stesticko
22.7.2021
Kategorie: Společnost

OSN index štěstí

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

OSN každoročně vydává pořadí šťastných zemí. Letos, stejně jako loni, vyhrálo Finsko, v první pětce nejšťastnějších skončilo Irsko, Švýcarsko, Dánsko a Holandsko. Záchvaty štěstí u finské populace nejspíš pramení z faktu, že na rozdíl od sousedního Švédska, které je v imigračním rozkladu a kde se domorodá populace chvěje strachy před miliony imigrovaných muslimů a před dalšími perverzitami, s kterými přijde jejich vláda, Finsko nic takového zatím nepostihlo. Jejich velké štěstí se dá tímto vysvětlit, jiný důvod tu být nemůže. Nicméně finský filozof Esa Saarinen to zdůvodňuje tím, že Finové jsou spokojení s tím co jsou.

V Česku je to trochu jinak, Čech je šťastný tím, co má, protože nás televize přesvědčila, že se musí srovnávat s tím, co jsme měli před čtyřiceti lety a nebrat v potaz přirozenou evoluci, máme tedy všichni víc (dovezeného)konzumu, jsme konsenkventně šťastnější a hodilo to 16. místo, ovšem nenahradí to inherentnější principy štěstí, kterými kdysi oplývala země strdí a mléka, které navíc sama produkovala. Christopher Lasch píše, že pravé štěstí člověka západní civilizace nepřichází z činnosti pro vlastní kariéru a obohacení, ale z práce pro komunitu, což konečně i čeští velcí taky učili, ale z televize též víme, že je to dnes anticool.

Sumarizovaný index štěstí vypracovaly americké univerzity a globalistické agentury, které hodnocené země znají tak maximálně z rekreačních pobytů na pláži nebo pětihvězdičkových hotelů hlavních měst. Helsinky jsou u amerických lepších CK velmi atraktivní. Štěstí se v těchto konceptech chápe jako zhmotnění slasti a ta je ve všech globalistických konceptech podmíněna produktem na hlavu, odtud plyne, že v jižní Americe půjde štěstí dolů a poroste v jihovýchodní Asii. Index má zohledňovat šest kategorií: produkt na hlavu, sociální welfare, věk dožití, velkorysost ve společnosti, svobodu a korupci. Nakonec se všechny kategorie dají koncentrovat do kategorie HDP na hlavu, Holandsko má tak vysoký produkt, že korupce, která zde může být vyšší než v africké zemi, jde mimo chápání společnosti. Např. konsorcium firem zemí Beneluxu vyhrálo před pár lety megamiliardovou zakázku na statistický systém Evropské unie, po dvou letech se odkrylo, že to bylo dík obrovské korupci, konsorcium dostalo pokutu, ale zpracovává statistiky EU dodnes a šťastná EU populace rychle zapomněla. Evropa je jasně nejšťastnějším kontinentem, má v první desítce devět zemí, Evropanův pocit štěstí se odvíjí z materiálního standardu, ten ovšem nevydrží věčně a pak přijde tvrdý pocitový pád. Švédsko je šesté v pořadí, ale zde už zvrátí jakoukoliv objektivitu posuzování miliony imigrantů, kteří se zde cítí super šťastně a zastrašená švédská populace, která ví, že nebýt šťastný v tomto pekle, je rasistické. Imigrací rozklížená Francii se už v tomto indexu nedá považovat za šťastnou, skončila 20. O smysluplnosti indexu vypovídá chorvatský posun z předloňského 79. místa na 24., též Čína radikální posun, z 94. pozice na 19. Číňan je patriot, jeho štěstí roste se silou jeho země, u Chorvata to není jasné. V nešťastném pásmu úplně dole skončily Zimbabwe, Tanzánie, Afghánistán, Jordánsko.

Americká média hojně index komentovala a předháněla se v odhalování důvodů skandinávského štěstí. Má tam panovat kvalitní vnitřní stav člověka, harmonie, přátelské vazby k okolí a další spekulace, jaká harmonie, když ve Švédsku došlo v posledních letech k astronomickému počtu znásilnění, židovská populace musela Malmo úplně opustit apod. Jednoduše HDP per capita si vynutí automaticky štěstí v tomto indexu. Globalistické pohledy na štěstí měří fikci hmotné slasti v člověku, nestřetá se to s širší lidskou psychologií. Pohled na štěstí od novelistky Sylvie Plath: „Mé plíce usurpuje reliéf okolní krajiny – kopce, vzduch, stromy, lidé, myšlenky..“. Broch napsal už před válkou, pokud necítíte maximální štěstí za dědinou na pařezu, nikde ho nenajdete. To dělá šťastným. Psychologických definic štěstí je celá řada, ale i to může být zavádějící, jiné štěstí odpovídá jiné kultuře. Definice může být založena na vztazích k nejbližšímu okolí, na zohlednění metafyzických nároků na člověka, na externalizaci sebe sama v aktivitě, nebo jednoduše z pocitu každodenně se opakující dobré chvíle v kavárně u kafe a cigarety. Na západě se pojem štěstí čím dál víc redukuje do rozměru osobního hmotného úspěchu, navíc to ztratilo i jakoukoliv estetiku. Štěstí, jak se chápe v termínu anglického happiness, znamená dobré pořízení, latinské jazyky vychází z termínu felicitas, což ve starém Římě bylo něco komplexnějšího než pouhé dobré pořízení, znamenalo to úrodu, plodnost v rodině, blahobyt v komunitě atd.

  • meras.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 048 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)