orban2
9.6.2021
Kategorie: Politika

Orbán „muss weg!“

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDTento týden nás čeká jednání o žalobě proti Evropské komisi za to, že doposud neuvalila finanční sankce na Polsko a Maďarsko za údajné porušování právního státu. Jako mimořádný bod jednání to do programu pléna prosadila probruselská většina Evropského parlamentu. Řada jejích členů se netají tím, že jde o snahu poškodit vládu Viktora Orbána před nadcházejícími parlamentními volbami. Maďarská vláda federalistům vadí, protože velmi často používá právo veta v případech, kdy jí to u bruselských potenciálně škodlivých návrhů umožňuje Smlouva o EU a o fungování EU. U nás se o tom ve sdělovacích prostředcích prakticky mlčí. Proto si Vám dovoluji nabídnout informační svodku ze zahraničních zdrojů.


Aktuálně zuří frustrovaný německý ministr zahraničí Heiko Maas kvůli tomu, že malé „problémové“ země drží celou EU jako „rukojmí“. Konkrétně se to týká nedávného maďarského odmítnutí rozsáhlého post-cotonouského ujednání, s odvoláním na obavy z migrace. Maďarsko vetovalo navrhovanou revizi dlouhodobé obchodní a rozvojové dohody Evropské unie s africkými, karibskými a tichomořskými partnerskými zeměmi s odvoláním na obavy ohledně dopadů návrhu na zvýšení migrace z těchto oblastí do EU. I ministr nejbohatší a nejvlivnější země by si měl však pamatovat, proč ve Smlouvě o EU a o fungování EU existuje veto: kvůli demokracii.

Damian Wilson napsal pro RT :“Musíme upřímně věřit, že se Němci snaží udržet na uzdě svoji touhu po zajištění pořádku, což je cenná národní charakteristika, která, když jsou vystaveni obavám obyvatel jiných zemí, může někdy skončit pro nešťastné Deutschlandery v „die Scheiße“. Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který hovořil na letošní konferenci německých velvyslanců, byl však zjevně tak rozzuřený, že odhodil veškerou opatrnost. Když si stěžoval na problémy s vytvářením soudržné zahraniční strategie Evropské unie, pokud mají problematické jednotlivé státy právo veta, postěžoval si: „Nemůžeme se nechat držet jako rukojmí lidmi, kteří svým vetem zdržují evropskou zahraniční politiku. Pokud to bude pokračovat, riskujeme tím dříve nebo později soudržnost Evropy. Veto musí skončit, i když to znamená, že můžeme být přehlasováni.“

To by ovšem znamenalo změnu Lisabonské smlouvy.

Němečtí politici mají prostě plné zuby států, které jim „kafrají“ do jejich jednotné Evropy, a Maďarsko a Polsko jsou na přetřesu nejčastěji. Tobias Kaiser píše pro německý Welt o návodu, jak jim „zatnout tipec“: „V poslední době má EU těžkou zbraň proti státům, jako jsou Maďarsko a Polsko, které porušují právní stát. Brusel se však zdráhá ji použít – protože Ursula von der Leyenová a Angela Merkelová se obávají vyjádřit k Viktoru Orbánovi. Nyní má vyvinout patřičný tlak soudní proces.“ To napsal Kaiser v prvním odstavci článku nazvaném „Ursula von der Leyenová v Orbánově pasti“. Článek pokračuje: „Poslanci Evropského parlamentu ztratili trpělivost s Ursulou von der Leyenovou. Ve středu se chtějí na svém plenárním zasedání ve Štrasburku rozhodnout žalovat Evropskou komisi. Požadují, aby Komise konečně zakročila proti Maďarsku, Polsku a dalším zemím EU, které porušují právní stát. Od začátku roku má Komise novou ostrou zbraň: Poprvé může zahájit řízení proti dotčeným státům s cílem snížit finanční prostředky EU. Dosud nebyly finanční sankce možné.

