GENDER112018
2.6.2020
Kategorie: Společnost

OSN – genderová stupidita

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

OSN vydala další návod jak upravit slovník, který by odstranil genderové „zabarvení“ jazyka. Jedná se o úpravu vyjadřování v angličtině a je to docela zábavné čtení.

Organizace spojených národů (OSN) vyzvala k upuštění od genderově zabarveného slovníku. Vhodnější jsou podle ní z hlediska rovnosti pohlaví korektnější výrazy. V anglicky psaném příspěvku na Twitteru OSN zároveň ukázala, jak na to. Pojmy jako přítel nebo přítelkyně radí nahrazovat univerzálním pojmem partner, manžel či manželka má být nahrazován slovem druh.

 

Ono je to celé založeno na „dobrovolnosti“ a má to být jakási „pojistka“ v případech, když se obracíme na někoho, o kterém si „nejsme jisti“ jeho pohlavím. Nicméně, tato snaha o úzkostlivou korektnost by se nemusela zastavit jen u povolání. Existuje přeci označení pro pána a paní a vyvstává tak otázka, zda je vůbec v rámci korektní politiky možné nazývat někoho „pánem“, když se přeci může tato osoba cítit jako žena a obráceně.

Čeština má přitom oproti angličtině jistou „výhodu“ v tom, že umí v řadě případů povolání rozlišovat podle pohlaví. Máme tedy poslance a poslankyni, předsedu a předsedkyni, policistu a policistku apod. To angličtina v řadě případů nezná. Pokud to umí – přítel/přítelkyně – není to zastáncům korektnosti dost a navrhují místo toho používat slovo partner. To v češtině máme i partnerku, tak nevím, jak bychom se s tím vypořádali.

Ovšem ten základní problém je vlastně v tom, čím se dnes OSN dokáže zabývat. Komentáře k postoji OSN se tak vyznačují většinou povzdechy nad tím, že „kdysi jsem si OSN vážil“ až po výzvy k rozpuštění této organizace. Navíc je zřejmé, že ve světě existují natolik závažné problémy, nyní v souvislosti s virovou pandemií se očekává celosvětově pokles HDP v naprosté většině států světa, že právě v tomto čase jsou starosti o genderovou „vyváženost“ tím posledním, o co by se měla OSN zajímat.

OSN však „tlačí na pilu“ i v záležitosti tak zvaného globálního oteplování či nověji změny klimatu. A EU je „vzorným žákem“, chtělo by se říci. I přes dopady virové pandemie v EU, která si vyžádá doslova astronomické částky finančních prostředků na alespoň zacelení těch největších děr, se vedení EU nechce vzdát programu „zeleného údělu“, tj. masivních investic do elektromobility a emisní „neutrality“ obecně. Právě tyto ideje jdou ruku v ruce s idejemi genderové „vyváženosti“. Hlasy, které říkají, že jak podporu po virové pandemii tak pokračování politiky zeleného údělu nemůže finančně EU unést, jsou okřikovány jako „reakční“. Právě politická předpojatost a podpora „moderních“ názorů je reálným nebezpečím pro unijní ekonomiku a povede k dalšímu zaostávání v konkurenceschopnosti vůči těm zemím, které se nebudou záměry OSN bezhlavě řídit. A to je onen faktický dopad na život, které genderově i „jinak vyvážená“ politika způsobuje. Čeho je moc tak toho je příliš!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 698 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)