FIALAODS
14.10.2020
Kategorie: Politika

ODS: Vyslovme nedůvěru vládě!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPo jednání vlády, která rozhodla o dalším zpřísnění omezení pohybu obyvatelstva, prohlásil Jan Hamáček, že z jednání s opozicí má dojem, že ta chápe situaci. ODS ale „překvapivě“ oznámila záměr vyslovit nedůvěru vládě.

Nechutná politizace pandemie má i v Česku podobný průběh jako jinde ve světě. Opozice kritizuje vládu za „nezvládnutí pandemie“ aniž by i jen naznačila (až na čestné výjimky), jak by postupovala, kdyby byla sama u moci. Místo kritiky konkrétních kroků vlády se mudruje o „dalekosáhlém selhání“, viní se premiér Andrej Babiš z toho, že „nemá situaci pod kontrolou“ a podobné nesmysly.

Česká vláda tentokrát zvolila jinou taktiku než na jaře. Oslovila představitele všech sněmovních stran a jednala s nimi o záměru rozsáhlých plošných opatřeních, včetně zavření restaurací a uzavření základních škol, minimálně na tři týdny. Poté, když tato opatření byla vládou schválena, vystoupil na tiskové konferenci místopředseda vlády Jan Hamáček s tím, že „má dojem, že opozice opatření vlády chápe“. Zřejmě to byl jenom dojem, protože následující den předsednictvo ODS oznámilo, že bude ihned po skončení nouzového stavu požadovat, aby vláda znovu požádala poslaneckou sněmovnu o důvěru.

Předsednictvo občanských demokratů v úterý vyzvalo menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, aby po skončení nouzového stavu požádala o důvěru. Jinak bude frakce ODS ve Sněmovně hledat podporu pro vyslovení nedůvěry vládě, oznámil šéf ODS Petr Fiala. Demisi premiéra požaduje také TOP 09. Buď vyvodí zodpovědnost sám, nebo to za něj uděláme my, napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová. Vláda nebude po skončení nouzového stavu o důvěru, řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Opozice může hlasování vyvolat, dodal.

Kritika opozice je opět plytká a poplatná politice „Antibabiš“. Místo toho, aby se alespoň pokusila kritizovat některá opatření, se kterými nesouhlasí, kličkuje a tvrdí, že je nutné tato opatření dodržovat. To zcela jistě, nicméně já osobně bych právě velmi rád slyšel právě z úst Petra Fialy nebo Markéty Pekarové Adamové, co by dělali jinak.

Jsme přesně v té rovině, na kterou nejčastěji narážíme. Jsou vyhlášena konkrétní opatření, jasná pravidla. K nim je dle mého soudu nutně se vyjádřit. Pokud vláda navrhne zavření všech základních škol, ministr školství pak oznámí, že se I. stupně otevřou 2.listopadu, ať bude epidemiologická situace jakákoliv, přesně to bych uvedl jako jeden z naprosto chybných kroků, které vládě ministr zdravotnictví Roman Prymula navrhnul. Vždyť toto opatření odčerpá ze zdravotnictví možná stovky mladých žen s malými dětmi. A Prymula je hodlá nahradit mediky ze 4. a 5. ročníků, za jejichž případné chyby ponese odpovědnost údajně stát! V situaci, kdy jsou stovky sester vyřazeny z práce kvůli karanténě nebo kvůli tomu, že právě onemocněly covidem. Omluvu Prymuly neberu, protože jedná stále jako neomylný všeználek, který si pouze nevidí do úst, a ačkoliv se situace vlastně vůbec dramaticky nemění, stačil během tří neděl změnit českou společnost opět do ochromujících opatřeních. Nezavřeme divadla – zavřeme, nezavřeme restaurace – zavřeme. A celému tomu dominuje číslo přes 8500 pozitivních testů za jediný den, které se evidentně stalo oním „spouštěčem“ podzimního českého lockdownu a zavřelo odpůrcům Prymuly ve vládě ústa. Po něm ale čísla pozitivních výsledků testů klesla, dokonce na polovinu, takže se zdá, že se projevuje vliv ne tak zásadních omezení od počátku října.

Podobné věci bych jako opoziční politik kritizoval. Místo toho slyšíme jakési obecné floskule o tom, že Babiš nezvládá, neřídí, měl by sám odstoupit atd. Ach ano, umístění Prymuly do pozice ministra považuji za hrubou chybu tandemu Zeman-Babiš a rozhodně politiku hnutí ANO poškozuje. Jsem zvědav na průzkumy preferencí politický stran za říjen a zejména za listopad, pokud si vláda s Prymulou vynutí pokračování dalších restrikcí.

Nicméně, vraťme se k meritu věci. Každá vláda by musela na covidou krizi reagovat. A je pravdou, že jsou i evropské vlády, které nařizují ještě mnohem tvrdší zásahy do života obyčejných lidí s ještě problematičtějšími dopady na současnou krizi. Na vyslovení nedůvěry vládě však dle mého soudu ani Prymulova (ne)politika nestačí. Jestliže opozice nemá nato, aby dokázala argumentačně vládní alias Prymulova opatření konkrétně napadnout a navrhnout jiné řešení, nemá na vyslovení nedůvěry vládě nárok. Chápal bych, kdyby opozice požadovala odchod ministra zdravotnictví tak, jako v čase ministra Adama Vojtěcha. Já osobně považuji Vojtěcha za ministra, který byl mnohem více otevřený diskusi se svými kolegy ve vládě a jeho rezignaci považuji za významné oslabení vládní sestavy.

ODS a TOP 09 tak jen opět prokazují, že nemají žádnou jasnou variantu k řešení covidové pandemie ani nejsou ochotni riskovat ve stylu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dnes už zcela jasně preferuje podporu ekonomiky před dalšími uzávěrami společnosti. Právě o tom se dnes v USA vedou zásadní spory mezi ním a Joe Bidenem, který obviňuje Trumpa z „nezvládnutí pandemie“, tj. přesně ve stylu ODS a TOP 09 u nás. Je to tedy jen plácnutí do vody. Obávám se, že pokud by ODS či jakákoliv jiná opoziční strana byla u vlády, dopadlo by to podobně, ne-li hůře.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Vybráno 47.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 287 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,83 out of 5)
Loading...
politicon.cz
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.