freedomslova
31.7.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Odvykli jsme si spolu mluvit, důsledky vidíme všude

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyJsem zvědav, kdy se v politice objeví konečně osobnost, která místo slov, že nepřišla vládnout, ale sloužit, řekne toto:„ Jsem takový, jaký jsem. Mám své přednosti a své chyby. Něco dělám dobře a v něčem se nevyznám. Ale nic z toho by nebylo možné, nebýt vás. Bez vás to nezvládnu a budu rád za vaši pomoc. Ti, kteří mě mají rádi, těm v pokoře děkuji a budu se snažit vás nezklamat. A ty druhé prosím o kritické připomínky, protože bez vás není možné být lepší. Važme si svých nepřátel, protože jedině díky nim můžeme být lepšími. Jsem člověk. A takového mě prosím berte. Nikdo nejsme dokonalí a nezvolili jste Boha, ale chybujícího člověka. Společně to dokážeme.“ Jsem zvědav, jestli se někdo takový najde.

Odvykli jsme si spolu mluvit. Uzavřeli jsme se do klubů přesvědčených. Tyto kluby a komunity mají jasnou představu o tom, co je to demokracie. A jen jejich pohled je ten správný. Mluvit s jiným je zapovězeno. Dokonce je zcela jasné, s kým se může a s kým nemůže mluvit. Osobnost umí mluvit s každým. Chybí zde politik, který dokáže bez emocí mluvit s každým. To není mínus, ale plus. Výrazné plus. Chybí zde lidé, kteří umí mluvit, jak s lidmi na vesnici, tak ve městě. Dokáží spojit bohaté a chudé. Je potřeba zbořit hranici beznaděje. Chudí musí vědět, že mohou být bohatými. Protože bohatí vědí, že mohu být chudými. Ale mnohdy na sobě pracují dnem i nocí. A jasně, mají i štěstí. Ale ti chudí potřebují neztratit naději. Vizi. Když pominu fakt, že hmotné bohatství je pomíjivá veličina. Ten, kdo dokáže spojit názorově i postavením zdánlivě nespojitelné skupiny bude král. To umí však pouze osobnost s vnitřní pokorou, láskou k lidem a úctou k člověku. A takových bohužel je stále méně.

Václav Havel byl člověk se všemi svými klady a zápory. Nebyl Bohem, ale tak jako všichni po něm, jen obyčejným člověkem, který má své klady i zápory. Myslím, že by byl dnes velmi smutný z toho, že se jeho ideály zaštiťují lidé, kteří neumí naslouchat a mluvit s každým. A právě tyto klady berou jako nereálnou demagogii. A to je smutné zvláště v současné době. Mnoho lidí mluví o tom, co se mělo a co ne. Dnes mluví o minulosti, i když tehdy byli těmi, kteří čekají, jak to dopadne a přemýšleli o tom, co by udělali, kdyby. Každý národ potřebuje vizi. A společenskou dohodu pro většinu lidí snesitelnou. Potřebuje i ekonomický základ, protože snít své vize bez jasného ekonomického rámce nemá smysl. Taktéž i právního. A tak se vraťme ke starému známému. Demokracii tady máme. Teď ještě nějaké demokraty. Těch je však stále méně a méně než šafránu.

František Ladislav Rieger říkal, že jeden lidé někoho vyzdvihují k nebesům, aby ho druhý den kamenovali. Samozřejmě se jedná o ty samé lidi. Kolikrát se už takový příběh stal. A kolikrát ještě stane. Vždyť v anonymitě skupiny se pravdy říkají vždycky nějak lépe. Jsme v době emotivní. Je potřeba vzbudit emoce. Ten pocit, je dnes základním heslem. Doba je opravdu přelomová. Postavíme novou platformu pro komunikaci?

Z politické scény se stalo tržiště, kde strany soupeří s marketingovými produkty. A komunisté, kteří celé hemžení pozorovali léta zpovzdálí, se stali jazýčkem na vahách. Předseda strany, která vyhrála volby, je mistrem druhých pokusů. Přesto se teď ocitl v jiné situaci. Celý svůj podnikatelský život byl ve svých firmách hlavním akcionářem. Tím, který rozhodoval, zajišťoval provoz a počítal s výnosy, ztráty a dotace. V podstatě neměl důvod se někoho na něco ptát.

„Na tomto chaosu můžeme vydělat spoustu peněz. My potřebujeme všechny mozky,“ citace z filmu Den před krizí. Jak příznačné. Bylo, bude a zůstane. Na druhé straně ti samí lidé, co v době pozdvihování, pozdvihují lidi do výšin, po nich druhý den hází kameny. Hlas lidu, hlas Boží. Mnozí v dějinách o tom vědí své.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jan Janát 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 955,00 Kč
Vybráno 34.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 806 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.