farmarsky-trh5
21.2.2016
Kategorie: Ekonomika

Ohrozí EET farmářské trhy nebo ne?

Sdílejte článek:

JOSEF LEBDUŠKA 21|02|2016

Ministerstvo financí na svých stránkách uvádí článek „Zavedení EET neohrozí farmářské trhy“. Mám na to úplně jiný názor.

Dále uvádí, že jednou z výhod zavedení elektronické evidence tržeb je právě to, že se jedná o plošné opatření, které zajistí rovné podmínky pro všechny.  A také prý, cílem Ministerstva financí ani Finanční správy rozhodně není likvidace farmářských trhů či jiných forem podnikání. Dokonce prý resort financí vychází podnikatelům maximálně vstříc a pomáhá jim při přípravě na online evidenci.

Jak dále v textu uvádí, nenařizuje podnikatelům žádné konkrétní zařízení a umožňuje využívat širokou paletu řešení od stávajících pokladen přes tablety až po mobilní telefony. Nebude k tomu zapotřebí žádná certifikace. Každý podnikatel prý tak bude mít možnost zvolit si řešení, které je pro něj nejjednodušší a nejlevnější. Podle odhadů Ministerstva financí, prý u nejmenších podnikatelů půjde jednorázově maximálně o několik tisíc korun.

A dokonce prý nejmenší subjekty, které platí daně, nebude pořízení zařízení stát nic. Náklady na vybavení si totiž díky slevě na dani ve výši 5000 korun odečtou od daně z příjmů. Dokonce Ministerstvo financí ví, že pro podnikatele nevzniknou ze zavedení elektronické evidence tržeb žádné měsíční náklady nad rámec připojení k internetu. A sám ministr Babiš je tak vstřícným, že dokonce ve výjimečných případech, pokud by se trhy konaly na místě, kde je prokazatelně problém s připojením k internetu, lze požádat Finanční správu o zjednodušený (offline) režim a data zasílat do 5 dní.

Jsem rád, že tohle všechno ministerstvo financí ví a odhadlo. Jsem rád, že ministr financí se tak dojemně stará o drobné podnikatele a živnostníky, fakt. A jsem neskonale rád, že Ministerstvo financí usoudilo, že to ty nejmenší podnikatele nebude stát nic. Prý si ty náklady mohou odečíst z daní. Jenom ministerští nějak zapomněli, že aby bylo možno odečítat, je nutno nejprve vydělat. Ale to jim nezazlívám, vždyť oni, ani jejich ministr neví, co to je vydělat. Úředníci mají své jisté, jsou placeni státem, bez ohledu na to, jakou hovadinu vymyslí a kolik peněz prošustrují, jejich pan ministr podniká dokonce tak výborně, že nebýt pobíračem státních dotací, tak už přišel na buben.

Aby pan ministr rozptýlil i zbylé obavy tak nám sděluje, že zaevidování tržby proběhne okamžitě, celá transakce nebude trvat déle než platba kartou. Prý, podle zkušeností ze zahraničí, je například průměrná doba odezvy cca 0,3 vteřiny. Podle zkušeností z ČR je průměrný plat přes 26 tisíc, že? A dále říká, „v případě výpadku spojení, kdy podnikatel neobdrží do několika vteřin unikátní kód, vytiskne pokladní zařízení účtenku bez něj a opatří ji zjednodušeným elektronickým podpisem. Data pak budou automaticky odeslána na Finanční správu do 48 hodin po zaevidování, a to dávkou. Nehrozí tedy ani tvorba front z důvodu případného výpadku internetu“.

A ejhle, pokladní zařízení vytiskne účtenku bez něj a opatří ji zjednodušeným elektronickým podpisem. Jak to jde dohromady s tím, že nenařizuje podnikatelům žádné konkrétní zařízení a umožňuje využívat širokou paletu řešení od stávajících pokladen přes tablety až po mobilní telefony? Nebo snad některý podnikatel vlastní telefon s tiskárnou a pokladnou? Kolik podnikatelů vlastní nějaké pokladní zařízení, které nejenom že umí komunikovat s FS ohledně přidělení unikátního kódu, umí zjednodušený elektronický podpis a navíc bude umět si pamatovat jaká data má odeslat na FS v případě výpadku spojení a v jaké dávce, jak má ta odesílaná věta té dávky vypadat?

Nezapomněl někdo na MF, že drobný podnikatel v kamenné prodejně má nějaký účetní systém, pokladny a to vše bude muset předělat na komunikaci s Finanční správou? Že bude muset zakoupit nové pokladny, které budou umět vytisknout unikátní kód a k tomu upravit příslušné programy? A že to rozhodně nebude stát oněch avizovaných 5 tisíc, ale mnohem víc?  Že u trhovců to probíhá tak, že při prodej zboží sice vystaví účtenku, může mít i pokladnu, ale teprve po příjezdu domů přenáší data do systému?

A najednou MF nařídí trhovcům, aby svůj systém propojili tabletem, mobilem, nebo čímkoliv jiným a to tak, že na nějakém zařízení vytiskne účtenku – párek v rohlíku – to se propojí s jeho mobilem, ten odešle data kamsi na FS, to mu přidělí číslo a následně mobil dá povel k vytištění účtenky. Opět nová pokladna, program, možná i mobil a program v něm, zcela jistě záložní zdroj energie.

Schválně si někdo změřte, jak dlouho trvá v nějakém obchodním domě po zadání pinu propojení se systémem, schválení platby a zahájení tisku účtenky. Trvá to 0,3 vteřiny? Ani náhodou. A to mají všechna taková místa pevné připojení linkou. Schválně, zkuste si někdy mobilem připojit, nejlépe někde v zapadlé vísce, na facebook. Vzdáte to, protože se vám nebude chtít čekat na natažení stránky. Ale ono to pořádně nechodí ani v menších městech.

Vzpomínám si, jak jsem před r. 89 pracoval v prodejním oddělení jednoho strojírenského podniku. A dostali jsme úkol vytvořit plán, kolik kterých výrobků se prodá v r. 2050. Když šéf odešel, podívali jsme se po sobě, každý vytáhl z peněženky dvacku, já jako nejmladší jsem pro tu lahvinku došel a plánovali jsme. A mám dojem, že podobně plánovali náklady státu i podnikatelů, daňové výnosy i vše okolo EET na Ministerstvu financí. Jen nevím, zda tu lahvičku platil ministr, nebo si ji koupili ze svého.

ZDROJ: Josef Lebduška

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 44 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.