temple-mount-jerusalem-israel
8.11.2018
Kategorie: Společnost

Opravdu některé momenty v Izraeli připomínají nacistické Německo?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,06 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MARTIN BRAUN

Toto alespoň tvrdí online vydání Lidovky.cz a údajně se jedná o slova generála Jaira Golana. Nadpis k rozhovoru s tímto generálem jsem si musel přečíst několikrát, abych se ujistil, že se mi to opravdu nezdá.

A i poté, co jsem si přečetl i rozhovor celý, jsem stále nemohl pochopit, jak může někdo napsat něco tak sugestivně nesmyslného. Zde je odkaz na jmenovaný článek.

V závěru rozhovoru se opravdu objevují dvě otázky, které se touto tématikou zabývají:

  • Lidovky.cz: V roce 2016 jste v jednom svém projevu zmínil, že v Izraeli se objevuje proces, který vedl v Německu k holokaustu. Mohl byste to vysvětlit?

Ve spoustě zemí světa jsme mohli v posledních letech vidět, že fašisté začínají opět zvedat ruce. Důvody jsou různé. Domnívám se však, že na pocitu nejistoty, který lidé cítí, má značný podíl globalizace. Vzniká tak tlak na střední třídu, na komunity, na instituce jako rodina. Vytváří se situace, ve kterých se nechováme tak, jak bychom měli. Vzniká tím kultura založená mnohem více na násilí.

  • Lidovky.cz: A tento proces tedy probíhá i v Izraeli?

Ano, samozřejmě. Tyto procesy vedoucí k holokaustu se objevují i dnes. V Izraeli se staly určité incidenty a někteří politici se nechovali, řekněme, podle morálních standardů, které by podle mě měly být všem vlastní. Neřekl jsem, že v Izraeli žijeme jako v nacistickém Německu, ale že se objevují momenty, které se tomu značně podobají.

Jak z ukázky vidíte, odpověď je naprosto odlišná od toho, co implikuje titulek celého článku. Podstata slov generála Golana je v tom, že celý svět se dnes nachází v situaci, která přeje nenávistným ideologiím, situaci, která připomíná dobu před nástupem a krátce po nástupu nacizmu v Německu. Izrael pochopitelně není výjimkou a já mohu ze osobních zkušeností s kontaktu potvrdit, že vzrůst takzvaného tvrdého nacionálního křídla je i v Izraeli znát.

Nejsou to velká čísla a nejedná se o nějaké dramatické masové incidenty. Spíše jde o značné rozladění a frustraci z toho, že neustálé útoky palestínců na území Izraele, zůstávají bez relevantní odpovědi. Že občané Izraele jsou vystaveni každodennímu riziku vražedných útoků, vedených palestínskými teroristy, kteří jsou za takové útoky bohatě odměňování z fondů EU a různých neziskových organizací. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že takovéto útoky jsou vedeny na lidi bez toho, aby vrah mohl z naprostou určitostí říct, že se jedná o Žida nebo Muslima nebo Křesťana. Zločinci si oběti vybírají náhodně, stejně náhodně, jako si cíle vybírají rakety Kassam a jiné, kterými je území Izraele každodenně bombardováno.

To vše je samozřejmě spouštěčem různých, i velice negativních nálad a je jen složitě možné si představit, že tyto nálady pominou, pokud se vláda konečně nerozhodne účinně bránit své občany. A znovu opakuji, ta obrana a ochrana se netýká jen židovského obyvatelstva, jelikož v Izraeli jsou všem občanům zaručena a poskytnuta stejná práva.

Ten rozhovor s generálem Golanem je celkově velice zajímavý a s jeho názory je možné souhlasit. On problematiku popisuje naprosto přesně a bez zbytečných emocí a osobních pohledů. To je velmi důležité pro pochopení toho, co se v Izraeli děje. Oprostit se od toho, kým jsem ale stát za tím co je správné.

Proto jsem byl dost rozladěn stylem, jakým je napsán titulek onoho článku. Ten titulek totiž sugeruje čtenářům, že hlavní podstatou onoho rozhovoru je informace, že v Izraeli nabývají na síle jakési nacistické okamžiky. Což rozhodně není pravda. A z obsahu onoho rozhovoru je to jasně znát. Proč tedy autor zvolil takto provokativní titulek se mohu jen domýšlet.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 300,00 Kč
Vybráno 9.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.