lekaribezhranic
25.8.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Odpověď Lékařů bez hranic

Sdílejte článek:

JORDANKA JIRÁSKOVÁ

jordanka-jiraskova90002827_0Lékaři bez hranic odpověděli na mesengeru, pak mě ale znovu zablokovali, reaguji tedy tímto dalším článkem.

Dobrý den, paní Jirásková,

jak už vám odpověděl vedoucí komunikací naší české kanceláře, Tomáš Bendl, opakovaně jste porušila pravidla diskuse na profilech Lékařů bez hranic, která jsou jasně definována zde: http://bit.ly/pravidla_diskuze, proto byl váš účet byl zablokován. Odpovědi na relevantní dotazy jsme poskytli, nevzala jste je však v potaz a dále zveřejňovala množství zavádějících či lživých informací týkající se především naší činnosti ve Středozemním moři. Vaše jednání bylo tedy v rozporu s pravidly o trollingu a spammingu.

K vašemu otevřenému dopisu, který jste zveřejnila na svém blogu na Idnes.cz:

Ptáte se: Proč sem dovážíte zdravé ekonomické migranty, když jste Lékaři bez hranic, ne Taxikáři bez hranic? A pakliže jsou tedy nemocní – proč sem přivážíte nemocné lidi a riskujete epidemie, když jak říkáte – vlády a politici nezajišťují dostatečně jejich následnou péči a integraci?

Opakovaně přitom veřejně uvádíme a vysvětlujeme důvody, kvůli kterým jsme se do Středomoří vrátili. Umírají tam lidé a my se na to nemůžeme dívat z břehů. Informujeme také o tom, kam a proč můžeme zachráněné odvést v souladu s mezinárodním právem. Mimojiné například zde: lekaribezhranic.cz/stredozemi

Mrzí nás, že vzbuzujete ve společnosti strach z epidemií a vyvoláváte představu, že porušujeme zákony. Také mluvíte o ekonomických migrantech, přestože mezi zachráněnými jsou lidé, kteří opravdu utíkají před násilím. Druhou otázkou implikujete, že do Evropy zavážíme epidemie, i když se nic takového neděje. Zdravotní potíže, které mají lidé na lodi, jsou především způsobené násilím, kterému lidé čelili v Libyi. Žádné epidemie infekčních nemocí do Evropy nepřivážíme. Jak nedávno uvedla Světová zdravotnická organizace, riziko šíření infekčních nemocí spojené s migrací do Evropy je jen velmi malé. Více zde: http://bit.ly/who_eu_zprava

V neposlední řadě uvádíte, že blokace na sociálních sítích může vést k fyzické likvidaci, čímž, doufáme, nechcete implikovat, že Lékaři bez hranic by někoho fyzicky likvidovali. Protože takové obvinění by bylo velmi závažné.

Primárním úkolem naší práce je poskytovat krizovou lékařskou péči a přinášet svědectví z míst, kde působíme. Vždy jsme připraveni naši činnost vysvětlovat široké veřejnosti. Nemůžeme ale donekonečna vyvracet stejná, neustále se opakující obvinění, která se často zakládají na lžích, polopravdách nebo neopodstatněných populistických výkřicích. Jako zdravotnická organizace musíme své kapacity využívat primárně pro dobro druhých.

—————————————————————————————————————————-

Dobrý den,

velmi mě těší, že reagujete a za vaši odpověď zcela upřímně děkuji.

Píšete, že jste mě zablokovali z důvodu porušení diskuze, já si ale žádného porušení skutečně nejsem vědoma, ani po pročtení vámi stanovených pravidel. Ráda bych uvedla, že jsem pouze reagovala na vaše příspěvky a ptala se. Žádné lži jsem nešířila.

Umírají tam lidé a vy se na to nemůžete dívat – a na to, jak tu potom živoří se dívat můžete? Není na zvážení, zda by skutečně nebylo lepší vyvinout větší úsilí na to, aby se jim pomáhalo v zemích jejich původu? Nenabízí se tedy otázka, zda opravdu není vaší vinou, že nové čluny s migranty vyplouvají znovu a znovu, protože vědí, že pro ně opět přijedete? Co si o tom myslíte?

Nelíbí se vám, že upozorňuji na fakt, že většina zachráněných, jsou ekonomičtí migranti a že jsou to muži. Na tom, ale také není nic nepravdivého, sami to potvrzujete. A je to vidět na záznamech z vašich záchranných akcí. To, že jsou mezi zahráněnými i lidé utíkající před násilím, já nikde nepopírám. Je mi ale divné a velmi se mi nelíbí, že těm nejzranitelnějším z nás – ženám s dětmi, se nepomáhá, ti v tom pekle zůstávají.

Mnoho lidí vám píše, že přispělo nemalou finanční částkou na to, abyste pomohli potřebným v oblastech s nedostatečnou lékařskou péčí, ale to co děláte ve středozemním moři , se jim nelíbí, na to by vživotě nepřispěli. Jak se stavíte k těmto reakcím?

Píšete, že vzbuzuji ve společnosti strach z epidiemií kvůli přivážení migrantů, zároveň, ale píšete, že Světová zdravotnická organizace vydala stanovisko, že riziko epidemie je malé. Riziko epidemie existuje. V čem tedy lžu nebo píši nepravdy?

A na závěr dotaz, na který mi odpovídáte vlastně zde v messengeru – Všimli jste si, že za stejnou činnost, jako je ta vaše, sedí ve Francii ve vězení dva čeští řidiči kamionu? Těm navíc migranti vlezli do přívěsu násilím, i tak jsou ale odsouzeni. Vy je přivážíte zcela veřejně a vědomě a žádný postih vám nehrozí. Neuvažujete tedy, že byste těmto řidičům ve vězení pomohli?

Děkuji s pozdravem

Jordanka Jirásková

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Michal Horák 333,- Kč

Celkem za měsíc: 8 283,00 Kč
Vybráno 23.66%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 937 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (48 votes, average: 4,98 out of 5)
Loading...
politicon.cz
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.