25.9.2015
Kategorie: Společnost

Okamžik rozhodnutí nastane dříve než si myslíme

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VANĚK 25|09|2015

Když jsem psal před týdnem níže uvedený text,  poslední věta zněla “A nelze vyloučit, že okamžik rozhodnutí nastane dříve, než si myslíme”. Bohužel jsem měl pravdu.

Dnes to vypadá, že okamžik rozhodnutí nastal, protože naše zbabělá vláda není ochotna se vzepřít diktátu velkých zemí EU především Německa.  A co víc – jsem přesvědčen že současný vývoj vítá, protože má pocit, že již učinila vše co mohla aby EU “nezlobila”.

Nezbývá tedy nic jiného, než požádat naše zastupitele, aby této vládě vyslovili nedůvěru. A pokud tento, abych tak řekl ústavní postup selže, nezbyde než vyzvat občany, aby svůj postoj dali rázně najevo.

Obávám se totiž, že čekat na další řádné volby je bláhové… pokud budou události pokračovat takto, žádné demokratické volby nejspíš už nebudou. A pokud snad ano, budou mít k demokracii daleko… kdo si pamatuje období “normalizace” ví o čem mluvím.

eu-flag2

……………………………………………………

Názorů na uprchlickou krizi bylo již dost. Nicméně v nich většinou postrádám naši dlouhodobou reakci na to co se děje a co bude s největší pravděpodobností následovat.

Takže shrňme známá fakta…

Obrana vnějších hranic schengenského prostoru zcela selhala, přestože „technické prostředky“ pro její zajištění jsou nepochybně k disposici. Kancléřka Merkelová slíbila přijmout každého a EK nabízí řešení, která nic neřeší.

Proč se tak děje je otázkou – osobně se přikláním tomu, že kromě obvyklé neschopnosti řešit v EU cokoliv systematicky (tedy snad kromě tuleňů a žárovek) jde v dlouhodobém horizontu o snahu EUroelit zrušit národní státy a vytvořit EUronárod. A k tomu se lidé, bez jakéhokoliv vztahu k historii, tradicím a kontinuitě státu ve kterém budou žít, velice dobře hodí.

Pokud blížeji pohlédneme na přístup Německa, nelze než dát za pravdu baronce Thatcherové, která ve své knize „Umění vládnout“ napsala „Němci jsou kulturní a talentovaný národ, ale v minulosti se u nich projevovala výrazná neschopnost omezovat vlastní ambice či respektovat své sousedy“. Což se opět děje. A protože už dávno neplatí slova lorda Ismaye, že cílem NATO je „keep the Russians out, the Americans in, and the Germans down,“ nikdo Německo v jeho krocích (k naší škodě) nijak neomezuje. A vážně se obávám, že díky tomu bude Německo zase strůjcem nového konfliktu.

Nicméně jaký může být další vývoj? Nabízím dva možné scénáře.

1) EUroelity včetně Merkelové pochopí, že dále „tlačit na pilu“ není možné, k čemuž by mohly přispět visegradské země svým nekompromisním a zcela jednoznačným postojem. Také obyvatelstvo „starých“ zemí EU už začíná poněkud reptat.

Bohužel, vzhledem k minulému chování EUroelit v toto řešení – ostatně by bylo jen odkladem problému – moc nevěřím.

2) Německo bude dále uplatňovat své vize a vnucovat je okolním zemím a EK využije ustanovení Lisabonské smlouvy a „kverulanty“ přehlasuje, případně je donutí k tomu, že „nařízení“ přijmou dobrovolně. Ostatně s povinnou dobrovolností máme své zkušenosti.

Musím se přiznat, že tento scénář pokládám za pravděpodobnější a je na každém z nás, jak na něj reagovat. Moc možností není.

  1. Jednou z nich je, že nátlak, jako již několikrát v historii, přijmeme a opět se staneme „nesvéprávným územím pod správou cizí moci“ tentokrát navíc s rizikem, že se z nás časem stanou cizinci ve své vlastní zemi.
  2. Druhou variantou je, že se pokusíme opět vzít „správu věcích svých do svých rukou“ i za cenu případného vystoupení z EU. To by bylo nepochybně spojeno s řadou ekonomických a dalších problémů. Nicméně obhajoba suverenity a samostatnosti je vždy spojena s ochotou jít „do hrdel a statků“. Priority si musí každý určit sám.
  3. Poměrně obvyklá reakce typu „necháme to vyhnít“ ke které se řada občanů a politiků z pohodlnosti často uchyluje, znamená v tomto případě vlastně variantu 1).

Odpovídající reakci si musí vybrat každý sám, s plným pochopením všech následků a důsledků včetně toho, že rozhodnutí ovlivní vývoj našeho státu a národa na dlouhou dobu.

A nelze vyloučit, že okamžik rozhodnutí nastane dříve, než si myslíme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Petr Zavadil 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Libuše Urubková 400,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jiří Sika 163,56 Kč, Josef Šlajchrt 300,- Kč

Celkem za měsíc: 6 999,56 Kč
Vybráno 19.99%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 38 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.