čtyři procenta, mohou výsledky a dopady televizních diskuzí zvrátit dosavadní vývoj a znovu jej poslat do Bílého domu. Zatím přes všechny neduhy i statistické chyby favoritem zůstává demokrat Joe Biden.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 437 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)