ods417
6.10.2017
Kategorie: Politika, Volby 2017

ODS si vybírá krutou daň za svoji minulost. Proč s tím nic neděláte, Petře Fialo?

Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

Tak nevím. Podle pana předsedy ODS se jej již voliči neptají na minulost ODS. To je možná pravda, mně se většinou také neptají, a jednoduše mi říkají, že kvůli té minulosti ODS volit nebudou. A také nevím, proč by se měli ptát právě pana předsedy, který se uvedl prohlášením, že „jen žádné sebemrskačství, jsme optimisté a díváme se dopředu.

Pohled dozadu jej nikdy nezajímal, důvod proč ODS ztratila jeden a půl milionu voličů jej stále nezajímá.

ODS je na cestě vzhůru, což dosvědčují průzkumy, které napovídají, že by ODS mohla dosáhnout dvojciferného výsledku.

Ano, mohla. Ale zrovna tak by mohla dosáhnout 5 procent. To je sice méně pravděpodobné, ale možné to je. A ODS by měla uvažovat, jak přilákat na poslední chvíli nějaké voliče, ne uvažovat o tom, jaké podmínky bude klást vítězným stranám, aby je vzala do své vlády. Otázkou, je, zda jí do vlády ostatní strany vezmou, a to se stane jen tehdy, když budou potřebovat do koalice vycpávku.

Pro mě je to znak stagnace, vzestup preferencí ze 7.8 procent na 10 po třech letech není znakem dynamiky. V mnoha průzkumech z poslední doby, je uváděno i pouhých 7 procent. Průzkumy jsou průzkumy a není třeba jim věřit. Zvláště nehovoříme-li o skutečných voličských preferencích, ale o volebním modelu, skutečné preference jsou ještě menší a hranice 5 procent je nebezpečně blízko. Ale i když si řekneme, že jde alespoň o náznaky trendu, není to právě důvodem k velkému optimismu.

Jediným důvodem možného dosažení deseti procent by nebyla skvělá politika ODS, ale to, že se jedno či dvě procenta odloupnou od ANO či sociálních demokratů a vhodí hlasovací lístek ODS. Pravděpodobnost tu je. Ale především, pokud se to stane, nebude to zásluhou ODS, ale následek další ztráty iluzí voličů. Rozhodně by to nepotvrdilo, že ODS jde nahoru.

ODS byla v minulých volbách na samém dně a je na něm bohužel stále. Bohužel.

Nevzpamatovala se, jak říká pan předseda, ze svých problémů. Kdyby se z nich vzpamatovala, hlásili by se k ní její bývalí voliči, to jsou, pane předsedo ti, které ODS nikdy nechtěla oslovit a když se o nich vyjadřovala, bylo to s despektem. Je jich jeden a půl milionu a jsou to voliči, kteří volili pravici, a velká část by ji chtěla volit znovu. Kdyby se k ODS vrátila jen pětina z nich, nemluvili bychom o deseti procentech preferencí jako o ambiciózním cíli, ale o tom, jestli budeme ve volbách první, druzí, nebo třetí. ODS je nikdy neoslovila, nikdy se o ně nezajímala, nikdy jim neřekla, že o ně stojí.

Ale jiní voliči na pravici nejsou. A tito nemají důvod se vracet.

K ODS se nehrnou. Protože když slyší, že se voliči již neptají na minulost ODS, vědí, že se dozví jen to, že všechny problémy jsou věcí minulosti a nebude se o nich mluvit. Jinými slovy, stále jsou pro ODS těmi krysami, co opouští loď. ODS se dívá na voliče TOP09, na voliče ANO, na voliče KDU a na voliče ČSSD jako na nový zdroj svých hlasů. A doufá, že je získá, protože ti druzí… také žádná sláva.

A tak se ODS snaží být ledasčím v tom božím světě.

Štve mně to.

Já bych byl strašně rád, kdybych mohl volit ODS proto, že je to strana, v jejíž budoucnost věřím, v jejíž program věřím, jejímž lidem věřím. Ale zase jí budu volit jen proto, že jinou stranu než ODS volit nechci a když se tak dívám na jejich nabídku, myslím, že většinou není o co stát, nejsou ty strany o nic lepší. Budu jí zase volit jen proto, že jinou stranu volit nechci a jako Lot v tom biblickém příběhu doufat, že v ODS ještě zbývají ti čtyři spravedliví, jejichž jména zakroužkuji.

Nebo aspoň tři.

Nebo snad alespoň dva.

Není to málo, Petře Fialo?

Autor: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč


Celkem za měsíc: 11 797,60 Kč
Vybráno 33.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 58 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 3,72 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
90 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.