CSSDKS
2.8.2019
Kategorie: Politika

Oranžový strach

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

Celou krizi „kultura“, která nám zpestřuje léto, ovládá strach. Jediný, kdo se nebojí, je Miloš Zeman. Po vítězství v roce 2018 řekl, že už nikdy žádnou prohru nezažije. A podle toho se chová. To naopak Andrej Babiš se Miloše Zemana bojí. Nejen kvůli možné abolici, ale především proto, že ho prezident drží u moci. Pokud by Babiš ztratil přízeň Hradu a přišel v určité chvíli o vládu, nedokáže tak efektivně brzdit lavinu problémů, které si za svou dravčí podnikatelskou kariéru nakupil. Strach je vidět v jeho očích a je poznat v každém jeho rozhodování.

Strach mají i v Lidovém domě. Asi pochopili, že zbytky jejich voličů nebudou dojaty bojem za „ústavnost“ a „právo strany nominovat ministra“. To jsou věci, které většinu socialistického elektorátu prostě neberou; zvlášť, když pány Staňka a Šmardu vůbec neznají. Bojí se, že by jejich odchod z vlády nikdo z nich nepochopil. A i sám strach z opuštění vlády je logický. Pro většinu vedení ČSSD je tahle vláda asi poslední, do které se podívají. Bojí se ministři, politicky protlačení náměstci i nespočet poradců a dalších talentovaných sociálních demokratů, kteří byli na státem placená místa v posledních letech vhodně zaparkováni a jinak než politikou by se na ně nedostali.

Sociální demokraté ovšem krutě selhávají v politické taktice. Na začátku celé kauzy se tvářili, že když Babiš Šmardu neprosadí, odejdou z vlády. Dávali ultimáta, lhůty a hrozili. To se od dob Bohuslava Sobotky nenaučili, že nesmí vyhrožovat něčím, co nejsou schopni splnit? Kdyby od května řešili resort kultury v klidu, hůř by získávali image slabochů. Namísto toho vytvořili (slovy klasika) moment očekávání, následovaný prvkem zklamání.

Měkkost ale nevyplývá jen ze skutků, nýbrž i ze slov. Předseda Hamáček v celé krizi nevymáchal ústa ani premiérovi, ani prezidentovi. Namísto věty „prezident si dělá co chce a premiér je příliš zbabělý, aby to řešil“ říká něco ve stylu, že „budeme jednat“. Dá se to pochopit ve chvíli, kdy byl Babiš opatrný a uhýbavý. Nyní ale hází celou krizi zpět na ČSSD, která se nebrání. „Krizi nemá vláda, ale jen ČSSD“, říká. I zde se sociální demokraté zachovali dost rosolovitě – spor o „vinu“ většinou vyhraje ten, kdo ji hodí na toho druhého jako první. Asi se u nich vyvinul Stockholmský syndrom, který mají vůči oběma dalším aktérům.

Babišovi přitom image slabocha mimořádně ubližuje, je to poznat podle jeho reakcí. ČSSD by neměla myslet jen na pár svých zbývajících fanoušků, měla by si vzpomenout, že jich většina přešla právě k ANO. Jediné rozumné rozhodnutí, kterým se v těchto dnech sociální demokraté řídí, je hádka o rozpočet. Určitě se lépe argumentuje problémy hasičů, policistů a sociálně potřebných, než „rámcem ústavy“. Dá se čekat, že ministři Hamáček a Maláčová budou požadovat tolik, aby alespoň vypadali, že jim jde o obecné blaho. Snad to zabere.

Hodně smutné jsou na tom tři věci:

  • Za prvé, jak je pěkně vidět, že má ČSSD de facto jen dva nebo tři ministry, ne pět.
  • Za druhé, že se na podzim pravděpodobně dojde ke stejnému scénáři – oranžové želé bez většího odporu proteče cedníkem a strana půjde s Babišem na cestě k vlastní zkáze.
  • A za třetí a především, že tak jako tak nastane další plýtvavé rozhazování i zvyšování daní jen proto, aby se tahle vláda udržela u moci. Proč máme takové věci zapotřebí?
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Vladimír Menšík 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Richard Kovaříček 250,- Kč

Celkem za měsíc: 20 505,00 Kč
Vybráno 58.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 129 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.