schillerovababis
1.12.2019
Kategorie: Ekonomika

Oškrábat až na kost

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Vláda finančního mága Babiše má několik extrémů. Jednak se chlubí nejlepším výběrem daní, také tvrdí, že snižuje daňové zatížení občana a v reálu pak nebývalým zvyšováním daní. Tentokrát se míří, jak jinak, než opět na kuřáky.

Tím mířením není nic menšího, než otevírání diskuze o tom, že by kuřáci měli platit vyšší zdravotní pojistné na léčbu svých údajných budoucích možná chorob. Vláda s tím tentokrát nepřišla přímo sama, ale v jednu chvíli to čistě náhodou, saprlote, navrhují zdravotní pojišťovny, ekonomové a odborníci na kouření společně a současně. Takové šlamastiky se této partě Kočičí pracky (ANO, ČSSD, s podporou KSČM) stávají pořád. Ač jsou zásadně proti zvyšování daní, už byli dotlačeni do zvýšení daní, poplatků a rušení úlev v desítkách případů ať už konkrétně, nebo ve fázích návrhů. A co je na tom nejpikantnější je fakt, že všechno to navyšování se dělo jménem ochrany samotných kasírovaných, dorovnání nespravedlnosti ve výběru daní (rušení výjimek), anebo dokonce motivací obíraných k lepšímu životu.

Další zvyšování daní je pro ANO nepřípustné

Vzpomeňme jen na zvyšování daní z tabáku, alkoholu, loterijních výher, vedení loterijních her, vklady do registrů katastru nemovitostí, zrušení úlevy na dani pro manžela/ku, plynového vytápění pro domácnosti, snížení zásluhové složky výpočtu důchodu o 1%, zamítnutí zrušení daně z nabytí nemovitostí, vyšší zdanění pojišťoven a očesání bank, zdanění virtuálního prostoru, vyšší zdanění neobývaných bytů (návrh KSČM, ČSSD), anebo návrh na vyšší zdanění nezastavěných stavebních parcel ( Klára Dostálová, ANO, toho času vyšetřovaná pro zneužití pravomoci a dotační podvod, tedy partajní standard). Zdůvodnění dalšího zdanění: …ekonomický nástroj, který by motivoval vlastníky pozemků v zastavitelné ploše, aby využili svého práva pozemek zastavět…

A takových švábů padá ze současné vládní garnitury při každém kroku po hrstech.

Kuřáci by měli platit vyšší zdravotní pojištění, tvrdí odborníci

Vyšší příspěvky na svoje léčení u rizikových skupin, to zní rozumně. Ale problémem je to, že kuřáci a pijani jsou jedinou skupinou ve společnosti, která si své libůstky dopředu a mastně nadstandardně předplácí. A to formou vysoké spotřební daně na alkohol a tabák, která je určena právě na léčení zdravotních důsledků z toho vyplývajících. Oproti třeba gurmánům (tlusťochům), sportovcům (druhá nejčastější příčina úrazů a zničené klouby doživotně), lenochodům (pohodlný styl života) a jedupožíračům všeho druhu. Zajímavé pak na celém tom kabaretu je fakt, že nemoci z kouření jsou jako paní Columbová. Nikdo nepochybuje o tom, že existují, ale nikdo je ve spojitosti s kouřením nemůže stopro prokázat, protože se, mršky, všem průkazným studiím vyhýbají tak obratně, že musí být uvedené jen jako nemoci spojené s kouřením, či “mohou být v důsledku a v důsledku mohou vést”. Tak stejně záhadné jsou i náklady státu na léčení kuřáků, kdy se pohybují od prokazatelných 30 miliard, až po 100 miliard, do kterých jsou započítány i ztráty státu z poklesu aktivit kuřáků v pozdějším věku, tedy to, že ho stát nebude moci pořádně ždímnout, když onen chabrus bude jen tupě sedět na lavičce v parku a krmit holuby. Výběr daní z tabáku je potom krásných 80 miliard, přičemž se uvádí, že nemocí spojenou z kouření onemocní každý druhý kuřák, tedy jen polovina z kasírovaných.

My vám platíme léčení

Ne, naopak my vám platíme léčení. Spotřební daň napálená na tabák tvoří cca 2/3 z krabičky a má být použitá na krytí léčebných výdajů kuřáka. To jestli je, či ne, je problém vlády, ne můj. Krabička dnes stojí 90kč, tedy 60kč, každý den, měsíc a za 45 let (berme sílu peněz neměnnou poměrem valorizace k inflaci) ejhle, mám jeden celý milion na léčení k dobru a to prosím pěkně ještě investičně nezhodnocený. Spořit si do fondu, mám miliony dva. Pro špitály musím být VIP klient! A na co že onemocním? Na to stejné, nebo podobné, na co všichni důchodci! Nebo vy snad znáte sortu důchodců, která nebere 5 let před smrtí kupu drahých léků a neumře pak na nějakou nemoc od zápalu plic po rakovinu? Ovšem umřít můžu jen jednou a na jednu nemoc a na to mám ještě k tomu i své zdravotní pojištění. Tak kde zmizí můj milion, ergo dva? Pokud se mi léčba platí z odvedené spotřební daně na cigarety, zůstávají po mě ony odvody do VZP a naopak. Někomu tím platím léčbu, asik. Ale to já rád, mě to neva. Jen mě prosím pěkně za to ještě potom nenadávejte. Pokud u kuřáka ve stáří propukne, řekněme nemoc z kouření, většinou se zmítá krátký čas a pak jde. Pokud u nekuřáka propukne obdobná nemoc, jen nazvaná trochu slušněji, bojuje s ní o tři roky déle a pak jde beztak taky. Z toho jasně plyne, že kuřák ví, kdy má odejít. Tak kdo na koho tady potom doplácí?

 

A.Schillerová v rozhovoru:

V programovém prohlášení stojí, že nebudete zvyšovat daňové zatížení. Můžeme vám věřit, že na základě nějaké jiné kapitoly programového prohlášení, tady to byl boj s alkoholismem, nebudete zvyšovat další daně?

Když se podíváte do vládního prohlášení, najdete tam, že budeme bojovat se závislostmi.

Ale nenajdeme tam zvyšování daní.

Podívejte se do analýz OECD, podívejte se do analýz Světové zdravotnické organizace. Dospívají k tomu, že jedno z nejúčinnějších opatření v boji se závislostmi je právě zvýšení spotřebních daní.

Když se vrátíme k té otázce, můžeme od vás čekat další zvyšování daní?

Ne.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 14 772,48 Kč
Vybráno 42.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 929 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)