policie
31.7.2021
Kategorie: Společnost

Ono to není jen tak “neuposlechnout rozkaz”

Sdílejte článek:

KARLA BUREŠOVÁ

 

Poznámka: v textu níže se řeší eventualita neuposlechnutí rozkazu příslušníkem bezpečnostního sboru, jeho služební poměr se řídí služebním zákonem. (Takže neplatí pro městskou policii.) 

V nedávné době restrikcí a různě ne/smysluplných nařízení se mnohokrát opakovala otázka, proč příslušníci bezpečnostních sborů prostě neodmítnou rozkaz splnit. Zkusím přiblížit, že situace nemusí být tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát.

První problematický bod je, že neuposlechnutí rozkazu může být trestným činem nebo přinejmenším přestupkem. Samozřejmě jsou zde “kličky”. Můžete nadřízeného požádat o písemné zadání rozkazu, o kterém máte pochybnosti. Ovšem jen v případě, že splnění rozkazu snese odklad… A o tom, jestli splnění rozkazu snese odklad, rozhoduje váš nadřízený. Který vám nejspíš rozkaz vydal…

Druhý bod ještě donedávna byl, že služební poměr nemá zkušební dobu. Nemohli jste se tedy sebrat a říct, že další den už nepřijdete. Posledních pár let už tu jistá forma zkušební doby je, ale vzhledem k poměrům u bezpečnostních sborů je to stejně jedno, protože na prvních pár měsíců jdete na výcvik, kde s veřejností stejně do styku moc nepřijdete.

No. A teď zkusím popsat, jak to může dopadnout, když rozkaz prostě splnit odmítnete.

Vezmu to trochu ze široka a možná některé části nejsou pro příběh tolik podstatné. Před x lety jsem zažila životní přelom, kdy jsem se v jednu chvíli “zasekla v životě”. Nebyla jsem moc schopná se pohnout dál a neměla jsem tušení, čeho chci v životě dosáhnout.

Po čase přišla nabídka práce ve sboru. Peníze nic moc, ale jistota ve smyslu “když nebudu dělat vyloženě kraviny, tak budu mít práci, která mi možná dá do života trochu řád a možnost splatit dluhy” tam byla…

Po nějaké době ve sboru jsem se seznámila se svým novým šéfem, který mi narovinu řekl, že vzdělání a některé zkušenosti mám sice super, ale zkušenosti z jiných potřebných oblastí jsou nedostatečné, a že mě posílá na jiné oddělení, abych nějaké nabrala. Tak jsem tam šla.

Po necelém roce jsem dle šéfa zřejmě měla zkušeností dost. Což nemohla být pravda. Nevím, proč mě tam tehdy poslal, ale nepátrala jsem po tom. To, co dělám, se stejně mohu učit jen vykonáváním své praxe. Mojí teorií je, že si mě asi někde zkoušel “prověřovat” a zjišťovat si o mně, jak asi budu reagovat na některé jeho rozkazy. Druhou věcí asi bylo, že už na něj tlačilo vedení, protože “kvalifikovanou sílu nechal rok hnít někde jinde a její agendu nikdo nedělal”.

Trochu mě překvapilo, že zpočátku jsem vlastně nedostávala žádné těžší akce k řešení, ale přičetla jsem to tomu, že jsou na mě “hodní” a nechtějí mě zavalit prací, abych náhodou neutekla jinam.

K našemu konfliktu došlo souhrou okolností až po pár letech. Asi to bylo štěstím. Ale i to mi jednou muselo dojít.

Osudného dne jsem přišla do práce, vzala si nějaké přidělené spisy a šla je vyřizovat.
U jednoho z nich jsem se zasekla, protože víc špatně už to být snad ani nemohlo.
Vznikla by velmi nebezpečná situace a mohlo by to skončit nějakým neštěstím…
Na nic jsem nečekala, zavolala jsem žadateli a vysvětlila mu problém.
Dohodli jsme se tak, že žádost vezme zpět a nechá celou věc přepracovat.

Problém jsem měla za vyřízený. Po chvíli přišel šéf a řekl, že “s nimi mluvil”, a že to mám odsouhlasit tak, jak to je, protože to jsou nějací jeho přátelé.

Následný dialog byl co do délky krátký, ale co do důsledků docela nepříjemný. Pro mě především.

Já: “Počkej, vždyť to nejde… Je to úplně blbě a je to strašně nebezpečný…”
Šéf: “O to se nestarej a napiš to.”
Já: “To je rozkaz?”
Šéf: “Jo.”
Já: “Fajn. Tak mi to dej písemně.”
Šéf: “Nic ti písemně dávat nebudu. Prostě to udělej.”
Já: “Neudělám.”
Šéf: “Tak to si asi hledej jinou práci.”
Já: “Hmmm… fajn.”

Spis mi sebral a odkráčel někam pryč. Příští den jsem zjistila, že to nechal napsat jednoho kolegu. Tím, že rozkaz nebyl písemně, tak jsem měla alespoň nějakou šanci, že to úplně zle nedopadne. No. Oficiálně mi opravdu nemohl nic moc udělat…

(Já měla výhodu, že můj nadřízený věděl, že to, co chce, není v souladu se zákonem. V dnešní době, kdy některé zákony přestávají platit, by to už asi tak jednoduché nebylo.)

Ale od té doby jsem dostávala nejvíc práce ze všech. Odměny jsem měla (bez ohledu na cokoliv) nejmenší ze všech. Když bylo potřeba něco udělat, do čeho se nikomu nechtělo, byla jsem první na ráně. Občasné vulgární vyčítavé smsky, jak všechno dělám špatně, ani nepočítám.

Trochu rána pod pás bylo, že o mně začal šířit věci z intimního života. Sice je na potkání neříkám, ale lidé, kteří mě znají déle, je vědí. Takže normálně by o tom věděl jen můj odbor, takhle se to vědělo v celém kraji. Pak už i celá republika… Nakonec to roznesl i mimo sbor… Zažila jsem spoustu “zajímavých chvil”, kdy některá má tajemství věděli lidé, které jsem osobně nikdy nepoznala.

Musí se nechat, že to byla životní zkušenost. Ale tenhle konkrétní rozkaz bych neposlechla zase.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 049 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,07 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)