klaus_a_zeman
28.12.2016
Kategorie: Společnost

Oposmluvní sklizeň

Sdílejte článek:

JOSEF HEJNA

Pamatujete si ještě pojem opoziční smlouva? Podepsali ji kdysi dva významní mužové české politiky (oni sami vědí, že nejvýznamnější!) a její plody sklízíme dodnes.

Jako dítě jsem věříval pohádkám, které můj otec vyprávěl o rvačce starého roku s novým, která se uskuteční o půlnoci a v daném čase. Dozrál jsem do chátrajícího kmeta a na pohádky už nevěřím.

Lámou se ale roky a tak je jistě čas na mnohá ohlédnutí. Já jsem třeba „po sametu“ poprvé v životě vstoupil do politické strany. Říkala si občanská a demokratická a to byly pojmy, kterým jsem věřil. Ovšem i v této straně už bublaly nové „jarní vody“ a nejen moje protestní hlasy proti novým praktikám byly dost drsně oslyšeny. Když se vám to nelíbí, tak jděte, radili noví modří ptáci pod vedením svého papá. No a já jsem šel a rád. Politický život pro mne nebyl, tuhle kariéru jsem dělat nechtěl a také zdraví varovalo. Potom jsem už spíše užasle sledoval. V politice jsem ještě dojížděl, ale spíš jako živý inventář, pozorovatel. Neušlo mi ovšem, jak se špičky ODS v nenápadném utajení scházely se špičkami ČSSD. V takovém prostředí se asi pekla „skvělá“ opoziční smlouva, které dle mého názoru položila základ ještě doznívající politické bažině, kterou pozvolna trochu mapuje paní Bradáčová.

Nebyl jsem a vlastně ani nejsem dlouhodobým odpůrcem premiéra Sobotky. V aleji lemované nenávistí prezidenta, podrazy spolustraníků a snad alespoň trochu funkční pamětí se asi nebloudí snadno. Ovšem, když pan premiér veřejně rozvedl teorii o dvou sociálních demokraciích, začal jsem pochybovat o jeho soudnosti. Do které sociální demokracie patří on? ODS téměř zmizela v propadlišti dějin a právem, svaté Miroslavy a různě pohození Drobilové, to už jsou jenom smutné drobky z kdysi mocné modré slávy. Ovšem oranžová partaj přešlapuje dlouhodobě v předpeklí a různí Hulínští a Březinové sají stát trvale a s vrozenou důkladností. Sáli za předsedy Zemana a místopředsedy Sobotky a sají i za premiéra Sobotky. Třeba Březina bývá právem považovaný za nejvlivnějšího pražského hráče. I s pravomocným odsouzením za trestný čin. Kdo umí… Ostatně hezky ho popsal spisovatel Urban v Pamětech poslance parlamentu.

Sklízíme setbu dvou pilných rozsévačů a jejich dožívající kamarily. Už se toho asi mnoho nenajde, ale jedna známá prokurátorka (přesněji státní zástupkyně) mi kdysi u vína říkala: vy byste chtěl žít celý život ve strachu z toho, co se kdy provalí? Jsou asi tací, kteří to umějí. Ostatně jistý Balzac doporučoval hledat za velkým majetkem zločin. Zdůrazňuji hledat, netvrdil, že tam vždy je. Třeba za majetkem českého neobčana Nováka je především poctivá práce!

Oposmluvní sklizeň zase přichází od severu. Od východu přichází vždy světlo, od severu občas zločin a zločinci často ve společenských oblecích, ale s velkou špínou za nehty. Naštěstí přišla dokonalá Klausova amnestie, která smyla skoro všechnu zaschlou špínu. Možná proto se k jejímu autorství nikdo nehlásí. Jenom ta Bradáčová nedá a nedá pokoj.

Ale pomalu začne klíčit nová dračí setba, nikde neevidovaný slabý milion v Kavanově špatně utajeném státnickém trezoru ještě nikdo nevysvětlil, zato uklouznutí hradního protokoláře už má vysvětlení hned několik. A kdo jim věří…

PF 2017

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jan Janát 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 955,00 Kč
Vybráno 34.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 15 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,60 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
15 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.