gun218
12.6.2020
Kategorie: Společnost

Ohrožuje Covid-19 právo nosit zbraň?

Sdílejte článek:

VOJTĚCH KALINA

 

Jestliže nás historie něco naučila, tak to, že krize je živou vodou pro státní rozmach. Příběh kolem coronaviru ukazuje na obrovské zdroje moci, které se volení úředníci snaží uchvátit, zatímco běžní Američané musí ve svém každodenním životě dělat výrazné změny kvůli státem vynuceným odstávkám po celé zemi. Některé z pokusů o narušení individuálních práv přesahují i do dalších aktivit, které nemají naprosto žádnou souvislost s veřejným zdravím. Vezměme si například právo nosit zbraně.

Na federální úrovni politici záludně představili „gun violence prevention and community safety act of 2020“. Zákon, který by nařídil několik zbraňových restrikcí, jako je federální licence pro zbraně a střelivo, povinné všeobecné dokazování původu, zákaz takzvaných „útočných pušek“ a zákaz zásobníků běžné kapacity.

Jinými slovy se jedná o typický seznam kroků k odzbrojení civilistů, které si mnoho federálních úředníků přeje. Vzhledem k rozdělení současného kongresu tento zákon pravděpodobně neprojde. Nicméně, jeho představení ukazuje na oportunistickou povahu politiků během mimořádných okolností – ať už skutečných, nebo vymyšlených.

Když se podíváme na americkou historii, tak žádná z těchto politických machinací není nová. Často se zapomíná, že většina základních amerických zbraňových restrikcí byla uzákoněna během éry, kdy se překrývala Velká hospodářská krize a prohibice. Toto období bylo smrští společenských problémů – zejména častého organizovaného zločinu a ekonomiky v troskách.

Historické knihy se vyhýbají skutečnosti, že obě tyto nepříjemné okolnosti třicátých let byly výsledkem špatné státní politiky. Prohibice alkoholu podnítila organizovaný zločin a úvěrová expanze centrální banky vedla k nechvalně známému zhroucení akciového trhu v roce 1929. Následné ekonomické intervence Hooverovy a Rooseveltovy vlády bránily včasnému zotavení.

K jejich dobru je třeba přičíst, že politici ukončili absurdní prohibici schválením dvacátého prvního dodatku ústavy v roce 1933. Nicméně, většina závažných kroků, jako je zavedení social security act a national firearms act z roku 1934, je i nadále v platnosti. Později bylo vidět, jak se na ně staví další federální zákony o zbraních, a to až příliš předvídatelným způsobem.

Efekt západky, který Robert Higgs výstižně popsal, díky kterému se státní moc rozšířená během stavu nouze jen zřídkakdy vrátí na původní úroveň, je základem americké politiky od konce 19. století. Vzhledem k předchozím epizodám americké historie během minulého století vypadá současná pandemie coronaviru jako úrodná půda pro další případy efektu západky.

Pokusy zneužít tuto krizi jako odrazový můstek pro narušení práva nosit zbraň překvapivě nebyly tak efektivní. Federální vláda ukázala nejen překvapivou míru zdrženlivosti, ale také na konci března vyhlásila obchody se zbraněmi za „klíčové“ podniky. Naproti tomu rozličné státní zákonodárné orgány a obce vesele přidaly obchody se zbraněmi k ostatním „nepodstatným“ podnikům v rámci jejich odstávkových opatřeních. Nic nevyjádří „rovnost“ tak, jako uvalit stejnou bídu srkz vládní nařízení na všechny.

Jakmile narůstají počty zemřelých, tak se politika stává záležitostí toho, kdo může překonat ostatní, pokud jde o demagogii. Starostka města Champaign v Illinois Deborah Frank Feinen využila minulý měsíc této příležitosti k zákazu prodeje alkoholu a zbraní. Starostka New Orleans LaToya Cantrell se vydala v jejích stopách zákazem prodeje a přepravy střelných zbraní ve městě. Na státní úrovni pak guvernér Gavin Newsom schválil celostátní vyhlášku „stay-at-home“ pro Kalifornii, která nezařadila obchody se zbraněmi mezi „klíčové“ podniky. Dokonce i politicky středový stát jako Pensylvánie zpočátku zavřel obchody se zbraněmi na celostátní úrovni. Poněkud náhodná hříčka osudu, tlak společnosti a soudné jednání federální vlády dokázalo přinutit několik států a obcí obrátit. Svobodně smýšlející zástupci státu v Pensylvánii požádali s úspěchem guvernéra Toma Wolfa, aby zprostil maloobchodníky se zbraněmi celoplošného uzavření, zatímco Wake Country v Severní Karolíně se rozhodlo přestat brát obchody se zbraněmi jako nepodstatné.

Ačkoli pesimismus je často odůvodněný, díky téměř předvídatelné povaze státu zvětšujícího se pod jakoukoliv vládou, současná pandemie koronaviru nabízí také povzbudivý výhled – více američanů se ozbrojuje.

V nejistých časech spěchalo mnoho nových majitelů zbraní k jejich prodejcům si pořídit prostředek na ochranu sebe a svých blízkých. V tomto případě i jinak politicky rezervovaní jednotlivci vidí z první ruky, jak přísný je současný systém kontroly zbraní, zejména systém federální prověrky. Proces nákupu zbraně v Americe není tak jednoduchý, jak líčí mnoho televizních odborníků. National Instant Criminal Background System (NICS) přesto zaznamenal rekordní počet prověrek. Američané mají stále potřebu vlastnictví vlastní zbraně i navzdory strašení médii a létům sociálního inženýrství na státních školách.

Američané mají nyní štěstí, že si jejich současná vláda zachovala jistou zdrženlivost. Ale v budoucnu to tak být nemusí. Politika je častokrát jen hod mincí: veřejnost zadržuje dech a čeká, jak dopadne. Mince nakonec padne na špatnou stranu a na civilisty opět dopadne státní tyranie. Musíme ukončit tuto nebezpečnou hru, abychom se vyhnuli despotickému osudu. Je to příliš, žádat naše vůdce, aby přemýšleli nad rámec svého funkčního období?

Krátké časové horizonty masové demokracie podněcují impulzivní tvorbu různých nesmyslných politik. Běžní Američané se mohou pojistit alespoň tím, že neposkytnou případným tyranům ještě další nástroje moci, pokud by se k ní takoví tyrani dostali. Pro Američany, kteří si cení práva nosit zbraň, je v současné době nejbezpečnější vsadit na přijetí výzvy zavedení radikální decentralizace státní správy. Posílení lokálních jurisdikcí není jen otázkou ochrany svobod, ale také budování silných institucí, které jsou připraveny blokovat nevyhnutelné uzurpace moci přicházející shora.

Jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 750 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)