CSSDKS
2.8.2019
Kategorie: Politika

Oranžový strach

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

Celou krizi „kultura“, která nám zpestřuje léto, ovládá strach. Jediný, kdo se nebojí, je Miloš Zeman. Po vítězství v roce 2018 řekl, že už nikdy žádnou prohru nezažije. A podle toho se chová. To naopak Andrej Babiš se Miloše Zemana bojí. Nejen kvůli možné abolici, ale především proto, že ho prezident drží u moci. Pokud by Babiš ztratil přízeň Hradu a přišel v určité chvíli o vládu, nedokáže tak efektivně brzdit lavinu problémů, které si za svou dravčí podnikatelskou kariéru nakupil. Strach je vidět v jeho očích a je poznat v každém jeho rozhodování.

Strach mají i v Lidovém domě. Asi pochopili, že zbytky jejich voličů nebudou dojaty bojem za „ústavnost“ a „právo strany nominovat ministra“. To jsou věci, které většinu socialistického elektorátu prostě neberou; zvlášť, když pány Staňka a Šmardu vůbec neznají. Bojí se, že by jejich odchod z vlády nikdo z nich nepochopil. A i sám strach z opuštění vlády je logický. Pro většinu vedení ČSSD je tahle vláda asi poslední, do které se podívají. Bojí se ministři, politicky protlačení náměstci i nespočet poradců a dalších talentovaných sociálních demokratů, kteří byli na státem placená místa v posledních letech vhodně zaparkováni a jinak než politikou by se na ně nedostali.

Sociální demokraté ovšem krutě selhávají v politické taktice. Na začátku celé kauzy se tvářili, že když Babiš Šmardu neprosadí, odejdou z vlády. Dávali ultimáta, lhůty a hrozili. To se od dob Bohuslava Sobotky nenaučili, že nesmí vyhrožovat něčím, co nejsou schopni splnit? Kdyby od května řešili resort kultury v klidu, hůř by získávali image slabochů. Namísto toho vytvořili (slovy klasika) moment očekávání, následovaný prvkem zklamání.

Měkkost ale nevyplývá jen ze skutků, nýbrž i ze slov. Předseda Hamáček v celé krizi nevymáchal ústa ani premiérovi, ani prezidentovi. Namísto věty „prezident si dělá co chce a premiér je příliš zbabělý, aby to řešil“ říká něco ve stylu, že „budeme jednat“. Dá se to pochopit ve chvíli, kdy byl Babiš opatrný a uhýbavý. Nyní ale hází celou krizi zpět na ČSSD, která se nebrání. „Krizi nemá vláda, ale jen ČSSD“, říká. I zde se sociální demokraté zachovali dost rosolovitě – spor o „vinu“ většinou vyhraje ten, kdo ji hodí na toho druhého jako první. Asi se u nich vyvinul Stockholmský syndrom, který mají vůči oběma dalším aktérům.

Babišovi přitom image slabocha mimořádně ubližuje, je to poznat podle jeho reakcí. ČSSD by neměla myslet jen na pár svých zbývajících fanoušků, měla by si vzpomenout, že jich většina přešla právě k ANO. Jediné rozumné rozhodnutí, kterým se v těchto dnech sociální demokraté řídí, je hádka o rozpočet. Určitě se lépe argumentuje problémy hasičů, policistů a sociálně potřebných, než „rámcem ústavy“. Dá se čekat, že ministři Hamáček a Maláčová budou požadovat tolik, aby alespoň vypadali, že jim jde o obecné blaho. Snad to zabere.

Hodně smutné jsou na tom tři věci:

  • Za prvé, jak je pěkně vidět, že má ČSSD de facto jen dva nebo tři ministry, ne pět.
  • Za druhé, že se na podzim pravděpodobně dojde ke stejnému scénáři – oranžové želé bez většího odporu proteče cedníkem a strana půjde s Babišem na cestě k vlastní zkáze.
  • A za třetí a především, že tak jako tak nastane další plýtvavé rozhazování i zvyšování daní jen proto, aby se tahle vláda udržela u moci. Proč máme takové věci zapotřebí?
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 611,00 Kč
Vybráno 47.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 117 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.