VALKA2SVETOVA
3.5.2018
Kategorie: Historie

Osmý květen. Den osvobození? Spíše den, kdy jedna totalita vystřídala druhou

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Blíží se den výročí našeho osvobození od nacistické okupace. Den, kdy skončil Protektorát, den kdy začalo zúčtování s nacistickými kolaboranty. Den, který byl předzvěstí jiné totality.

Ti starší si ještě pamatují jak od pátého do devátého května běžely v televizi filmy oslavující hrdinství sovětských vojáků, hrdinství pražských povstalců, hrdinství členů komunistického odboje. Symbolem této doby byl šeřík a tank číslo 23, komunistickou propagandou vydávaný za bájnou T-34, přestože se jednalo o IS-2. V této komunistické agitce, oslavující nejen osvobození, ale také náš příklon k táboru míru a socialismu se na mnoho věcí zapomínalo.

Zapomínalo se na skutečné osvoboditele Prahy, což byly také Rusové, ale ti špatní. Patřili do Ruské osvobozenecké armády, která bojovala na straně nacistického Německa s cílem osvobodit Rusko od socialismu a totality, pod vedením hrdiny od Moskvy generála Vlasova. Ano, generál Vlasov byl vyznamenán řádem Hrdina Sovětského svazu za úspěšnou obranu Moskvy, což bylo spojeno i s povýšením na generálporučíka. Když padl u Volchovado německého zajetí, tak si uvědomil, že se stal pro Stalina bezcenným a pokud by se ze zajetí vrátil, tak by ho čekala smrt, smrt pro zrádce, kterými byli Rusové zajatí Němci.

Je smutné, že mnohdy si lidé uvědomí zrůdnost režimu až v okamžiku, kdy se stanou jeho obětí. A těmi obětmi bylo všichni Rusové, Ukrajinci, Kazaši, Arméni, Gruzínci, kteří se dostali do německého zajetí. O tomto Stalinově přístupu věděli všichni českoslovenští komunisté, kteří se uchýlili do Moskvy. Věděl o tom i generál Heliodor Píka, který z pověření Londýnské exilové vlády formoval československou jednotku v SSSR a dostával československé občany ze sovětských gulagů. Však se mu pak komunisté odvděčili provazem. Věděl o tom o doktor Beneš, který podepsal v roce 1943 v Moskvě smlouvu o Československo – sovětském přátelství, se zvláštní doložkou o poválečné spolupráci, po níž následovala smlouva z 8.května 1944 o spolupráci československých a sovětských orgánů na územích, která budou teprve osvobozena. Asi není náhodou, že na toto vše navazoval Košický vládní program z dubna 1945, který připravili komunisté. Program, který vyloučil pravicové strany z politické soutěže v osvobozeném Československu, určil kolektivní vinu Němců a Maďarů a byl základem pro poválečné konfiskace a znárodňování. To vše se souhlasem doktora Beneše.

Základy pro naše vazalství k Moskvě byly připraveny dva roky před koncem války, o které ovšem v té době nikdo nevěděl kdy skončí a s jakým výsledkem skončí. Přesto Beneš více než hlasům členů uznané exilové vlády v Londýně, více naslouchal komunistům v Moskvě a rozhodl, že po válce se bude Československo více orientovat na SSSR a vládu v Londýně postavil před hotovou věc. Před hotovou věc postavil i Winstona Churchilla, premiéra země, která jeho vládě poskytla azyl a veškerou podporu.

Tady je i důvod, proč americká armáda nemohla dojít až do Prahy a to i přesto, že nejen generál Patton, ale i Winston Churchill žádali o vstup amerických vojsk do Prahy. Nešlo o to osvobodit Prahu, ale museli jí osvobodit ti „politicky správní“. Že to znamenalo další mrtvé, jako členy rodiny doktorky Vlasty Kalálové – di Lotti v Bernarticích u Písku. Vynikající ženy, která patřila mezi první vystudované lékařky První republiky, prožila svůj život v Iráku, kam se dobrovolně přihlásila, statečné ženy, která osobním dopisem žádala o milost pro Miladu Horákovou. Její kniha „Doktorka v domě trubačů“, je tím nejdojemnějším co člověk může číst.

Byli jsme tedy osvobozeni Sověty. Přes dojemné obrázky komunistické propagandy, osvobození znamenalo kradení, znásilňování,nejznámější obětí byla naše herečka Květa Fialová, odvlečení našich lidí do sovětských gulagů( 7 422), kde zemřel i československý generál Vojcechovský. Původně carský důstojník, který odešel po bolševickém puči a prohrané občanské války do Československa, kde se během okupace nacistickým Německem zapojil do odbojové činnosti v rámci Obrany národa.

Podobně se Rusové chovali v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a částečně i v Rakousku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku. Poslední tři země měly tu smůlu, že sovětská okupace je potkala dvakrát. Jednou v roce 1940 a pak v roce 1944. Všude kam přišla sovětská armáda, následovaná NKVD, byly nastoleny prosovětské vlády, tedy komunistické. Jinde bylo necháno zdání demokracie, jako v Československu. Pouze zdání, pro konejšení Západních spojenců. Sovětský svaz nás nepřišel osvobodit. Přišel nás okupovat. Okupace začala s koncem Protektorátu, kdy zde zůstaloněkolik tisíc sovětských poradců a příslušníků NKVD. Rok 1968 byl jen potvrzením stavu.

Přesto, položte, pokud můžete, zastavte se u pomníku Rudoarmějců, položte květinu. Oni skutečně bojovali proti okupantům. Nebojovali za komunismus, nebojovali za Stalina. Bojovali za svojí vlast a byli stejnou obětí komunismu jako lidé v Československu.

martin-kavka19803062_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 335 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,63 out of 5)
Loading...