27.8.2015
Kategorie: Společnost

“Oh má země, tak krásná a ztracená” … dojemné představení v italské opeře varující před islámskou hrozbou

Sdílejte článek:

JAN ŠINÁGL 27|08|2015

Doufám, že se mýlím! Ale pokud bude svět válčit a instalovat svou demokracii ve světě – hlavně další odbytiště – budou lidé z těch kontinentů utíkat do Evropy! USA je daleko – tam kocábky nedoplují!!

Mluví dirigent Riccardo Muti: „Přátelé milí, existuje několik druhů protestů. Jeden z nich vám chci ukázat výňatkem z opery G. Verdiho Nabucco – sbor zotročených Židů odvlečených po prohrané válce do Babylonu asi 590 let před našim letopočtem“.

Opera se hrála v Římě při příležitosti 150. výročí moderní Itálie za přítomnosti Berlusconiho a starosty Říma. Už před začátkem opery byl dlouhý potlesk. Italové, jak víte, milují Verdiho a jeho opery většinou znají nazpaměť a slavné árie zpívají. Opera proběhla normálně až k uvedenému sboru, jehož první slova v překladu jsou: “Oh má země, tak krásná a ztracená”.

00verdi

V hledišti bylo zvláštní napětí, které cítil dirigent i účinkující. Když skončil sbor otroků, byl obrovský aplaus. Dirigent slyšel výkřiky: “Opakovat!” A rozruch neustával. V Itálii není zvykem opakovat části v průběhu opery, ale nakonec, když se rozruch utišil, obrátil se dirigent na Berlusconiho a řekl:

“Jsem Ital. Cestuji po celém světě a teď se stydím za to, co se děje v mé zemi, a proto (k obecenstvu) přijímám Vaši prosbu k opakování! Nejen pro vlastenecký obsah, ale při dirigování slov “Oh má krásná ztracená země” myslím na to, že když budeme takto pokračovat v přijímání islámu, zničíme kulturu, která tvoří historický základ Itálie. V tom případě bude naše země opravdu ztracena. Já, Muti, jsem mlčel po léta. Nyní bych chtěl dát této písni skutečný význam. Jsme doma v Římě, v divadle se skvělým sborem a nádherným doprovodným orchestrem. Navrhuji Vám, abyste se připojili, a budeme zpívat všichni spolu.”

Potom zahájil opakování písně sboru, obrátil se k publiku a dirigoval jejich zpěv. Lidé byli vidět jen tmavě, protože osvětlené bylo jen jeviště, ale jak publikum, tak všichni na jevišti, zpívali ve stoje. Když sbor skončil, bylo vidět, jak si ženy zpívající ve sboru utíraly slzy smutku. Také je nám, v české kotlině, třeba takového Nabucca!!! 

ZDROJ: Jan Šinágl

PS: Jeden ze čtenářů nám zaslal 16.2.2016 mail, kde píše:

Jedná se o projev ital. dirigenta Mutiho v opeře Scala, kde kritizoval stav ital. opery a státního zacházení s kulturou. Nepravdivý klip, který se dosud šíří v českých internetových zdrojích a sítích je záměrně zneužit. Do projevu dirigenta je vložena informace o nebezpečí přijímání islámu, kterou nevyslovil.

Autory manipulace projevu lze samozřejmě už těžko zjistit, nicméně šíření falešné verze stále pokračuje a nemá ani v nejmenším co dělat se současnou uprchlickou problematikou. Jediným účelem zenužití projevu je evidentně snaha působit na veřejnost. Samozřejmě si můžete nechat projev z italištiny ověřit.

Sděluji Vám tuto informaci, protože se domnívám, že Vám fakta o této věci nejsou patrně známa a zveřejněním textu jste se stali jednou z mnoha obětí desinformace.

Se srdečným pozdravem

Ivan Kraus
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 655,00 Kč
Vybráno 7.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 79 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.