VALKA2SVETOVA
3.5.2018
Kategorie: Historie

Osmý květen. Den osvobození? Spíše den, kdy jedna totalita vystřídala druhou

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Blíží se den výročí našeho osvobození od nacistické okupace. Den, kdy skončil Protektorát, den kdy začalo zúčtování s nacistickými kolaboranty. Den, který byl předzvěstí jiné totality.

Ti starší si ještě pamatují jak od pátého do devátého května běžely v televizi filmy oslavující hrdinství sovětských vojáků, hrdinství pražských povstalců, hrdinství členů komunistického odboje. Symbolem této doby byl šeřík a tank číslo 23, komunistickou propagandou vydávaný za bájnou T-34, přestože se jednalo o IS-2. V této komunistické agitce, oslavující nejen osvobození, ale také náš příklon k táboru míru a socialismu se na mnoho věcí zapomínalo.

Zapomínalo se na skutečné osvoboditele Prahy, což byly také Rusové, ale ti špatní. Patřili do Ruské osvobozenecké armády, která bojovala na straně nacistického Německa s cílem osvobodit Rusko od socialismu a totality, pod vedením hrdiny od Moskvy generála Vlasova. Ano, generál Vlasov byl vyznamenán řádem Hrdina Sovětského svazu za úspěšnou obranu Moskvy, což bylo spojeno i s povýšením na generálporučíka. Když padl u Volchovado německého zajetí, tak si uvědomil, že se stal pro Stalina bezcenným a pokud by se ze zajetí vrátil, tak by ho čekala smrt, smrt pro zrádce, kterými byli Rusové zajatí Němci.

Je smutné, že mnohdy si lidé uvědomí zrůdnost režimu až v okamžiku, kdy se stanou jeho obětí. A těmi obětmi bylo všichni Rusové, Ukrajinci, Kazaši, Arméni, Gruzínci, kteří se dostali do německého zajetí. O tomto Stalinově přístupu věděli všichni českoslovenští komunisté, kteří se uchýlili do Moskvy. Věděl o tom i generál Heliodor Píka, který z pověření Londýnské exilové vlády formoval československou jednotku v SSSR a dostával československé občany ze sovětských gulagů. Však se mu pak komunisté odvděčili provazem. Věděl o tom o doktor Beneš, který podepsal v roce 1943 v Moskvě smlouvu o Československo – sovětském přátelství, se zvláštní doložkou o poválečné spolupráci, po níž následovala smlouva z 8.května 1944 o spolupráci československých a sovětských orgánů na územích, která budou teprve osvobozena. Asi není náhodou, že na toto vše navazoval Košický vládní program z dubna 1945, který připravili komunisté. Program, který vyloučil pravicové strany z politické soutěže v osvobozeném Československu, určil kolektivní vinu Němců a Maďarů a byl základem pro poválečné konfiskace a znárodňování. To vše se souhlasem doktora Beneše.

Základy pro naše vazalství k Moskvě byly připraveny dva roky před koncem války, o které ovšem v té době nikdo nevěděl kdy skončí a s jakým výsledkem skončí. Přesto Beneš více než hlasům členů uznané exilové vlády v Londýně, více naslouchal komunistům v Moskvě a rozhodl, že po válce se bude Československo více orientovat na SSSR a vládu v Londýně postavil před hotovou věc. Před hotovou věc postavil i Winstona Churchilla, premiéra země, která jeho vládě poskytla azyl a veškerou podporu.

Tady je i důvod, proč americká armáda nemohla dojít až do Prahy a to i přesto, že nejen generál Patton, ale i Winston Churchill žádali o vstup amerických vojsk do Prahy. Nešlo o to osvobodit Prahu, ale museli jí osvobodit ti „politicky správní“. Že to znamenalo další mrtvé, jako členy rodiny doktorky Vlasty Kalálové – di Lotti v Bernarticích u Písku. Vynikající ženy, která patřila mezi první vystudované lékařky První republiky, prožila svůj život v Iráku, kam se dobrovolně přihlásila, statečné ženy, která osobním dopisem žádala o milost pro Miladu Horákovou. Její kniha „Doktorka v domě trubačů“, je tím nejdojemnějším co člověk může číst.

Byli jsme tedy osvobozeni Sověty. Přes dojemné obrázky komunistické propagandy, osvobození znamenalo kradení, znásilňování,nejznámější obětí byla naše herečka Květa Fialová, odvlečení našich lidí do sovětských gulagů( 7 422), kde zemřel i československý generál Vojcechovský. Původně carský důstojník, který odešel po bolševickém puči a prohrané občanské války do Československa, kde se během okupace nacistickým Německem zapojil do odbojové činnosti v rámci Obrany národa.

Podobně se Rusové chovali v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a částečně i v Rakousku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku. Poslední tři země měly tu smůlu, že sovětská okupace je potkala dvakrát. Jednou v roce 1940 a pak v roce 1944. Všude kam přišla sovětská armáda, následovaná NKVD, byly nastoleny prosovětské vlády, tedy komunistické. Jinde bylo necháno zdání demokracie, jako v Československu. Pouze zdání, pro konejšení Západních spojenců. Sovětský svaz nás nepřišel osvobodit. Přišel nás okupovat. Okupace začala s koncem Protektorátu, kdy zde zůstaloněkolik tisíc sovětských poradců a příslušníků NKVD. Rok 1968 byl jen potvrzením stavu.

Přesto, položte, pokud můžete, zastavte se u pomníku Rudoarmějců, položte květinu. Oni skutečně bojovali proti okupantům. Nebojovali za komunismus, nebojovali za Stalina. Bojovali za svojí vlast a byli stejnou obětí komunismu jako lidé v Československu.

martin-kavka19803062_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 156 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.