facebookzena
6.8.2021
Kategorie: Politika

Odpovědi politických stran na pět otázek (2)

Sdílejte článek:

SOSP

Během července jsme se obrátili na vedení a zákonodárce všech politických stran a hnutí, které měli podle průzkumů šanci uspět v nadcházejících parlamentních volbách, s pěti otázkami: Všem jsme nechali více než dva týdny na to, aby nám zaslaly svoje odpovědi s tím, že je v plném znění zveřejníme. Odpovědi publikujeme v pořadí, v jakém jsme je obdrželi, a každé otázce věnujeme postupně jeden článek. Odpovědi na otázku č.1 zde. Pro připomenutí si můžete přečíst rekapitulaci naší komunikace s jednotlivými stranami v uplynulých 9 měsících.

Otázka č.2: Budete prosazovat následující legislativní opatření ukládající povinnost pro globální platformy (sociální sítě)?

  • ustanovit pobočku s právní subjektivitou nebo alespoň odpovědnou osobu na území ČR, která by byla partnerem pro komunikaci s orgány státní správy a kterou by mohly české subjekty v případě sporu žalovat,
  • zdůvodňovat omezení služeb,
  • nabídnout zákonný proces rychlé reklamace (odvolání) pro každého uživatele, kterému jsou omezeny služby, a to tak, aby se mohl dovolat svých práv a orgán státní správy mohl ve lhůtě dnů sjednat nápravu?

ANO

Ano, o těchto bodech – tedy jasné definování odpovědné osoby v rámci ČR, která by byla partnerem pro uživatele a státní správu, transparentní proces reklamace pro každého uživatele, který je zablokován či jsou mu jinak omezeny služby– hovoříme už nějakou dobu. Proto jsou naši poslanci spolupředkladateli novely řešící zákaz cenzurování na sociálních sítích, která prošla do druhého čtení, ale v tomto volebním období se už bohužel nestihne projednat a schválit.

Garant: Patrik Nacher

Trikolóra Svobodní Soukromníci

Jsme přesvědčeni, že je to ta správná cesta, pokud jde o sociální sítě. Ty dnes zneužívají svého dominantního postavení na trhu a dokážou ovlivnit veřejné mínění, a tudíž i volby. Rozhodným orgánem pro omezování svobody projevu má být rozhodně stát, potažmo soud, a nikoli soukromá firma. Giganti by u nás měli dodržovat stejná pravidla jako jakýkoli jiný podnikatel či živnostník. I pro tyto korporace musí platit naše záruční podmínky a další pravidla týkající se například zastoupení, kterými se musí běžná, i zahraniční, firma řídit. V tomto smyslu všechny výše uvedené body je zcela relevantní požadovat, chtějí-li u nás působit.

Garant: Natálie Vachatová

SPD

  • V podmínkách členství v EU takovou povinnost pro poskytovatele sociálních sítí zřejmě vynutit nelze. Mimo EU bychom chtěli prosadit povinnost subjektů podnikajících na území ČR mít pobočku v ČR a danit v ČR.
  • Jsme pro zákaz omezení, zdůvodnění nepostačuje.
  • Nelze připustit svévolné uplatňování „předběžného opatření“ ze strany poskytovatelů veřejných služeb, pokud nejde o zřejmé porušení zákona (např. dětská pornografie).

Garant: Ivan David

KSČM

Ano, toto domícium je minimum, které budeme požadovat. Spolu se zdaněním a regulaci reklamy v rámci českého trhu.

Garant: Leo Luzar

KDU-ČSL

Ano, jednoznačně je třeba, aby se globální platformy světa sociálních sítí staly „čitelnými“ a „dostupnými hráči“ i v rámci právního řádu České republiky. V tomto smyslu musí být uživatelská práva vymahatelná snadno a v souladu českými zákony na území ČR.

Garant: Marek Výborný

ODS

O tom jsme s Vámi diskutovali již v tomto volebním období a považujeme to za velmi důležité řešení, které budeme prosazovat. Je nutné, aby platformy měly odpovědné osoby (pobočky) na našem území, na které by se mohli obrátit jak čeští občané, tak státní úřady. Stejně tak považujeme důležitou možnost odvolání proti svévolnému mazání příspěvků, které neporušují zákony naší země.

Garant: Marek Benda, Jan Skopeček a Alexandr Vondra

Volný blok

Výše uvedená opatření jsou jistě užitečná, jedná se však pouze o parametrické změny zcela nevyhovujícího systému. Dnes nám již nepomohou drobné reformy, dnes potřebujeme radikální transformaci. A tou je rozbití nadnárodních monopolů sociálních sítí zcela v souladu s českým právem. Tuto kreativní destrukci monopolů máme již delší dobu připravenou, k jejímu provedení je však třeba politická odvaha, a především nezávislost. Na námitky konfliktu mezi svobodou slova a svobodou soukromého vlastnictví odpověděl už před téměř sty lety Karel Čapek, když hovořil o svobodě tisku: „Každý zákon má dva konce… Každé zneužití svobody je zárodkem omezení svobody; vlastními otci zákonů jsou lumpové, a nikoliv právníci. Špatný svět musí mít nepěkné zákony.“

Garant: Hana Lipovská


Piráti, ČSSD, STAN, Top09 a Přísaha neodpověděli ani po urgenci.

  • SOSP
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 16 033,00 Kč
Vybráno 45.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 195 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)