ODSTOP09FIALAPEKAROVA
8.10.2020
Kategorie: Politika

ODS a TOP 09 proti snížení platů?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSotva vznikla „široká koalice proti hnutí ANO“ v krajích, už se pánové z opozice dokázali pohádat kvůli odměnám ústavních činitelů. To je jasný doklad situace toho, že „antibabišismus“ je mizerné lepidlo.

Návrh Pirátů, STAN a lidovců na zmrazení platů ústavních činitelů a soudců pro příští rok ve středu ve Sněmovně narazil na první překážku. Kvůli časovému presu chtěli předkladatelé projednat zákon ve zkráceném řízení, tedy během jediného hlasování, ale poslanecké frakce ODS a TOP 09 takový krok vetovaly. Návrh na zmrazení prošel prvním čtením. V případě schválení zmrazení platů tak např. plat prezidenta zůstane 302 700 Kč, namísto 329 600 korun, šéfa parlamentní komory 243 800 korun místo 265 600 Kč, premiéra 243 800 místo 265 600 korun a u ministra 173 200 vedle očekávaných 188 700 korun. Zmrazí se i platy soudců. Hádka o platy jasně ukázala situaci, kdy „košile je bližší než kabát“.

První návrh na zmrazení, či vlastně snížení platů ústavních činitelů, přednesl za Trikolóru Václav Klaus junior. Již v červnu však prohlásil, že vidí proti této snaze jasný odpor mezi poslanci „napříč stranami“. Přes léto o této iniciativě nebylo slyšet už nic a poté se inciativy chopila ministryně financí a poslanecké kluby některých opozičních stran. Výsledkem je tedy onen návrh na zmrazení platů. Aby mohl platit od ledna roku 2021, měl projít sněmovnou ve zrychleném režimu. Tomu ale právě poslanecké kluby ODS a TOP 09 zabránily. Opatření tak vstoupí v platnost zřejmě až od března roku 2021. Poslanci ODS a TOP 09 tak podle Michálka z Pirátů „uhájili svůj plat o dva měsíce“.

Co ukazuje tato „kauza“? Především jednu velmi zásadní věc. Jestliže se ve většině krajů dokázala poskládat koalice poražených proti vítěznému hnutí ANO a například předseda ODS Petr Fiala už věští nástup dnešní opozice do vládních lavic po volbách v příštím roce, program opozičních stran je natolik odlišný, že vytvořit ze slepence malých stran skutečně funkční vládu bude obrovský problém. Připomíná to podobnou situaci na Slovensku v době, kdy hlavním cílem opozice bylo sesadit tehdejšího slovenského premiéra Vladimíra Mečiara z funkce a na Slovensku vznikaly vlády několika stran s velmi různými programy, kde však „tmelem“ byl antimečiarismus.

Je poněkud pikantní, že se rozbroj mezi opozičními stranami vyjevil na otázce, kde bych osobně očekával naprostou shodu. Zmrazit platy je totiž vůbec to minimum, co by běžný občan státu s průměrným příjmem očekával. I tak si totiž poslanci přijdou na slušný „balík“ několikanásobně přesahující průměrný plat v Česku. A že by se páni poslanci a poslankyně předřeli, to si obyčejný volič jistě nemyslí. Navíc, spor se objevil před druhým kolem senátních voleb, v němž ODS i TOP 09 mají společně několik kandidátů na senátora. Pokud volič vezme toto do úvahy, kandidátům ODS a TOP 09 poslanci těchto stran rozhodně nepomohli.

Považuji politiku ODS a TOP 09 ve věci platu ústavních činitelů za podraz na své kandidáty před druhým kolem voleb do senátu. Uvidíme, zda si toho voliči všimnou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 530 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)