ekonomikavalka
19.6.2018
Kategorie: Ekonomika

Opíjíme se čísly, kdy přijde kocovina?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IVAN PILNÝ

Máme radost, jistě oprávněnou, nad nejnižší nezaměstnaností v Evropě a růstem ekonomiky. Jaké nás čeká ráno, až se probudíme?

Kdosi řekl o stupňování lži: „Lež, nehorázná lež, statistika“. Nechci zpochybňovat optimistická čísla nezaměstnanosti nebo růstu ekonomiky, byť se občas dost liší podle použité metodiky. Den nicméně střídá noc a přichází ráno s ním probuzení.

Pár faktů, ať se neprobudíme s kocovinou. Na pracovním trhu je více než dvě stě tisíc neobsazených míst. Nejsou to zdaleka jen technické profese, chybí prodavačky, kuchaři, pracovníci v logistice, pracovníci v zemědělství a ve službách. Stoupá spotřeba domácností, ta žene růst HDP, ale také stoupají nájmy a ceny bytů. Nahoru jdou ceny energie, vody a tepla. Opožďuje se budování infrastruktury nejen dopravní a energetické, ale také digitální, kde jsme na chvostu světa.

S pozitivním vývojem ekonomiky roste přirozeně i tlak na mzdy, který se zákonitě projeví v cenách výrobků a služeb, možná i díky hrátkám s minimální mzdou v krachu malých podniků nebo růstem šedé ekonomiky. I dobrý výběr daní, který tvoří příjmy státního rozpočtu, má své hranice a narazí na strop. Ubydou a postupně zmizí evropské peníze, kde bylo zatím saldo v náš prospěch.

Asi nikdy nebylo tak dobře, ale raději trochu předčasný budíček než krušné ráno a strastiplné probuzení. Recept není jednoduchý a může i bolet, ale je to lepší než amputace. Rozhodně nemůžeme předepisovat zvyšování daní, tuhle cestu do pekel už má za sebou řada evropských socialistických států. Musíme přestat plýtvat pracovními silami obhospodařujícími zákony, které dělají více škody než užitku. Plýtvání se týká i energie, vody, tepla, aut, která využíváme v jednotkách procent. Stárne populace a logicky stoupají i díky pokroku medicíny náklady na zdravotnictví. Musíme přestat vzdělávat profese, které zaniknou nebo se dramaticky změní. Je třeba přejít z ekonomiky založené na zdrojích na ekonomiku talentu, tedy toho, co máme v hlavě.

Skepse, i díky tomu, že většina z nás se má dobře, žijeme déle, máme práci, není na místě. Zpolitizované diskuse, zda je láhev poloplná nebo poloprázdná také ne. Plnit ji místo vodou populismem možná vyhrává volby, kolikrát? Krátký blog tohle nevyřeší, ale pojďme se příště zamyslet nad konkrétními návrhy.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 4 000,00 Kč
Vybráno 11.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.