25letods[1]
21.3.2019
Kategorie: Politika

ODS na cestě k bezvýznamnosti

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

hampl580 nebezpečných slov o tom, jestli strana opravdu směřuje k bezvýznamnosti. Varování: Následující text obsahuje narativy, které vyvolávají v pražské a brněnské kavárně výbuchy vzteku.

Tak ODS má za sebou okázalý razantní rozchod s myšlenkami, pro jejich prosazení byla v roce 1991 založena. Těm s kratší pamětí připomínám, že v ODS nikdy nešlo o boj proti komunismu, protože ten už byl v té době mrtvý. Hlavní ideologií ODS bylo razantní odmítnutí havlismu (který mezitím splynul s neomarxismem). Dnes havlisté stranu ovládají.

Zakladatel strany se nechal slyšet, že ODS je nyní na cestě k bezvýznamnosti. Opravdu? Záleží, co je míněno výrazem „bezvýznamnost.“

Zcela jistě zůstane existovat politická strana ODS. Bude mít poslance, senátory, starosty, stovky milionů přímého státního příspěvku a přístup k dalším dotačním miliardám. Kolem strany bude nadále existovat komunita desetitisíců lidí, kteří z toho budou mít slušnou obživu. ODS má dobře fungující strukturu a umí vést účinné volební kampaně. Tuto výhodu ještě posílí návratem Ivana Langera vyhlášeného manažerskými schopnostmi a schopností získávat peníze s ne zcela jasným původem.  ODS přijde o klausovské voliče, ale většinu z nich nahradí přetažením části příznivců KDU a TOP.

O pozici ODS dobře vypovídá i to, že mívá mnohem lepší výsledky v místních a senátních volbách než v celostátních parlamentních. V místě totiž rozhodují osobní vztahy, finanční toky a mafie, zatímco celostátní jsou přece jen do určité míry o myšlenkách. To dobře ukazuje pozici strany, která se posunula od prosazování ideálů k politickému křídlu místních mafií.

Významnost strany ale můžeme posuzovat také podle toho, jak ovlivňuje národní život.  Jestli něco prosadila nebo ne. Založení ODS v roce 1991 (a razantní vítězství ve volbách v roce 1992, kdy smetla Havlovo Občanské hnutí) mělo za následek, že se české země na několik let vydaly úplně jiným směrem, než měly naplánováno sorosovské skupiny, jejichž vlivové agentury fakticky splynuly s místním „disentem“.

Navzdory Havlově odporu vznikl masivní sektor českých živnostníků a podnikatelů, z nichž mnoho dosud funguje. ODS prosadila poměrně konzervativní zásady do rodinného práva a pomohla vytvořit prostor pro diskuzi natolik svobodnou, že česká společnost má ještě dnes po letech výrazně jiný charakter než sousední slovenská. Proto mají nadnárodní neziskovky tak snadnou práci na Slovensku a proto narážejí v českých zemích na tuhý odpor. Respektuji, že někteří moji čtenáři vidí tehdejší činnost ODS kriticky, ale nikdo nemůže popřít, že razantně ovlivnila situaci v zemi.

A teď si zkuste představit, že by v roce 2014 namísto zvolení Petra Fialy předsedou úplně zmizela. V čem by byly české země jiné, kdyby ODS neexistovala? Které zákony by nebyly? Které by naopak byly a nejsou jenom díky odporu ODS? Jak by se lišil náš vztah k různým sousedním zemím? Takže to shrňme. Bez ODS by nestálo pár laviček Václava Havla, nebylo by vyvěšeno několik tibetských vlajek a nebyl by poničen dejvický pomník maršála Koněva. Nic jiného daňoví poplatníci nedostali, za tu téměř miliardu, kterou vydali na provoz strany. Vlastně ano – prodloužení nájemní smlouvy restaurace na Dejvickém nádraží, což musíme pochválit.  Je to dostatečné?

Zkrátka, ODS je stranou absolutně bezvýznamnou v tom smyslu, že nemá nejmenší ambice cokoliv změnit, prosadit nebo naopak uchovat.  Otázkou tedy je, proč ji někteří voliči podporují.

  • Částečně proto, že jsou jejími funkcionáři nebo mají mezi funkcionáři příbuzné nebo jsou s nimi jinak zájmově spojeni.
  • Další ze setrvačnosti nebo hlouposti.
  • A poslední skupina proto, že volit ODS je něco jako nosit kravatu. Člověk si připadá vznešenější, i když nedokáže říct proč.

To vše znamená, že ODS je dnes na stejné vývojové dráze jako KSČM. Pouze tu cestu prochází s určitým zpožděním. Dnes je někde jako KSČM v roce 2000. Ostatně, všimněte si, že už se neliší ani vystupováním, strukturou argumentace a způsobem řešení vnitřních sporů.

Autor: Petr Hampl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 131 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
politicon.cz
63 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.