OSN
7.12.2018
Kategorie: Společnost

OSN: Další důkaz pokrytectví

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Na Mikuláše 6/12 se opět ukázalo, v jakém světě žijeme. A jak falešné a hanebné je počínání některých zemí, když se jedná o Izrael. To se najednou z plamenných bojovníků proti terorismu stanou jeho podporovatelé.

 

Na pořad jednání Valného shromáždění OSN se dostala Američany navržená rezoluce A/73/L.42 anglicky nazvaná „Activities of Hamas and other militant groups in Gaza“ (Aktivity Hamasu a dalších militantních skupin v Gaze.)

Co je jejím obsahem? Čítá sedm bodů, z nichž na prvním místě budiž zmíněno odsouzení Hamasu za nedávnou opakovanou střelbu raket na Izrael a podněcování k násilí, čímž ohrožuje civilní obyvatelstvo.

V bodu 2 je zmíněn požadavek, aby Hamas, Islámský džihád a další militantní skupiny zastavily provokativní akce a násilné aktivity včetně používání vzdušných zápalných zařízení (rozuměj: zápalných draků – LS). V bodu 3 rezoluce odsuzuje Hamas za to, že v Gaze buduje vojenskou infrastrukturu včetně tunelů k pronikání do Izraele a techniku pro vypouštění raket do civilních oblastí, zatímco peníze na tyto účely vynaložené by bylo možné využít lépe – k řešení potřeb civilního obyvatelstva Pásma Gazy.

V bodu 4 je obsažen požadavek, aby všechny strany respektovaly mezinárodní právo v humanitární oblasti včetně zajištění ochrany civilního obyvatelstva. Bod 5 požaduje ukončení všech forem násilí a zastrašování.

Bod 6 říká, že OSN podporuje hmatatelné kroky vedoucí k vnitropalestinskému usmíření včetně podpory úsilí Egypta o zprostředkování, přičemž cílem je opětovné sjednocení Západního břehu a Pásma Gazy pod Palestinskou samosprávou. A konečně bod 7 vyjadřuje podporu snahám generálního tajemníka OSN a Zvláštního koordinátora OSN pro mírový proces na Blízkém východě vedoucím k deeskalaci napětí a směřujícím k řešení naléhavých potřeb v oblasti infrastruktury a humanitárního a ekonomického rozvoje.

Jak patrno, byl to test mezinárodního společenství, jak se staví k terorismu. Nikoli k terorismu organizace Islámského státu, ale k terorismu palestinských Arabů, na který nemalá část světa používá jiný metr a jinou optiku.

Rezoluce byla majstrštykem odcházející ambasadorky USA ve Spojených národech Nikki Haleyové; text rezoluce jsem osobně považoval za jeden z klíčových dokumentů, na kterém se budou „lámat ledy“ a bude odhalena skutečná pravda.

První zádrhel nastal, když Bolívie a skupina několika arabských zemí požadovala, aby rezoluci proti Hamasu bylo nutné přijmout dvoutřetinovou většinou. K tomu je nutné uvést, že když před několika dny hlasovalo Valné shromáždění o šesti protiizraelských rezolucích, stačila k jejich schválení prostá nadpoloviční většina. Tento návrh byl přijat.

Čili: má-li se hlasovat proti demokratickému státu, který se brání teroristickým atakům, stačí nadpoloviční většina; má-li se hlasovat pro odsouzení teroristů, je požadována většina dvoutřetinová. Formálně je vše v pořádku: pravidla byla přijata demokraticky. Z morálního hlediska jde ovšem o nehoráznost – důkaz, že demokracie je víc než jen hlasovací mechanismus.

Samotné hlasování o zmíněné rezoluci A/73/L.42 dopadlo kvůli oné „obstrukci“ dopadlo ve stylu ani nahá, ani oblečená. Tak nějak napůl.

Většina států (včetně ČR – velká pochvala) hlasovala PRO, celkem 87 – dvoutřetinové většiny ovšem dosaženo nebylo a rezoluce odsuzující teroristické útoky Hamasu (a vše ostatní s tím související) tudíž přijata nebyla.

Šokující je ovšem počet zemí, které hlasovaly PROTI: neuvěřitelných 57! Slovy padesát sedm zemí odmítlo podpořit rezoluci proti teroristům. (Třiatřicet se při hlasování zdrželo, zástupci ostatních do celkového počtu členských zemí nebyli přítomni.)

Nepřekvapuje, že z oněch 57 byla drtivá většina zemí muslimských. Pikantní je, že proti byl Egypt, který je v rezoluci pozitivně zmiňován (bod 6: Encourages tangible steps towards intra-Palestinian reconciliation, including in support of the mediation efforts of Egypt, and concrete steps to reunite the Gaza Strip and the West Bank under the Palestinian Authority and ensure itseffective functioning in the Gaza Strip) a sám má s teroristy pocházejícími z Pásma a operujícími na severu Sinaje obrovské problémy. Šokující je také postoj Ruska nebo Turecka (postavily se proti rezoluci), jejichž lídři (Putin, Edogan) mají plná ústa boje proto terorismu, ale když jde o teroristy palestinské (arabské), tak to zjevně neplatí. Rovněž tak Saúdská Arábie. Vede kampaň proti Íránu a Kataru za jejich podporu terorismu, ale teroristy z organizace Hamas podpořila.

Naprosto přesně se vyjádřila Nikki Haleyová:

  • Není nic víc antisemitské než odmítnutí odsoudit terorismus, když je namířen proti židovskému státu.

A izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon řekl na adresu těch, kdo hlasovali PROTI něco neméně příhodného:

  • Počkejte, až budete muset řešit terorismus ve svých vlastních zemí. Svým mlčením tváří v tvář zlu jste se dokonale vybarvili. Dáváte tím najevo, na které straně skutečně stojíte: na straně těch, komu nezáleží na životech nevinných Izraelců a nevinných Palestinců, kteří se stali obětí teroristů Hamasu.

Tento segment mezinárodního společenství ukázal svoji pravou tvář. Vzpomeňme si na toto hlasování, až se budou Erdogan, Putin, egyptský prezident Sisi, saúdští monarchové a bezpočet dalších zase bít v prsa a pronášet srdceryvná slova o boji proti mezinárodnímu terorismu. Máme jejich NE rezoluci proti teroru Hamasu rozumět tak, že když jde o teror proti Izraeli, je vše v nejlepším pořádku? O ničem jiném totiž ono NE není.

lubomir-stejskal46696083_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 13 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.