V březnu poslanci požádali Komisi, aby skutečně využila tento nový mechanismus k ochraně právního státu – a stanovili lhůtu: Komise by měla aktivovat tento mechanismus do 1. června. Datum uplynulo a Komise nic neudělala. Poslanci obviňují předsedkyni Komise von der Leyenovou a odpovědnou místopředsedkyni Komise Věru Jourovou ze zdržování zásahu proti porušovatelům zákona. “Za vlády Ursuly von der Leyenové dělá komise proti porušování zásad zákona ještě méně než za jejího předchůdce Jeana-Clauda Junckera.” Věra Jourová také složila ruce od klína, “říká poslanec Zelených Daniel Freund, který pomohl zařadit na program EP rezoluci plánovanou na středu. „Každý týden, který Komise vyčkává, je příliš dlouhý pro opoziční aktivisty, novináře a menšiny, které trpí pod vládami pošlapávajícími vládu zákona.“ Tolik Welt a Zelení.

Ve středu bude proto Parlament hlasovat o stížnosti na Komisi za nečinnost. Skupina Zelených a skupina liberálů Renew v Evropském parlamentu tento přístup prosadily minulý týden. Do té doby byly tyto frakce ve svých snahách spíše izolované. Teprve ve čtvrtek pozdě večer dokázaly obě skupiny přesvědčit sociálně demokratickou frakci, aby se připojila. Křesťanskodemokratická frakce EP prý vyslovila svou podporu až v pátek. Podotýkám, že v Renew jsou čeští europoslanci za ANO, u socialistů není nikdo, u lidovců – inu, KDU/ČSL.

„Pokud frakce dodrží své závazky, bude usnesení přijato ve středu drtivou většinou hlasů. Proti němu chtějí hlasovat pouze pravicová národní parlamentní skupina ID, (včetně poslanců za naši SPD, pozn.) a pravicová konzervativní parlamentní skupina ECR, v níž dominují polští poslanci“, píše dále WELT.

Pro von der Leyenovou je prý záležitost choulostivá: Komise by se ráda vyhnula tomu, aby byla v této věci žalována. Chce počkat na rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD). Maďarsko a Polsko podaly žalobu proti EU pojetí mechanismu právního státu, který je v platnosti od ledna. Soud nedávno slíbil, že vynese verdikt ve zrychleném procesu. Přesto může trvat ještě měsíce, než bude možné dosáhnout verdiktu.

Komise doufá, že rezoluce poskytne vodítko, jak by mělo vypadat praktické provádění mechanismu právního státu, aby obstálo před soudci ESD. Protože je předvídatelné, že Polsko, Maďarsko a další postižené země zažalují každé rozhodnutí. Pak by podlehnutí prý bylo fatální. Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki nový mechanismus právního státu schválili až v prosinci na summitu hlav států a vlád po zdlouhavých jednáních a ústupcích ze strany vrcholných orgánů EU, právě z obavy, aby tato poměrně vágní ustanovení nebyla použita proti nim. A ejhle – už se tak děje.

Na co horliví obránci právního státu v Evropském parlamentu myslí především? Na parlamentní volby, které se budou v Maďarsku konat na jaře 2022. Pokud bude řízení EU vedeno proti vládě, domnívají se, mohlo by to pomoci opozici pomoci. To je tedy naděje poslanců EU – vítězství maďarské opozice ve volbách a konec Orbánových „obstrukcí“. A pokud opozice i přes sankce proti vládě neuspěje – co nás čeká? Další Majdan, tentokrát už přímo v EU?

