freedomslova
31.7.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Odvykli jsme si spolu mluvit, důsledky vidíme všude

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyJsem zvědav, kdy se v politice objeví konečně osobnost, která místo slov, že nepřišla vládnout, ale sloužit, řekne toto:„ Jsem takový, jaký jsem. Mám své přednosti a své chyby. Něco dělám dobře a v něčem se nevyznám. Ale nic z toho by nebylo možné, nebýt vás. Bez vás to nezvládnu a budu rád za vaši pomoc. Ti, kteří mě mají rádi, těm v pokoře děkuji a budu se snažit vás nezklamat. A ty druhé prosím o kritické připomínky, protože bez vás není možné být lepší. Važme si svých nepřátel, protože jedině díky nim můžeme být lepšími. Jsem člověk. A takového mě prosím berte. Nikdo nejsme dokonalí a nezvolili jste Boha, ale chybujícího člověka. Společně to dokážeme.“ Jsem zvědav, jestli se někdo takový najde.

Odvykli jsme si spolu mluvit. Uzavřeli jsme se do klubů přesvědčených. Tyto kluby a komunity mají jasnou představu o tom, co je to demokracie. A jen jejich pohled je ten správný. Mluvit s jiným je zapovězeno. Dokonce je zcela jasné, s kým se může a s kým nemůže mluvit. Osobnost umí mluvit s každým. Chybí zde politik, který dokáže bez emocí mluvit s každým. To není mínus, ale plus. Výrazné plus. Chybí zde lidé, kteří umí mluvit, jak s lidmi na vesnici, tak ve městě. Dokáží spojit bohaté a chudé. Je potřeba zbořit hranici beznaděje. Chudí musí vědět, že mohou být bohatými. Protože bohatí vědí, že mohu být chudými. Ale mnohdy na sobě pracují dnem i nocí. A jasně, mají i štěstí. Ale ti chudí potřebují neztratit naději. Vizi. Když pominu fakt, že hmotné bohatství je pomíjivá veličina. Ten, kdo dokáže spojit názorově i postavením zdánlivě nespojitelné skupiny bude král. To umí však pouze osobnost s vnitřní pokorou, láskou k lidem a úctou k člověku. A takových bohužel je stále méně.

Václav Havel byl člověk se všemi svými klady a zápory. Nebyl Bohem, ale tak jako všichni po něm, jen obyčejným člověkem, který má své klady i zápory. Myslím, že by byl dnes velmi smutný z toho, že se jeho ideály zaštiťují lidé, kteří neumí naslouchat a mluvit s každým. A právě tyto klady berou jako nereálnou demagogii. A to je smutné zvláště v současné době. Mnoho lidí mluví o tom, co se mělo a co ne. Dnes mluví o minulosti, i když tehdy byli těmi, kteří čekají, jak to dopadne a přemýšleli o tom, co by udělali, kdyby. Každý národ potřebuje vizi. A společenskou dohodu pro většinu lidí snesitelnou. Potřebuje i ekonomický základ, protože snít své vize bez jasného ekonomického rámce nemá smysl. Taktéž i právního. A tak se vraťme ke starému známému. Demokracii tady máme. Teď ještě nějaké demokraty. Těch je však stále méně a méně než šafránu.

František Ladislav Rieger říkal, že jeden lidé někoho vyzdvihují k nebesům, aby ho druhý den kamenovali. Samozřejmě se jedná o ty samé lidi. Kolikrát se už takový příběh stal. A kolikrát ještě stane. Vždyť v anonymitě skupiny se pravdy říkají vždycky nějak lépe. Jsme v době emotivní. Je potřeba vzbudit emoce. Ten pocit, je dnes základním heslem. Doba je opravdu přelomová. Postavíme novou platformu pro komunikaci?

Z politické scény se stalo tržiště, kde strany soupeří s marketingovými produkty. A komunisté, kteří celé hemžení pozorovali léta zpovzdálí, se stali jazýčkem na vahách. Předseda strany, která vyhrála volby, je mistrem druhých pokusů. Přesto se teď ocitl v jiné situaci. Celý svůj podnikatelský život byl ve svých firmách hlavním akcionářem. Tím, který rozhodoval, zajišťoval provoz a počítal s výnosy, ztráty a dotace. V podstatě neměl důvod se někoho na něco ptát.

„Na tomto chaosu můžeme vydělat spoustu peněz. My potřebujeme všechny mozky,“ citace z filmu Den před krizí. Jak příznačné. Bylo, bude a zůstane. Na druhé straně ti samí lidé, co v době pozdvihování, pozdvihují lidi do výšin, po nich druhý den hází kameny. Hlas lidu, hlas Boží. Mnozí v dějinách o tom vědí své.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 901 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)