ods417
6.10.2017
Kategorie: Politika, Volby 2017

ODS si vybírá krutou daň za svoji minulost. Proč s tím nic neděláte, Petře Fialo?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

Tak nevím. Podle pana předsedy ODS se jej již voliči neptají na minulost ODS. To je možná pravda, mně se většinou také neptají, a jednoduše mi říkají, že kvůli té minulosti ODS volit nebudou. A také nevím, proč by se měli ptát právě pana předsedy, který se uvedl prohlášením, že „jen žádné sebemrskačství, jsme optimisté a díváme se dopředu.

Pohled dozadu jej nikdy nezajímal, důvod proč ODS ztratila jeden a půl milionu voličů jej stále nezajímá.

ODS je na cestě vzhůru, což dosvědčují průzkumy, které napovídají, že by ODS mohla dosáhnout dvojciferného výsledku.

Ano, mohla. Ale zrovna tak by mohla dosáhnout 5 procent. To je sice méně pravděpodobné, ale možné to je. A ODS by měla uvažovat, jak přilákat na poslední chvíli nějaké voliče, ne uvažovat o tom, jaké podmínky bude klást vítězným stranám, aby je vzala do své vlády. Otázkou, je, zda jí do vlády ostatní strany vezmou, a to se stane jen tehdy, když budou potřebovat do koalice vycpávku.

Pro mě je to znak stagnace, vzestup preferencí ze 7.8 procent na 10 po třech letech není znakem dynamiky. V mnoha průzkumech z poslední doby, je uváděno i pouhých 7 procent. Průzkumy jsou průzkumy a není třeba jim věřit. Zvláště nehovoříme-li o skutečných voličských preferencích, ale o volebním modelu, skutečné preference jsou ještě menší a hranice 5 procent je nebezpečně blízko. Ale i když si řekneme, že jde alespoň o náznaky trendu, není to právě důvodem k velkému optimismu.

Jediným důvodem možného dosažení deseti procent by nebyla skvělá politika ODS, ale to, že se jedno či dvě procenta odloupnou od ANO či sociálních demokratů a vhodí hlasovací lístek ODS. Pravděpodobnost tu je. Ale především, pokud se to stane, nebude to zásluhou ODS, ale následek další ztráty iluzí voličů. Rozhodně by to nepotvrdilo, že ODS jde nahoru.

ODS byla v minulých volbách na samém dně a je na něm bohužel stále. Bohužel.

Nevzpamatovala se, jak říká pan předseda, ze svých problémů. Kdyby se z nich vzpamatovala, hlásili by se k ní její bývalí voliči, to jsou, pane předsedo ti, které ODS nikdy nechtěla oslovit a když se o nich vyjadřovala, bylo to s despektem. Je jich jeden a půl milionu a jsou to voliči, kteří volili pravici, a velká část by ji chtěla volit znovu. Kdyby se k ODS vrátila jen pětina z nich, nemluvili bychom o deseti procentech preferencí jako o ambiciózním cíli, ale o tom, jestli budeme ve volbách první, druzí, nebo třetí. ODS je nikdy neoslovila, nikdy se o ně nezajímala, nikdy jim neřekla, že o ně stojí.

Ale jiní voliči na pravici nejsou. A tito nemají důvod se vracet.

K ODS se nehrnou. Protože když slyší, že se voliči již neptají na minulost ODS, vědí, že se dozví jen to, že všechny problémy jsou věcí minulosti a nebude se o nich mluvit. Jinými slovy, stále jsou pro ODS těmi krysami, co opouští loď. ODS se dívá na voliče TOP09, na voliče ANO, na voliče KDU a na voliče ČSSD jako na nový zdroj svých hlasů. A doufá, že je získá, protože ti druzí… také žádná sláva.

A tak se ODS snaží být ledasčím v tom božím světě.

Štve mně to.

Já bych byl strašně rád, kdybych mohl volit ODS proto, že je to strana, v jejíž budoucnost věřím, v jejíž program věřím, jejímž lidem věřím. Ale zase jí budu volit jen proto, že jinou stranu než ODS volit nechci a když se tak dívám na jejich nabídku, myslím, že většinou není o co stát, nejsou ty strany o nic lepší. Budu jí zase volit jen proto, že jinou stranu volit nechci a jako Lot v tom biblickém příběhu doufat, že v ODS ještě zbývají ti čtyři spravedliví, jejichž jména zakroužkuji.

Nebo aspoň tři.

Nebo snad alespoň dva.

Není to málo, Petře Fialo?

Autor: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 123 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 3,72 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.