dane
23.3.2017
Kategorie: Ekonomika

Opravdu máme příliš nízké daně?

Sdílejte článek:

SvS

V médiích se objevil zajímavý text ohledně výše daní v ČR. Článek s komentářem, který dovysvětluje úvahu a nastiňuje řešení si dovolujeme předložit k zamyšlení i našim čtenářům: Potřebuje Česko zvýšit daně? ČSSD tvrdí, že ano, protože je má nižší než ostatní země EU. Ekonomové většinou ale tuto myšlenku nesdílejí. A třeba statistiky vyspělých zemí světa ukazují, že u nás zdaleka tak nízké zdanění příjmů není.

Podle dlouhodobého programu, který ČSSD schválila na sjezdu v Brně, je hladina daní výrazně pod úrovní vyspělých evropských ekonomik i celé EU. „Naše nízká úroveň daňové kvóty podlamuje státní rozpočet a vynucuje si rozsáhlé škrty ve výdajích,“ píše se v něm. Pokud se ale podíváme na statistiky OECD vyspělých zemí světa, zjistíme, že Česko je, pokud jde o zdanění průměrných příjmů rodin, na průměru.

To pokud jde o domácnost s jedním živitelem a dvěma dětmi. Jedinec bez dětí ale už platí výrazně vyšší daně, než je průměr. Navíc i nedávné evropské srovnání ukázalo, že ze své práce odvádíme státu 57 %, což je hodně. V žebříčku 57 zemí a jejich metropolí, sestaveném švýcarskou finanční společností UBS, se Česko umístilo vysoko — na 20. místě. Také ekonomové jsou přitom přesvědčeni, že cesta k tomu, aby bylo dost peněz na veřejné výdaje, vede jinudy, než přes vyšší zdanění příjmů lidí.

Markéta Šichtařová, Nextfinance: Technicky vzato je pravda, že patříme mezi třetinu zemí s nejnižší daňovou kvótou v EU, jenomže… Zdravá země je taková, která má nízké daně. To, že většina vyspělých zemí má daně vysoké, nesvědčí o jejich vyspělosti, ale o tom, že i tyto vyspělé ekonomiky jsou nemocné. Problém našeho státního rozpočtu není v tom, že bychom málo vybírali na daních. Problém je v tom, že příliš mnoho peněz z rozpočtu rozhazujeme na zbytečné úřady a úředníky, zbytečné projekty spolufinancované EU. Logika by tedy měla být přesně opačná: Snižme veřejné výdaje, a zas bude s rozpočtem dobře, aniž bychom museli obírat lidi o peníze, které si vydělají.

Lukáš Kovanda, Cyrrus: Podlomený rozpočet? Vždyť jsme loni vykázali nejvyšší rozpočtový přebytek v historii ČR! A do značné míry proto, že vláda ani nevěděla, za co má peníze získané na daních občanů ČR — a z fondů EU — vůbec utratit. Máme jedny z nejzdravějších veřejných financí v EU. A jsme i jednou z nejrovnostářštějších zemí v EU, protože daně a sociální odvody pomáhají v ČR účinně tlumit mzdovou nerovnost. Míra ohrožení chudobou je pak v ČR nejnižší ze všech zemí EU. Pokud zvýšíme daně, zdraví veřejných financí poškodíme, neboť demotivujeme schopné lidi či perspektivní firmy, které dávají práci stovkám, ba tisícům z nich.

Tolik k tématu daní uveřejnil internetový deník: zdroj.

Pozn. red. Svobodný svět: Lidé v zemi prostě musí napřed zbohatnout. Když se nejprve zvýší daně, dopadne to jako v Súdánu, Čadu nebo Indii. Podle mého soudu, je špatně koncipován celý systém zdaňování. Místo aby vláda vypočetla co nejpřesněji hodnotu svých budoucích výdajů a na základě nich se stanovovalo daňové zatížení s nějakou perspektivou, že případný nadvýběr bude v nějaké formě vrácen plátcům zpět, vlády se pokouší vydojit z ekonomiky maximální množství prostředků a za ně si jednak nakupovat voličskou přízeň, jednak je utápět v neefektivních pokusech o státní podnikání. Daleko raději bych viděl něco takovéhoto:

  • Skoncovat s praxí, že každý nový ambiciózní ministr financí se chce zapsat do dějin nějakou převratnou reformou v oblasti daní.
  • Změny zavádět pod heslem „žádná revoluce!“ Prudké změny přinášejí nejistotu. Nové vyhlášky a zákony nesmí být delší a složitější než předpisy, které se ruší (zákon zachování rozsahu legislativy, který aplikuje například Kanada).
  • Daňové sazby by měly směřovat k nižším hodnotám při současném rozšiřování daňové báze, tj. odbourávání výjimek.
  • Chudý český daňový poplatník nesmí finančně sponzorovat bohaté nadnárodní korporace formou investičních pobídek; velké společnosti neinvestují kvůli charitě, ale kvůli svému zisku. Domácí kapitál musí být konečně zrovnoprávněn s kapitálem zahraničním: jedině tak dividendy přestanou utíkat ze země.
  • Neexistuje žádná země na světě, která dosáhla prosperity díky dotacím. Největšími příjemci dotací v EU byly Řecko, jižní Itálie, Španělsko a Irsko: galerie krizí postižených zemí. Naopak české země v době svého největšího růstu (1860–1913) byly čistými plátci daní do Vídně. Dotace nejsou v našem národním zájmu.
  • Přerozdělování netvoří nové hodnoty. Stát by neměl vybrat více peněz, než nezbytně potřebuje.
  • Vláda nemá řídit ekonomiku: musí ale odstraňovat klacky, které tvůrcům hodnot naházely pod nohy předchozí vlády. Svoboda je prostředí, které je z hlediska prosperity vhodnější než donucování a špehování.

ZDROJ: Svobodný svět

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 30 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.