CT TELEVIZE
24.6.2020
Kategorie: Ekonomika

Ohrožení svobody a nezávislosti ČT je zažehnáno – ředitel Dvořák svých 1,6 milionu jako odměnu dostane

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je dnes odhlasovaná odměna 1,6 milionu korun pro generálního ředitele ČT Petra Dvořáka adekvátní, nebo je pravda na straně radní Hany Lipovské, která navrhovala, aby mu za loňský rok žádná odměna vyplácena nebyla?

Rada České televize na svém dnešním jednání rozhodla, že generálnímu řediteli naší veřejnoprávní televize Petru Dvořákovi bude za rok 2019 vyplacena odměna ve výši 1,6 milionu korun. Sice si oproti předchozím letům, kdy mu Radou ČT byla schválena odměna 2,4 milionu korun (odpovídající výši jeho ročního platu), o něco pohorší, nejspíš však bude po dnešku i tak spokojen. Jedna z televizních radních totiž před jednáním navrhovala, aby řediteli ČT žádný bonus vyplácen nebyl.

Tou „nepřející“ radní nebyl nikdo jiný než ekonomka Hana Lipovská. Jistě mají mnozí ještě v čerstvé paměti, jakou bouři nevole vzbudila mezi některými opozičními politiky skutečnost, že paní Lipovská byla do Rady ČT zhruba před měsícem přes mnohé protesty zvolena. Mluvilo se o vážném ohrožení svobody a nezávislosti naší veřejnoprávní televize, bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dokonce s ohledem na to, že Lipovskou do rady jmenovala Česká biskupská konference, zvažoval své vystoupení z církve. Jestli tak pan Kalousek opravdu učinil, známo není, ovšem náboženské téma v souvislosti s osobou paní Lipovské opět oživil jeden ze stávajících členů Rady ČT Zdeněk Šarapatka, který kvůli jejímu návrhu na nulovou odměnu pro ředitele Dvořáka prohlásil, že „Hana Lipovská se za funkci upsala peklu.“ (viz odkaz zde)

Těžko říci, nakolik byl návrh paní Lipovské pekelný či ďábelský, ovšem například její argument, že ČT v roce 2019 sice hospodařila v souladu se schváleným vyrovnaným rozpočtem, nicméně účetně vyrovnaného rozpočtu bylo dosaženo pouze díky dalšímu rozpouštění Fondu televizních poplatků, mně přijde vcelku logický. Navíc je otázkou, zda to, že vrcholný manažer instituce typu naší veřejnoprávní televize dokáže hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, by nemělo být spíše samozřejmostí než důvodem k nárokovému vyplácení odměny ve výši 100 % jeho základního platu.

Pokud někdo bude argumentovat tím, že naše vlády nehospodaří s vyrovnaným rozpočtem již řadu let a pro příští rok je plánovaný schodek veřejných financí ve výši 500 miliard korun: Česká televize má na rozdíl od státní kasy příjmy vždy jisté ve formě povinných koncesionářských poplatků, bez ohledu na to, zda je konjunktura nebo naopak krize. Nicméně v době, kdy je řada firem v důsledku pandemie Covid-19 nucena propouštět část svých zaměstnanců, mnozí podnikatelé byli několik měsíců bez příjmů a stát bude dávat spoustu peněz na oživení ekonomiky, mi nepřijde úplně nejsprávnější, když je řediteli veřejnoprávní televize vyplácena více než jeden a půlmilionová odměna jen za to, že hospodařil s vyrovnaným rozpočtem a že ČT má mezi televizními diváky v průměru zhruba 30% sledovanost.

Nicméně členové Rady ČT demokraticky odhlasovali (dle toho, co je napsáno zde, se k návrhu Hany Lipovské přidali jen další tři radní), že Petru Dvořákovi odměna ve výši 1,6 milionu korun náleží. Věřím proto, že nejenom pan Šarapatka, ale i všichni ti, kteří se ještě před pár týdny obávali toho, že nově zvolení radní Hana Lipovská, Luboš Xaver Veselý a Pavel Matocha znamenají vážnou hrozbu pro ohrožení nezávislosti našeho nepochybně nejobjektivnějšího média, mohou nějakou dobu zase v klidu spát…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 289 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)