CSSD918
24.4.2019
Kategorie: Politika

Odvolání Pavla Zemana: Hamáček jede podle not opozice

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPředseda ČSSD Jan Hamáček vyhrožuje premiérovi tím, že by případné hlasování o konci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana bylo „posledním hlasováním vlády“. Hamáček tak vzorně plní roli opozice.

Ministr vnitra, vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček¨odmítl návrh budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešové (nestr. za ANO) na změnu zákona o státním zastupitelství, který byl omezil funkční období nejvyššího žalobce. Zdůraznil zároveň, že pokud se bude ANO snažit odvolat toho stávajícího, Pavla Zemana, ČSSD z vlády odejde.„Pokud by se mělo hlasovat o odvolání nejvyššího státního zástupce, tak to bude poslední hlasování této vlády,“ zdůraznil Hamáček. „Byl by to pro nás důvod z vlády odejít,“ dodal. Babiš v rozhovoru pro Právo vyloučil, že by se chystalo Zemanovo odvolání.

Hamáčkova strana má řadu problémů, počínaje nízkými volebními preferencemi, dluhem vůči dědicům advokáta Zdeňka Altnera a i díky činnosti svých velmi „aktivních“ ministrů. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová slibuje a slibuje a Andrej Babiš jí „brzdí a brzdí“. Ministr vnitra Antonín Staněk pak odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Kvůli tomuto odvolání dorazilo do Česka „zděšení“ významných reprezentantů světových galerií. Hamáček si uvědomuje, že je doba „zlá“ a nepřeje ČSSD a proto nyní s radostí „naskočil“ do politiky opozičních stran v otázce možného konce nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Po rezignaci stávajícího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a ohlášeném jmenování nové ministryně Marie Benešové totiž opozice přišla s tím, že tak Babiš připravuje půdu pro pád Pavla Zemana. Důvodem by měla být co jiného než kauza Čapí hnízdo. Babiš to sice popírá, ale semínko bylo zaseto.

Silácké Hamáčkovy řeči proto mohou být odůvodněny snahou zamluvit odvolání ředitele Národní galerie poukazováním na možný problém odvolání Zemana. ČSSD tak používá „osvědčenou“ taktiku pomocí neexistujícího odvolání zamlžit odvolání, které provedl ministr za ČSSD.

Rezignace Kněžínka má ale i jiné zajímavé souvislosti. Unie státních zástupců a i předsedkyně Unie soudců totiž požadují, aby výměna ministra byla „lépe vysvětlena“. To je požadavek nadmíru komický, pokud by například jmenování jakéhokoliv ministra mělo být konzultováno či dokonce schvalováno profesními či odborovými organizacemi. K ničemu jinému totiž požadavek státních zástupců a soudců nesměřuje.

Silná slova Hamáčka ale k ničemu stejně nezavazují. I kdyby nakonec k odvolání Pavla Zemana došlo, pokud to dle not unie státních zástupců bude „dobře vysvětleno“, určitě Hamáček neodejde z vlády uprostřed „dobré práce pro lidi“.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ladislav Hegyi 300,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč

Celkem za měsíc: 14 428,00 Kč
Vybráno 41.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 648 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.