Koudelka-bis
3.8.2021
Kategorie: Politika

Osiřelá destabilizovaná BIS?

Sdílejte článek:

JAN SCHNEIDER

V samém centru jejich péče je otázka, kdo bude šéfovat BIS poté, co nynějšímu řediteli Michalu Koudelkovi vyprší mandát. Zda ho vláda jmenuje v souladu se zákonem na druhé, ale již poslední funkční období, nebo zda bude hledat jiné řešení.

Ta spousta řečí, co se vede kolem, jasně dosvědčuje, že personální řešení takovýchto postů nemají být předmětem veřejného přetřásání pavlačové kvality, ale mají být výsledkem diskrétní odborné rozpravy, která vyloučí politické tlaky, a naopak vezme v potaz nejrůznější argumenty. Jenomže to vyžaduje politickou kulturu a inteligenci, což jsou nedostatkové artikly.

Podívejme se například na plačtivé řeči o tom, že tato personální otázka již měla být dávno vyřešena, a že toto prodlévání „destabilizuje zpravodajskou službu“.

Nu, je-li na tom jen ždibíček pravdy, potom by pokračování ředitele Koudelky po další funkční období bylo jen rezatým hřebíkem do shnilé rakve. Protože první manažerskou povinností ředitele zpravodajské služby je zajistit funkční zástupnost na všech úrovních služby. Včetně té nejvyšší. Argumentují-li Koudelku favorizující politici takto, vystavují i sobě vysvědčení absolutní nekompetentnosti.

Nadto se vtírá podezření, že trochu zasvěcenější politici mají na mysli též operační zaměření služby. V tom smyslu, že odchodem současného ředitele by služba mohla začít konat jinak. To by naznačovalo již nikoliv pouze manažerskou tragédii, ale přímo cosi inkriminovatelného. Vždyť služba má svou působnost zákonem jasně danou, a priority určuje vláda. Ředitel je zodpovědný pouze za technické provedení vládních úkolů. Politika se dělá na vládní úrovni, nikoliv na úrovni ředitele zpravodajské služby!

Na tomto podezření možná cosi je, protože v tomto smyslu byla zřejmě míněna kritika premiéra Andreje Babiše vůči nemístně často mediálně vystupujícímu dosavadnímu řediteli BIS.

Nelze prostě připustit „argument“, používaný pro setrvání ředitele Koudelky pro další funkční období, jehož podstata spočívá v tom, že by se činnost služby zásadně změnila odchodem jejího ředitele. Hrozí-li toto nebezpečí, je naopak nejvyšší čas takového ředitele urychleně vyměnit.

Z věcných důvodů svědčí proti „profesionalitě“ výstupů Koudelkou vedené služby například samotným Koudelkou prezentovaný výrok, že za kyberútoky prý stojí nejčastěji Rusko. Jelikož je ředitelem kontrarozvědky, mohl pochopitelně těžko mluvit o něčem jiném, než o situaci u nás.

Přibližně v téže době (před rokem) však webový portál <echo24.cz> zveřejnil data české firmy Check Point za předchozích šest měsíců, z nichž vyplývá, že „nejčastějším zdrojem kybernetických hrozeb pro české organizace jsou Spojené státy, ze kterých pochází 33 procent hrozeb, 22 procent je od domácích hackerů, 17 procent pochází z Irska, osm procent z Nizozemska, sedm z Německa a pět procent ze Španělska“.

Po Rusku kupodivu ani stopa. Z toho vyplývá, že Koudelkovy veřejné výstupy jsou spíše ideologicky motivované, a to tak, že nejsou – jak se za normalizace říkalo – „politicky pomýlené“. Kdyby tomu tak skutečně bylo, byla by to velká hanba zpravodajské služby, protože tu si každý stát platí od toho, aby dávala exekutivě pravdivé, tedy povětšinou špatné zprávy, ale aby je dávala ověřené, přesné a včas.

Jestli tomu tak je, to by měli zjišťovat poslanci, organizovaní v příslušných parlamentních kontrolních grémiích. O jejich kvalitách svědčí například to, že poslanec (ANO) Robert Králíček, místopředseda stálé komise pro kontrolu činnosti BIS v ČT prohlásil, že „bude hlasovat“ pro setrvání ředitele Koudelky ve funkci po další období. V zákoně přitom ale stojí, že ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny, příslušném ve věcech bezpečnosti. O žádném hlasování poslanců tam není asi slovo.

Největší problém asi budou mít poslanci a nově i senátoři, zabývající se kontrolou zpravodajských služeb, s výroky o tom, že BIS pod Koudelkovým vedením nejen rozprášila ruské zpravodajské sítě na našem území, ale že je rozprášila opakovaně.

Ajta, tady něco nehraje, řeknete si. Jsou ruské zpravodajské služby podobné bájnému drakovi, kterému useknete jednu hlavu a ony mu narostou hnedle tři další? Či se snad někomu vybaví obraz hrdinného Dona Quijota, útočícího na větrné mlýny? Anebo slova „zpravodajské hymny“ z Šíleně smutné princezny?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 665 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)