Kancléřka Angela Merkelová a Ursula von der Leyenová intenzivně bojovaly za to, aby Maďarsko i Polsko schválily paragraf o právním státě. Ujistily je, že Komise použije mechanismus právního státu, pouze pokud se Polsko a Maďarsko proti němu odvolají k ESD. To se stalo. Poslanci, kteří sehráli rozhodující roli při zajišťování přísného mechanismu právního státu v souvislosti s dlouhodobým rozpočtem EU, tuto dohodu nikdy nepřijali. „Očekávám, že nyní vyvineme díky naší žalobě takový tlak na Komisi, že to urychlí práci na mechanismu právního státu a nebude se čekat jen na rozsudek Evropského soudního dvora,“ říká europoslanec za německou FDP ve frakci Renew Moritz Körner.

Je to horlivá snaha o blaho opozice v obou evropských zemích, ale jak dodává i WELT, bude to trvat. Dokonce i v případě soudního procesu prosazovaného europarlamentem. V případě většinového hlasování pro rezoluci proti Maďarsku a Polsku bude Parlament oficiálně informovat Komisi, že zahajuje řízení pro nečinnost. Komise poté musí odpovědět do dvou měsíců. Poté má Parlament opět dva měsíce na to, aby podal žalobu k Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku. Takže to může trvat do 10. října…

Přitom i německý tisk připomíná, že také Německo má problémy s právním státem. I tam je volba soudců ovlivněna politikou, i tam mají vládní politici nadstandardní zastoupení ve veřejnoprávních médiích. Největším problémem je ale korupce. Podle státního ministra pro Evropu Michaela Rotha ukázaly maskové skandály členů Bundestagu, že „případná korupce a neprůhledné lobbování nesmí být zameteny pod koberec.“ Lobbisté budou zařazeni na seznamy a registrováni. To je prý „důležitý krok“.

Ale to přednímu bijci za právní stát, europoslanci a expertovi na korupci Danielu Freundovi (Zelení) nestačí. Nový registr lobbistů prý ponechává mezery „které svými rozměry připomínají dveře stodoly,“ řekl Freund pro WELT. S výjimkou církví a sdružení lobbisté stále nemusí zveřejňovat svá setkání a politiky. To nestačí. Ještě předtím, než vyšly najevo dohody o maskách a „ázerbájdžánské vztahy“ některých poslanců, Německo „nebylo vzorným studentem ve věcech právního státu,“ uvedl zelený poslanec.

Freund zdůrazňuje, že spolkoví ministři v Berlíně nemají žádnou povinnost zveřejňovat svůj majetek. To je přesně to, co uvádí zpráva EU o právním státě v Německu. „Koupě vily za milion dolarů financované z půjčky, jako to naposledy udělal ministr zdravotnictví Jens Spahn, musí přinejmenším zveřejnit kontrolní výbor.“ Mimochodem, v roce 2019 byla Rumunka Rovana Plumbová zamítnuta jako komisařka EU pro dopravu v kabinetu vedoucí německé komise Ursuly von der Leyenové, protože mimo jiné neuvedla soukromou půjčku. A to pořád neuvádí hlavní zdroj nestandardnosti německého právního státu – souhlas vlády se započetím vyšetřování, natož obviněním člena spolkové vlády.

Kladivo experta na korupci Freunda je ale pořád naostřeno směrem k Polsku a Maďarsku. Ostatně, i němečtí Zelení ztratili svůj pel nevinnosti, když nejdříve předsedkyně Zelených Annalena Baerbocková nezařadila do svého daňového přiznání mimořádnou odměnu Bundestagu 25 000 eur, a poté se to „přihodilo“ i bývalému předsedovi zelených Cemu Özdemirovi. Ostentativní boj proti korupci končil v minulosti nejčastěji nástupem totalitních režimů, tedy přesně opakem toho, co hlásá Evropská komise a europarlament. Které svým voláním po jednotné Evropě dosti připomínají nám pamětníkům podobná provolání, která vždy končila odstraněním individuálních svobod. Pokud nás čekají evropské Majdany, které tuto jednotu pomůžou nastolit, končí už veškerá legrace. „Jednotnou Evropu si rozvracet nedáme!“

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 363 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)