internetcenzura
6.4.2021
Kategorie: Společnost

Ospravedlňuje mimořádná epidemiologická situace cenzuru?

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

hamplOspravedlňuje mimořádná epidemiologická situace cenzuru? Takové otázky dostávám poměrně často. Třeba tuto.

 

Není za současné situace na místě poněkud omezit svobodu projevu? Vezměte si třeba články jako Ethylenoxid – karcinogenní chemikálie v testech na Covid-19. Tento panikářský a nesmírně hloupý text tvrdí, že děti, které ve škole budou testovat na kovid tyčinkou strčenou do nosu, jsou těžce ohroženy na zdraví, neboť konce tyčinek, strkané do nosu jsou sterilizovány ethylén-oxidem, což je velmi nebezpečná látka. A podobné články se na serveru tadesco.org objevují často. Nebylo by rozumným řešením rozlišovat podle oborů? V politické debatě zachovat plnou svobodu, a odborná témata regulovat tak, aby nevycházely úplné nesmysly?

Článek je skutečně založen na zlovolné lži. Ve skutečnosti je sterilizace ethylenoxidem nejběžnějším způsobem sterilizace, který se používá už řadu let. Každý z nás byl někdy vyšetřován takto sterilizovanými nástroji, a neexistují žádné známky toho, že by to mohlo mít jakékoliv negativní zdravotní účinky. Je také pravda, že zmíněný server šíří takové nesmysly systematicky, a že není jediný. Až se jednou otevřou archivy Bezpečnostní informační služby, možná se budeme hodně divit.

Nicméně přesto platí, že cenzura by způsobila ještě větší škody než šíření těchto lží. A to z následujících důvodů.

Za prvé. Předpokládalo by to, že vznikne nějaké centrum s pravomocí určovat, co je ta skutečná pravda. A dosud pokaždé, když se lidé o něco takového pokusili, skončilo to katastrofou. Vedlo to nejen ke ztrátě svobody, ale ke ztrátě schopnosti racionálně myslet, a především k tomu, že nakonec převládly ty nejhorší hlouposti. Je docela dobře možné, že by takové centrum absolutní pravdy začalo prosazovat, že viry neexistují a že se lidé na JIPkách dusí kvůli globální klimatické změně nebo že tam zabíjejí Putinovi agenti.

Ostatně, zárodky toho vidíme už dnes, kdy fungují různé „protihoaxové skupiny“ jako demagog.cz, manipulátoři.cz nebo iluminátor. Každé z těch center občas vyvrátí nějakou pitomost, ale každé z nich také občas šíří nějakou nehoráznou lež.

Zkrátka, jakmile je zřízena funkce „určovatele pravdy“, vzniká také pokušení tu funkci zneužívat. A to pokušení dříve či později převáží.

Za druhé. Když lidé mohou opačné hlasy jednoduše škrtnout, vede k tomu, že postupně ztratí schopnost vést diskuzi, a posléze i schopnost myslet. Mozky degenerují, a zůstane jenom tupé opakování frází. I toho jsme dnes na řadě míst svědky.

Za třetí. Pokud by bylo šíření nesmyslů zakázáno, jejich příznivci se stáhnou do podzemí. Budou možná méně viditelní, ale nikoliv méně aktivní. A budou se radikalizovat. A nebude možné jejich bláboly uvádět na pravou míru.

Jak tedy situaci řešit? Dějiny nás učí, že nejsilnější zbraní proti lži je pravda. Je možné namítnout, že mnoho lidí se o pravdu nezajímá. Chtějí slyšet senzační historku a chtějí si potvrdit nějaký povrchní názor. Cokoliv rozumného je obtěžuje. Jenže dějiny nás také učí, že nic takového nepřevládne dlouhodobě.

Je tedy zapotřebí vystavovat lži konfrontaci s pravdou. Je zapotřebí učit se komunikovat jednoduše. Ale především je zapotřebí podporovat obecnou vzdělanost.

Kdyby lidé pořádně rozuměli tomu, co je sterilizace, a jak probíhá, zmíněný blábol by zavrhli po pár vteřinách. A kdyby si ze školy pamatovali základy fyziky, věděli by, že je nesmírně obtížné, aby se na pevném tělese uchytily molekuly plynu a držely se tam dlouhodobě.

I proto je tak nebezpečný úmysl ministerstva školství (původně prosazovaný sorosovskou neziskovkou Eduin), aby byly z učiva základních škol vyřazeny základy fyziky a základy biologie. Pokud lidé nebudou vědět, co je buňka, co je imunita, a co je virus, jak mohou diskutovat třeba o očkování? Jak neuvěřitelně bezbranní budou vůči líbivě znějícím pitomostem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 211 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.